Теми статей
Обрати теми

Податкова накладна та реєстри: відповіді на актуальні запитання від фахівців ДПАУ

Редакція БТ
Стаття

ПОДАТКОВА НАКЛАДНА ТА РЕЄСТРИ:

відповіді на актуальні запитання від фахівців ДПАУ

 

У зв’язку з уведенням нової форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та нової форми податкової накладної виникла ціла низка запитань, однозначну відповідь на які не можна знайти ні в Порядках їх ведення/заповнення, ні в Податковому кодексі.

З найактуальнішими питаннями ми звернулись до директора Департаменту адміністрування ПДВ ДПА України Юрія Лапшина, який дав такі роз’яснення.

Юрій ЛАПШИН, директор Департаменту адміністрування ПДВ ДПА України

 

Ведення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних за новою формою

Наказ № 1002, яким затверджені форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних, набрав чинності з 10.01.11 р., тобто не з початку періоду. Яку форму Реєстру виданих та отриманих податкових накладних треба вести у січні 2011 року?

 

Згідно зі ст. 201 ПКУ платник податку веде Реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку — продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II ПКУ.

Платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період — квартал, подають органу державної податкової служби копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.

Звітні (податкові) періоди встановлені п. 202.1 ПКУ, згідно з яким у загальному випадку звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.

Таким чином, оскільки звітним періодом є календарний місяць (тобто період, що починається з першого числа відповідного місяця та закінчується останнім числом цього місяця), то за січень 2011 року платники податку подають копії Реєстру виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді за формою, встановленою наказом № 1002.

 

Обов’язковий реквізит податкової накладної «Вид цивільно-правового договору»

Якщо письмового договору немає, а є рахунок-фактура, то що вказується в реквізиті «дата і номер» податкової накладної — дата і номер рахунку?

Що вказується (і чи заповнюється цей реквізит взагалі) при оформленні підсумкової податкової накладної у роздрібній торгівлі?

 

Форма Податкової накладної затверджена наказом № 969, який набрав чинності 10.01.11 р. До числа обов’язкових реквізитів податкової накладної входить «Вид цивільно-правового договору», що передбачено п. п. «и» п. 201.1 ПКУ.

Якщо договірні відносини між контрагентом оформляються рахунком-фактурою, то в полі «Вид цивільно-правового договору» вказується «рахунок-фактура», а в полях, передбачених для дати і номера договору, ставиться дата і номер рахунку-фактури.

Якщо роздрібне підприємство виписує підсумкову податкову накладну, то в полі «Вид цивільно-правового договору» ставиться прокреслення.

 

Заповнення реквізитів податкової накладної «Iндивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)»

Якщо платник ПДВ здійснює постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, у рядках «Iндивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» податкової накладної проставляється нуль. Де у рядку треба проставляти цю позначку (ліворуч, праворуч, по центру)?

 

Оскільки податкова накладна здебільшого виписується за допомогою комп’ютера, то у рядках «Iндивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» податкової накладної позначку «нуль» треба проставляти праворуч.

 

Знижки в податковій накладній

У новій формі податкової накладної немає окремого рядка для надбавок/ знижок. Вказувати ці суми у звичайному рядку або їх треба розбивати за видами товару і вказувати суми по кожному товару вже з урахуванням надбавок/ знижок?

 

Як зазначалося вище, форма податкової накладної затверджена наказом № 969, який набрав чинності 10.01.11 р. У цій формі немає окремого рядка для відображення суми знижки, як це було передбачено у старій формі у розділі: «Надано покупцю: надбавка (+) знижка (-)».

Таким чином, у першому розділі податкової накладної за кожною товарною позицією повинна бути відображена ціна з урахуванням знижки.

 

Квартальний період щодо ПДВ для платників, що планують застосовувати нульову ставку податку на прибуток

Платникам податку на прибуток за ставкою 0 % дозволений квартальний звітний період з ПДВ, але зазначено, що заяву про вибір квартального періоду вони повинні подати з останньою декларацією з ПДВ за минулий рік. Чи можна у зв’язку з перенесенням дати вступу в силу розд. III Податкового Кодексу на 1 квітня 2011 року подавати їм таку заяву разом з декларацією з ПДВ за березень 2011 року?

 

Згідно з п. 202.2 ПКУ платники податку, які згідно з п. п. «б» п. 154.6 ПКУ, мають право на застосування нульової ставки податку на прибуток, на період з 1 квітня 2011 до 1 січня 2016 можуть вибрати квартальний податковий період з ПДВ.

Заява про вибір квартального податкового періоду подається податковому органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року. При цьому квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року.

Ураховуючи, що перехід на ставку 0 % згідно з п. 1 розділу XIX «Перехідні положення» ПКУ здійснюється не з початку поточного року, а з 01.04.11 р., то вперше застосувати квартальний період можливо тільки в 2012 році, подавши відповідну заяву разом з декларацією з ПДВ за останній період 2011 року*.

*Це підтверджує і лист ДПАУ від 24.01.11 р. № 1705/7/16-1517 (див. с. 17 цього номера)

 

Реєстрація платником ПДВ при переході зі спрощеної системи оподаткування на загальну

Платник єдиного податку з 01.01.11 р. переходить на загальну систему оподаткування. В яких випадках йому треба реєструватися платником ПДВ?

 

Згідно з

п. 6.1 розділу III Положення про реєстрацію платників ПДВ особи, що переходять на загальну систему оподаткування із спрощеної системи оподаткування за умови, якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним п. 181.1 або п. 182.1 ПКУ , що не передбачає сплати податку на додану вартість, подають реєстраційну заяву одночасно з поданням заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування.

Датою переходу зазначених осіб на загальну систему оподаткування є дата їх реєстрації як платників ПДВ.

Особи, які перейшли на загальну систему оподаткування із спрощеної системи оподаткування і не були зареєстровані платниками ПДВ, підлягають обов’язковій реєстрації платниками ПДВ з урахуванням вимог

п. 181.1 ПКУ. Обсяг оподатковуваних операцій визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування.

У той же час, згідно з

п. 6.2 розділу III Положення про реєстрацію платників ПДВ не зареєстрована платником ПДВ особа, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, установленого ст. 1 Указу про єдиний податок, зобов’язана подати до податкового органу заяву про реєстрацію як платника ПДВ. Реєстраційна заява платника ПДВ має бути подана (надіслана) податковому органу:

фізичною особою — підприємцем — не пізніше 20 календарного дня з моменту перевищення;

юридичною особою не пізніше:

ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу), у якому відбулося перевищення, якщо перевищення відбулося у першому або другому місяці звітного періоду (кварталу);

20 календарного дня після закінчення звітного періоду (кварталу), у якому відбулося перевищення, якщо перевищення відбулося у третьому місяці звітного періоду (кварталу).

Таким чином, якщо така особа переходить на загальну систему оподаткування через те, що вона у IV кварталі 2010 року перевищила обсяг виручки, встановлений Указом про єдиний податок, то вона зобов’язана зареєструватися платником ПДВ, подавши заяву в указані строки. Якщо така особа переходить на загальну систему оподаткування з будь-якої іншої причини (у тому числі з приводу перевищення середньооблікової чисельності працівників, встановленої Указом про єдиний податок, або з власного бажання), то для цілей реєстрації платником ПДВ обсяг оподатковуваних операцій для співставлення з критерієм, встановленим п. 181.1 ПКУ, визначається починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування (тобто на «майбутнє»).

 

Документи статті

ПКУ

— Податковий кодекс України від 02.12.10 р. № 2755-VI.

Указ про єдиний податок

— Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» у редакції від 28.06.99 р. № 746.

Наказ № 969

— наказ ДПАУ «Про затвердження форми Податкової накладної та Порядку її заповнення» від 21.12.10 р. № 969 (див. «БТ», 2011, № 3, с. 6).

Наказ № 1002

— наказ ДПАУ від 24.12.10 р. № 1002 «Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення» (див. «БТ», 2011, № 3, с. 8).

Положення про реєстрацію платників ПДВ

— Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом ДПАУ від 22.12.10 р. № 978 (див. «БТ», 2011, № 4, с. 9).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі