Теми статей
Обрати теми

Про грошову компенсацію працівникам за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток

Редакція БТ
Лист від 24.06.2011 р. № 208/13/116-11

РОЗРАХУНОК НЕВИКОРИСТАНИХ ДНІВ ВІДПУСТКИ —

Мінпраці роз’яснило порядок розрахунку пропорційно відпрацьованому часу

 

Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 24.06.11 р. № 208/13/116-11

«Про грошову компенсацію працівникам за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток»

 

У листі, що коментується, Мінпраці нагадало, що компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, а також відпустки «на дітей» роботодавець виплачує лише при звільненні, а також навело порядок розрахунку невикористаних днів відпустки.

Мінпраці також зауважило, що в період роботи за бажанням працівника частина щорічної відпустки все-таки може замінюватися грошовою компенсацією. Але при цьому тривалість наданих працівнику щорічної та додаткової відпустки має бути не меньше 24 календарних днів (далі — к. д.).

Наприклад, якщо загальна тривалість щорічної відпустки працівника — 28 к. д. (24 к. д. — щорічна основна відпустка і 4 к. д. — щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день, визначена колективним договором), то за умови використання працівником за відповідний робочий рік щорічної відпустки тривалістю 24 к. д. він може за 4 к. д. отримати компенсацію.

При звільненні кількість днів щорічної відпустки, за які необхідно виплатити компенсацію працівнику, має розраховуватися виходячи з фактичної встановленої працівнику тривалості щорічної відпустки, що визначається пропорційно відпрацьованому ним часу. При цьому Мінпраці зауважило, що загального нормативно-правового акта, який би визначав порядок розрахунку кількості днів щорічної відпустки, за які виплачується компенсація, на сьогодні немає, та навело своє бачення розрахунку (див. «Як розрахувати кількість днів щорічної відпустки»).

 

Як розрахувати кількість днів щорічної відпустки

Витяг із листа, що коментується

«<…> при підрахунку днів щорічної відпустки пропорційно відпрацьованому часу доцільно скористатися механізмом нарахування оплати за дні відпустки, закладеним у постанові Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати», тобто прив'язку розрахунку днів відпустки робити до календарних днів робочого року, в якому працював працівник.

Наприклад, у працівника, щорічна основна відпустка якого становить 24 календарних дні, робочий рік, за який надається відпустка, починається з 05.05.11 р. і закінчується датою звільнення з роботи 24.06.11 р. (останній день роботи — 24.06.11 р.), тобто він відпрацював 49 календарних днів.

У цьому випадку тривалість днів щорічної відпустки пропорційно відпрацьованому часу можна розрахувати таким чином.

Визначаємо кількість днів щорічної відпустки, які припадають на один календарний день, без урахування святкових і неробочих днів у цілому за рік (24 к. д. відпустки: (366 - 10) = 0,0674 к. д.). Потім одержаний результат множимо на кількість календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, відпрацьованих працівником у робочому періоді з 05.05.2011 р. по 24.06.2011 р. включно.

Кількість днів щорічної відпустки в цьому випадку становитиме (з урахуванням правил округлення) 3 календарні дні (0,0674 к. д. х 49 днів = 3,3 к. д.)».

 

Таким чином, розрахунок Мінпраці в листі, що коментується, — це варіант розрахунку, наведений нами в Темі тижня «Відпускні при звільненні» («БТ», 2010, № 46, с. 33) у вигляді традиційної формули для розрахунку невикористаних днів щорічної відпустки. Нагадаємо її:

img 1

де

Дкомп кількість днів відпустки, що підлягають компенсації;

Досн

— загальна тривалість щорічної основної відпустки працівника;

Двідпр

— кількість к. д. по день звільнення, за які не надавалася щорічна відпустка. До розрахунку щорічної основної відпустки включається період роботи в режимі неповного робочого часу, простою, перебування в неоплачуваній відпустці, наданій згідно зі ст. 25 і 26 Закону про відпустки*;

Cвідпр

— кількість святкових та неробочих днів, що припадають на відпрацьований період, за який щорічна відпустка не надавалася;

365 (366)

— кількість к. д. у році за 12 місяців у «звичайному» та високосному році відповідно;

C

— кількість святкових та неробочих днів, передбачених ст. 73 Кодексу законів про працю, що припадають на рік.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Єдине, в чому ми не згодні з Мінпраці в листі, що коментується, то це з тим, що розраховувати кількість днів щорічної відпустки слід із розрахунку на 1 день показника «(

366 - 10)» і, зокрема, ми не згодні з показником «366» днів. Він позначає кількість к. д. у році (у цьому випадку тих, що припадають на високосний рік). А у прикладі, розглянутому в листі, що коментується, невикористані дні відпустки розраховують за період роботи 2011 року (період з 05.05.11 р. по 24.06.11 р.), тобто за рік, що не є високосним. Тому цей показник, на наш погляд, має дорівнювати 365 к. д. При неповному відпрацьованому році показник 366 к. д. слід використовувати тоді, коли до відпрацьованого періоду потрапляє 29 лютого високосного року.

Також Мінпраці у листі, що коментується, зауважило таке: розрахунок невикористаних днів потрібно здійснювати окремо щодо кожного виду відпусток (основна, додаткова за шкідливі умови праці, додаткова за особливий характер праці тощо), які підлягають компенсації при звільненні. При цьому зверніть увагу, що в Темі тижня «Відпускні при звільненні» («БТ», 2010, № 46, с. 33) для розрахунку днів додаткової відпустки ми рекомендували дещо іншу формулу, ніж для основної щорічної відпустки. Це пов'язане з тим, що право на відповідний вид відпустки залежить від зайнятості в певних умовах.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі