Теми статей
Обрати теми

Зміни до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку

Редакція БТ
Наказ від 31.05.2011 р. № 664

УНЕСЕНО ЗМІНИ ДО ПЛАНУ РАХУНКІВ

та до деяких П(С)БО

 

Наказ Міністерства фінансів України від 31.05.11 р. № 664

«Зміни до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку»

 

Наказом

, що коментується, унесено зміни до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджених наказом МФУ від 30.11.99 р. № 291 (далі — Інструкція № 291), а також до деяких інших нормативних актів, але переважно «уточнюючого» характеру. Ці новації застосовуються з дня опублікування — з 4 липня 2011 року (опубліковано в бюлетені «Офіційний вісник України» від 04.07.11 р. № 48). Відзначимо основні моменти.

1. Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄВС) та соцстрахівські допомоги

. Запровадження з 01.01.11 р. ЄВС спричинило необхідність унесення змін до Інструкції № 291 та до фінансової звітності. Згідно з унесеними корективами:

— на

субрахунку 651, який відтепер називається «За розрахунками із загальнообов'язкового державного соціального страхування», відображатимуться розрахунки з ЄВС тощо, аналогічно ЄВС проходитиме і через субрахунок 821 «Відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Тепер він згадується і в описі елемента «Відрахування на соціальні заходи» в п. 24 П(С)БО 16 «Витрати»;

— на новому

субрахунку 378 «Розрахунки з державними цільовими фондами» вестиметься облік розрахунків з державними цільовими фондами та серед іншого — за розрахунками з тимчасової непрацездатності;

— на

субрахунку 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів» обліковуватимуться кошти, отримані з бюджету і державних цільових фондів, та їх використання;

субрахунки 653 «За страхуванням на випадок безробіття», 822 «Відрахування на соціальне страхування», 823 «Страхування на випадок безробіття» з Інструкції № 291 виключено.

Крім того, в описі до

субрахунку 471 «Забезпечення виплат відпусток» приписано серед іншого обліковувати забезпечення відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, ці самі відрахування тепер згадуються і в описі до рахунка 66 «Розрахунки за виплатами працівникам».

Субрахунок

652 «За соціальним страхуванням» в Інструкції № 291 з незрозумілих причин збережено, однак очевидно, що розрахунки на ньому не відображатимуться.

На нашу думку, за наявності кредитових залишків за внесками до Пенсійного фонду (далі — ПФУ) і до Фонду безробіття «старі» субрахунки 651, 653 можна й далі використовувати до списання з них залишків. При цьому субрахунок 651 потрібно вести в розрізі відповідної аналітики, наприклад, субрахунок 651/1 «Розрахунки з ПФУ» використовувати для відображення розрахунків щодо залишків пенсійних внесків, що справлялися до 01.01.11 р. А ось дебетове сальдо із зазначених субрахунків та із субрахунку 652 слід «перевести» на субрахунок 378 з відповідною аналітикою.

Якщо ми правильно зрозуміли сутність новацій, то кореспонденції щодо ЄВС та соцстрахівських виплат* тепер будуть такі:

* Див. з питання нарахування ЄВС Тему тижня «Нараховуємо та сплачуємо єдиний внесок» // «БТ», 2011, № 1 — 2, с. 10, щодо соцстрахівських допомог — статтю «Новий порядок виплати лікарняних та інших допомог із ФТВП з 2011 року» // «БТ», 2011, № 8, с. 16.

 

Таблиця 1.

Кореспонденції рахунків щодо відображення ЄВС та соцстрахівських виплат

Операція

Кореспонденція

1. Нараховано ЄВС (на зарплату персоналу, на лікарняні, на виплати за цивільно-правовими договорами, на суму оплати відпусток):

— якщо застосовується 8-й клас рахунків

Дт 821 — Кт 651

— якщо не застосовується 8-й клас рахунків

Дт 23, 91, 92, 93, 94(1), 471 — Кт 651

2. Утримано ЄВС:

— із зарплати персоналу

Дт 661 — Кт 651

— з лікарняних

Дт 663 — Кт 651

— з виплат за цивільно-правовими договорами

Дт 631, 685 — Кт 651

3. Нараховано «лікарняні» за рахунок роботодавця:

— якщо застосовується 8-й клас рахунків

Дт 815 — Кт 663

— якщо не застосовується 8-й клас рахунків

Дт 23, 91, 92, 93, 94(1) — Кт 663

4. Нараховано «лікарняні», допомогу по вагітності та пологах, на поховання за рахунок ФТВП(2)

Дт 378 — Кт 663

5. Сплачено ЄВС

Дт 651 — Кт 31

6. Отримано «лікарняні», допомогу по вагітності та пологах, на поховання за рахунок ФТВП

Дт 31 — Кт 378

7. Понесено витрати, у частині яких надалі буде отримано дотацію з ФБ(2)

Дт 23, 91, 92, 93, 94(1) — Кт 651, 661

8. Надано довідку на отримання дотації

Дт 378 — Кт 482

9. Отримано суму дотації

Дт 31 — Кт 378

10. Відображено доходи в частині використання дотаційних коштів

Дт 482 — Кт 718

(1) Залежно від субрахунку, на якому відображається нарахування зарплати (від спеціалізації персоналу).

(2) ФТВП — Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ФБ — Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

 

У зв'язку з викладеним унесли зміни і до деяких

П(С)БО:

— у Балансі ф. № 1 у

статті «Поточні зобов'язання зі страхування» приписано відображати суму заборгованості за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (ЄВС). Де у «великому» Балансі слід відображати дебіторську заборгованість ФТВП, Мінфін не уточнив. На наш погляд, їй місце в ряд. 210 «Інша поточна дебіторська заборгованість»;

— у Балансі ф. № 1-м у

статті «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» тепер показується, зокрема, визнана дебіторська заборгованість за розрахунками з тимчасової втрати працездатності, у статті «Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування» — сума заборгованості за відрахуваннями на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (було за відрахуваннями ЄВС);

— у Балансі ф. № 1-мс у

статті «Поточна дебіторська заборгованість» указується серед іншого визнана дебіторська заборгованість за розрахунками з тимчасової втрати працездатності, а у статті «Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування» — сума заборгованості за відрахуваннями на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (раніше тут ішлося про ЄВС).

2. Загальновиробничі витрати

. В Інструкції № 291 в описі до рахунка 91 «Загальновиробничі витрати» додали кореспонденцію Дт 79 — Кт 91. На нашу, думку її повинні використовувати ті підприємства, що відображають облік собівартості виробленої продукції згідно з вимогами Податкового кодексу України (далі — ПКУ) (п. 11.1 П(С)БО 16, п. 5.6 розд. II П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва»). Тоді цією кореспонденцією відображається списання всіх загальновиробничих витрат на фінансові результати.

3. Пільги з податку на прибуток у фінансовій звітності.

Унесеними корективами уточнили, що до цільового фінансування належать, зокрема, кошти, звільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств. Такі кошти визнаються доходом протягом тих періодів, в яких було визнано витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування (оновлений п. 17 П(С)БО 15 «Дохід»), що в цілому відповідає приписам ПКУ. Для їх відображення в Інструкції № 291 передбачено тепер окремий субрахунок 481. Також до рахунка 48 запроваджено додаткові субрахунки (див. табл. 2 на с. 5).

 

Таблиця 2.

Субрахунки для обліку коштів цільового фінансування

Субрахунок до рахунка 48

Що обліковується

481 «Кошти, вивільнені від оподаткування»

Вивільнені від оподаткування кошти у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток та їх використання на реалізацію заходів цільового призначення відповідно до законодавства

482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів»

Кошти, отримані з бюджету і державних цільових фондів, та їх використання

483 «Гуманітарна допомога»

Надходження та використання гуманітарної допомоги

484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень»

Надходження та використання коштів, що не відображаються на інших субрахунках рахунка 48

 

Виходячи з нової кореспонденції

Дт 98 — Кт 48, можна дійти висновку, що за підсумками звітного періоду пільговик розраховує суму податку на прибуток, який він не сплатив до бюджету внаслідок застосування пільги. У Податковій декларації з податку на прибуток «звільнений» прибуток показується в ряд. 09 ПЗ та у відповідному додатку до нього. Ця сума помножується на ставку податку на прибуток і дорівнюватиме податку на прибуток, який підлягав би сплаті до бюджету в ситуації, якби пільга не застосовувалася. Зазначена сума податку на прибуток відображається кореспонденцією Дт 98 — Кт 481. Потім у міру використання «вивільнених» коштів* одночасно з понесеними витратами відображаються доходи в сумі витрат (кореспонденція Дт 481 — Кт 718 «Дохід від безоплатно отриманих оборотних активів»). Сальдо по субрахунку 481 відображається в Балансі:

— ф. № 1 — у

ряд. 420 «Цільове фінансування»;

— ф. № 1-м — у

ряд. 430 «Забезпечення наступних витрат і цільове фінансування;

— ф. № 1-мс — у

ряд. 430 «Цільове фінансування».

* Див. ком. «Порядок використання коштів, зекономлених на сплаті податку на прибуток» // «БТ», 2011, № 16, с. 3.

4.

Є й курйозні правки. Зокрема, у «нульовиків» з опису інших доходів у п. 2.4 розд. III П(С)БО 25 із незрозумілих причин виключено дивіденди. Тут є два варіанти пояснення таких дій. Перший — виходячи з ПКУ «нульовикам» дивіденди виплачувати заборонено (але тут доходів немає, тому він не підходить). Другий — згідно з п. 8 розд. І П(С)БО 25 «нульовики» зобов'язані визнавати доходи і витрати з урахуванням вимог ПКУ. Причому суми, що не визнаються ПКУ доходами, відносяться безпосередньо на фінансовий результат після оподаткування (тобто на рахунок 79). Дивіденди, отримані від резидентів, не включаються до складу доходів згідно з положеннями ПКУ, однак дивіденди може бути отримано і від інших осіб, і тоді доходи за ними виникають (отже, і цей варіант пояснення «не працює»).

Крім того, «нульовикам» тепер приписано для визначення собівартості реалізованої продукції суму витрат щодо виробленої продукції зменшувати на суму зменшення залишку незавершеного виробництва та готової продукції на кінець періоду (порівняно із залишком на початок періоду), хоча для того, щоб вийти «на реалізацію», потрібно діяти навпаки — збільшувати на суму зменшення або зменшувати на суму збільшення таких залишків.

5. Собівартість ремонтних послуг власного ремонтного підрозділу

згідно з уточненнями в описі до рахунка 23 «Виробництво» в Інструкції № 291 приписано зменшувати на вартість матеріалів (зокрема, запасних частин), отриманих при проведенні ремонту, придатних до подальшого використання та оприбуткованих у складі запасів (крім матеріалів, отриманих при ліквідації об'єктів основних засобів та інших необоротних матеріальних активів).

6. Зміни до Спрощеного плану рахунків.

План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва, затверджений наказом МФУ від 19.04.01 р. № 186, зазнав коригувань згідно з вимогами ПКУ. Зокрема, тепер усі доходи і витрати поділено на дві групи: що стосуються реалізації продукції товарів (робіт, послуг) та інші. Крім того, запроваджено окремий рахунок 48 для відображення вивільненого податку на прибуток від застосування пільг.

Унесено також корективи до порядку відображення операцій при веденні спільної діяльності, але докладніше про новий облік у спільній діяльності ми поговоримо в наступних публікаціях.

 

 

Міністерство фінансів України

Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку

Затверджено наказом від 31 травня 2011 року № 664

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 червня 2011 року за № 730/19468

 

1. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87 <…>:

1.1. Доповнити* абзац другий пункту 6 новим реченням такого змісту: «Особливості складання окремого балансу спільної діяльності визначаються положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.».

* Нагадаємо нашу систему кодифікації: нові положення виділено

напівжирним курсивом, видалені норми надруковано [у квадратних дужках меншим шрифтом]. — Прим. ред.

1.2. Доповнити пункт 45 після слова «джерел» словами «, у тому числі коштів, вивільнених від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств.».

1.3. У пункті 57 слова «до пенсійного фонду, на соціальне страхування» замінити словами «на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

 

[Наводимо пункти 6, 45, 57 з урахуванням змін:

«6. У балансі відображаються активи, зобов'язання та власний капітал підприємства у тисячах гривень без десяткових знаків.

У випадках, передбачених нормативно-правовими актами, складається окремий баланс. Для складання окремого балансу дані первинних документів про господарські операції філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів, виділених підприємством (юридичною особою) на окремий баланс, а також про господарські операції, які відповідно до законодавства підлягають відображенню в окремому балансі, заносяться до окремих (відкритих для цього відокремленого підрозділу або для відображення господарських операцій з певної діяльності підприємства) регістрів бухгалтерського обліку. За даними окремих регістрів бухгалтерського обліку складаються окремий баланс і відповідні форми фінансової звітності щодо зазначених господарських операцій. Показники окремого балансу і відповідних форм фінансової звітності включаються до балансу підприємства і відповідних форм фінансової звітності юридичної особи. Особливості складання окремого балансу спільної діяльності визначаються положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

<…>

45. У складі забезпечень наступних витрат і платежів відображаються нараховані у звітному періоді майбутні витрати та платежі (витрати на оплату майбутніх відпусток, гарантійні зобов'язання тощо), величина яких на дату складання балансу може бути визначена тільки шляхом попередніх (прогнозних) оцінок, а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень, які отримані з бюджету та інших джерел», у тому числі коштів, вивільнених від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств.

<…>

57. У статті «Поточні зобов'язання зі страхування» відображається сума заборгованості за відрахуваннями [до пенсійного фонду, на соціальне страхування] на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхування майна підприємства та індивідуальне страхування його працівників.» — Прим. ред.]

2.

У підпункті 19.4.7 підпункту 19.4 пункту 19 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 5 «Звіт про власний капітал», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87 <…>, слово «фонді» замінити словом «капіталі».

3.

Доповнити пункт 17 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290 <…>, після слів «цільове фінансування» словами «(у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств)».

 

[

Наводимо пункт 17 з урахуванням змін:

«17. Отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування

(у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств).» — Прим. ред.]

4.

У Плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291 <…>:

4.1.

Доповнити рахунок 37 «Розрахунки з різними дебіторами» субрахунком «378 Розрахунки з державними цільовими фондами».

4.2.

Включити до рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» такі субрахунки:

«

481 Кошти, вивільнені від оподаткування

482 Кошти з бюджету та державних цільових фондів

483 Гуманітарна допомога

484 Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень

».

4.3. У

рахунку 65 «Розрахунки за страхуванням»:

4.3.1. Назву субрахунку 651

викласти в такій редакції: «За розрахунками із загальнообов'язкового державного соціального страхування».

4.3.2. Субрахунок «653 За страхуванням на випадок безробіття»

виключити.

4.4. У

рахунку 82 «Відрахування на соціальні заходи»:

4.4.1. Назву субрахунку 821

викласти в такій редакції: «Відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

4.4.2. Субрахунки «822 Відрахування на соціальне страхування» та «823 Страхування на випадок безробіття»

виключити.

5.

В Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291 <…>:

5.1. В

абзаці п'ятому тексту до рахунку 15 «Капітальні інвестиції» слова «, та авансові платежі для фінансування вказаного будівництва» виключити.

5.2.

Доповнити текст до рахунку 23 «Виробництво» після абзацу третього новим абзацом четвертим такого змісту:

«

Собівартість послуг з ремонту, проведеного ремонтним підрозділом підприємства, зменшується на вартість матеріалів (зокрема запасних частин), отриманих при його проведенні, які придатні до подальшого використання і оприбутковані у складі запасів (крім матеріалів, отриманих при ліквідації об'єктів основних засобів та інших необоротних матеріальних активів).».

У зв'язку з цим

абзац четвертий вважати абзацом п'ятим.

5.3. У тексті до

рахунку 37 «Розрахунки з різними дебіторами»:

5.3.1.

Доповнити абзац другий цифрами та словами «378 «Розрахунки з державними цільовими фондами».

5.3.2.

Доповнити текст після абзацу десятого новим абзацом одинадцятим такого змісту:

«

На субрахунку 378 «Розрахунки з державними цільовими фондами» ведеться облік розрахунків з державними цільовими фондами, зокрема розрахунків з тимчасової непрацездатності тощо.».

У зв'язку з цим

абзац одинадцятий вважати абзацом дванадцятим.

5.4. У

третьому реченні абзацу четвертого тексту до рахунку 47 «Забезпечення майбутніх витрат і платежів» слова «збори на обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування, на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття тощо» замінити словами «відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

5.5.

Доповнити текст до рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» після абзацу третього п'ятьма новими абзацами такого змісту:

«

Рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» має такі субрахунки:

481 «Кошти, вивільнені від оподаткування»

482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів»

483 «Гуманітарна допомога»

484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень»

На субрахунку 481 «Кошти, вивільнені від оподаткування» ведеться облік вивільнених від оподаткування коштів у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток та їх використання на реалізацію заходів цільового призначення відповідно до законодавства.

На субрахунку 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів» ведеться облік коштів, отриманих з бюджету та державних цільових фондів, та їх використання.

На субрахунку 483 «Гуманітарна допомога» ведеться облік надходження та використання гуманітарної допомоги.

На субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень» ведеться облік надходження та використання коштів, які не відображаються на інших субрахунках рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження

».».

У зв'язку з цим

абзац четвертий вважати абзацом дев'ятим.

5.6. У тексті до

рахунку 65 «Розрахунки за страхуванням»:

5.6.1. В

абзаці першому слова «зборами на обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування, на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття тощо» замінити словами «відрахуванням на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

5.6.2. В

абзаці третьому слова «обов'язкове державне пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування, на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття» замінити словами «загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

5.6.3. В

абзаці четвертому назву субрахунку 651 викласти в такій редакції: «За розрахунками із загальнообов'язкового державного соціального страхування».

5.6.4. Субрахунок «653 «За страхуванням на випадок безробіття»

виключити.

5.6.5.

Абзац п'ятий викласти в такій редакції:

«

На субрахунку 651 «За розрахунками із загальнообов'язкового державного соціального страхування» ведеться облік розрахунків за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тощо.».

5.6.6.

Абзац сьомий виключити.

 

[

Наводимо виключений абзац:

«

[На субрахунку 653 «За страхуванням на випадок безробіття» ведеться облік розрахунків з Державним бюджетом України за збором на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.]» — Прим. ред.]

У зв'язку з цим

абзаци восьмий — десятий вважати абзацами сьомим — дев'ятим.

5.7. В

абзаці третьому тексту до рахунку 66 «Розрахунки за виплатами працівникам» слова «збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» замінити словами «відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

5.8. У тексті до

рахунку 82 «Відрахування на соціальні заходи»:

5.8.1. В

абзаці третьому назву субрахунку 821 викласти в такій редакції: «Відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

5.8.2. Субрахунки «822 «Відрахування на соціальне страхування» та «823 «Страхування на випадок безробіття»

виключити.

5.8.3.

Абзац четвертий викласти в такій редакції:

«

На субрахунку 821 «Відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ведеться облік розрахунків за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тощо.».

5.8.4.

Абзаци п'ятий і шостий виключити.

У зв'язку з цим

абзац сьомий вважати абзацом п'ятим.

5.9. Кореспонденцію рахунків

доповнити такою кореспонденцією рахунків:

5.9.1. До

рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження»:

за кредитом рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» з дебетом рахунку 98 «Податок на прибуток»

.

5.9.2. До

рахунку 91 «Загальновиробничі витрати»:

за кредитом рахунку 91 «Загальновиробничі витрати» з дебетом рахунку 79 «Фінансові результати»

.

5.9.3. До

рахунку 98 «Податок на прибуток»:

за дебетом рахунку 98 «Податок на прибуток» з кредитом рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження»

.

6.

У пункті 24 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 № 318 <…>, слова «пенсійне забезпечення, відрахування на соціальне страхування, страхові внески на випадок безробіття» замінити словами «загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

7.

У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39 <…>:

7.1. В

абзаці третьому пункту 2 розділу I слово «фонді» замінити словом «капіталі».

7.2. У

пункті 2 розділу II:

7.2.1.

Підпункт 2.1 викласти в такій редакції:

«

2.1. У статті «Незавершені капітальні інвестиції» відображається вартість незавершених на дату балансу капітальних інвестицій в необоротні активи на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об'єктів матеріальних необоротних активів (у тому числі необоротних матеріальних активів, призначених для заміни діючих, і устаткування для монтажу).».

7.2.2.

Доповнити підпункт 2.10 після слова «фондів» словами
«, зокрема за розрахунками з тимчасової непрацездатності».

7.2.3.

Доповнити підпункт 2.22 після слова «джерел» словами «, у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств».

7.2.4. У

підпункті 2.28 слова «, за відрахуваннями єдиного соціального внеску» замінити словами «з відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

 

[

Наводимо підпункти 2.10, 2.22, 2.28 розділу II з урахуванням змін:

«

2.10. У статті «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» відображається визнана дебіторська заборгованість казначейських, фінансових і податкових органів, державних цільових фондів, зокрема за розрахунками з тимчасової непрацездатності.

<…>

2.22. У складі забезпечень наступних витрат і платежів відображаються суми забезпечення для відшкодування наступних витрат і платежів (на виплату наступних відпусток працівникам, виконання гарантійних зобов'язань тощо), а також залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень з бюджету та інших джерел

, у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств.

<…>

2.28. У

статті «Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування» відображається сума заборгованості, [за відрахуваннями єдиного соціального внеску] з відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхування майна підприємства та індивідуального страхування його працівників.» — Прим. ред.]

7.3. У

розділі III:

7.3.1. У

пункті 1:

в

абзаці першому підпункту 1.1 слова «незавершене будівництво» замінити словами «незавершені капітальні інвестиції»;

доповнити

підпункт 1.4 після слова «фондів» словами «, зокрема за розрахунками з тимчасової непрацездатності»;

у

підпункті 1.14 слова «єдиного соціального внеску» замінити словами «на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

 

[

Наводимо абзац перший п.п. 1.1, п.п. 1.4, п.п. 1.14 розділу III з урахуванням змін:

«

1.1. У статті «Основні засоби» наводиться вартість власних та отриманих на умовах фінансового лізингу, довірчого управління об'єктів і орендованих цілісних державних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також вартість інших необоротних матеріальних активів, державні (казенні) та комунальні підприємства відображають вартість майна, отриманого на праві господарського відання чи праві оперативного управління, та об'єктів інвестиційної нерухомості. У цій статті також наводиться вартість нематеріальних активів, довгострокових біологічних активів та [незавершене будівництво] незавершені капітальні інвестиції.

<…>

1.4. У

статті «Поточна дебіторська заборгованість» відображається фактична заборгованість покупців або замовників за реалізовані їм продукцію, товари, роботи або послуги, включаючи забезпечену векселями, інших дебіторів, а також відображається заборгованість засновників з формування статутного капіталу, визнана дебіторська заборгованість казначейських, фінансових і податкових органів, державних цільових фондів, зокрема за розрахунками з тимчасової непрацездатності.

<…>

1.14. У

статті «Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування» відображається сума заборгованості з відрахувань [єдиного соціального внеску] на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхування майна підприємства та індивідуального страхування його працівників.» — Прим. ред.]

7.3.2. У

пункті 2:

у

підпункті 2.4 слово «дивіденди» виключити;

в

абзаці восьмому підпункту 2.5 слова «на вартість залишку» замінити словами «на суму зменшення залишку на кінець періоду (порівняно із залишком на початок періоду)».

 

[

Наводимо підпункти 2.4, 2.5 з урахуванням змін:

«

2.4. У статті «Інші доходи» відображаються суми інших доходів від операційної та звичайної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг): дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від реалізації оборотних активів, [дивіденди], відсотки, доходи від участі в капіталі та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій; дохід від реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів; дохід від неопераційних курсових різниць; інші доходи. У цій статті також відображається сума доходу від надзвичайних подій.

2.5. У

статті «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» наводиться виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів.

Собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з таких витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг:

прямих матеріальних витрат;

прямих витрат на оплату праці і соціальне страхування;

амортизації основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг;

вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з їх виробництвом (наданням);

інших прямих витрат,

зменшених [на вартість залишку]

на суму зменшення залишку на кінець періоду (порівняно із залишком на початок періоду) незавершеного виробництва і готової продукції, який визначається на підставі первинних документів, якими оформляється рух (придбання, виготовлення, передача в місця зберігання, відпуск на сторону, реалізація) запасів, або за результатами інвентаризації на кінець звітного періоду. Залишок готової продукції оцінюється за ціною реалізації, за вирахуванням непрямих податків, витрат на збут і суми очікуваного прибутку, а залишок незавершеного виробництва оцінюється за матеріальними витратами і витратами на оплату праці.» — Прим. ред.]

7.4.

У Балансі (форма № 1-м) у додатку 1 до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» назву рядка 020 викласти в такій редакції:

«

Незавершені капітальні інвестиції».

 

[

Наводимо назву рядка 020 з урахуванням змін:

«

[Незавершене будівництво] Незавершені капітальні інвестиції». — Прим. ред.]

8.

У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 № 91 <…>:

8.1.

Доповнити пункт 3 новим абзацом такого змісту:

«

Оператор спільної діяльності — учасник спільної діяльності без створення юридичної особи, якому згідно з договором доручено вести справи спільної діяльності, зокрема її бухгалтерський облік.».

8.2.

Доповнити пункт 19 новими абзацами такого змісту:

«

Вклади, внесені у спільну діяльність без створення юридичної особи, відображаються у складі іншої довгострокової заборгованості або розрахунків з іншими дебіторами залежно від строку, на який укладено договір про спільну діяльність.

Оператор спільної діяльності веде бухгалтерський облік спільної діяльності без створення юридичної особи окремо від результатів власної господарської діяльності і складає окремий баланс та відповідні форми фінансової звітності спільної діяльності без створення юридичної особи.

Вклади учасників в окремому балансі спільної діяльності без створення юридичної особи відображаються у складі інших довгострокових зобов'язань або розрахунків з іншими кредиторами залежно від строку, на який укладено договір про спільну діяльність.

».

8.3.

Пункт 20 викласти в такій редакції:

 

[

Наводимо п. 20 з урахуванням змін:

«

[20. Частка учасника спільної діяльності без створення юридичної особи в спільно контрольованих активах відображається в бухгалтерському обліку цього учасника у складі відповідних активів.]

20. Частка учасника спільної діяльності без створення юридичної особи в активах та зобов'язаннях спільної діяльності без створення юридичної особи відображається в бухгалтерському обліку цього учасника у складі відповідних активів на підставі окремого балансу, наданого оператором спільної діяльності без створення юридичної особи.

Частка учасника в доходах та витратах спільної діяльності без створення юридичної особи відображається у складі інших операційних доходів та інших операційних витрат.

Зобов'язання, взяті учасником для здійснення спільної діяльності (у тому числі на оплату праці, сплату податків, зборів, обов'язкових платежів), визнаються витратами спільної діяльності без створення юридичної особи і компенсуються учаснику за рахунок спільної діяльності без створення юридичної особи.

Витрати, понесені учасником для провадження власної та спільної діяльності, розподіляються між спільною і власною діяльністю пропорційно обраній базі (виготовленій продукції, годинам праці, заробітній платі, обсягу діяльності, прямим витратам тощо).

Не визнається доходами учасника компенсація, отримана в погашення зобов'язань, взятих учасником для здійснення спільної діяльності.

Учасники спільної діяльності без створення юридичної особи відображають господарські операції, пов'язані зі спільною діяльністю, щодо внеску, придбання і продажу активів відповідно до пунктів 13 і 14 Положення (стандарту) 12.

» — Прим. ред.]

8.4.

Доповнити Положення новим пунктом такого змісту:

«

26. Учасники спільної діяльності без створення юридичної особи в примітках до фінансової звітності розкривають таку інформацію про спільну діяльність:

26.1. Розмір частки у спільній діяльності.

26.2. Строк дії договору спільної діяльності без створення юридичної особи.

26.3. Інформація про оператора спільної діяльності.

26.4. Загальна вартість вкладу до спільної діяльності без створення юридичної особи.

26.5. Сума всіх зобов'язань спільної діяльності без створення юридичної особи (із зазначенням суми, яка припадає на частку учасника).

26.6. Загальна сума доходів і витрат спільної діяльності без створення юридичної особи та сума доходів і витрат спільної діяльності без створення юридичної особи, які були включені до інших операційних доходів та інших операційних витрат.

26.7. Оператор спільної діяльності без створення юридичної особи розкриває інформацію про загальну вартість спільно контрольованих активів, управління якими він здійснює, а також у розрізі їх класифікації відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за № 396/3689.

».

9.

У Плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 № 186 <…>:

9.1.

Доповнити План рахунків такими рахунками, розмістивши їх за порядком номерів:

«

48 Цільове фінансування і цільові надходження» з таким описом: «Облік та узагальнення інформації про залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень з бюджету та інших джерел, у тому числі суми коштів, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток, та їх використання на реалізацію заходів цільового призначення відповідно до законодавства»;

«

74 Інші доходи» з таким описом: «Облік та узагальнення інформації про суми інших доходів від операційної та звичайної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а також обліковується сума доходу від надзвичайних подій»;

«

90 Собівартість реалізації» з таким описом: «Облік та узагальнення інформації про виробничу собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів»;

«

96 Інші витрати» з таким описом: «Облік та узагальнення інформації про інші витрати операційної діяльності та інші витрати звичайної діяльності, а також обліковуються належна до сплати за звітний період відповідно до законодавства сума податків і зборів (обов'язкових платежів) та сума втрат від надзвичайних подій».

9.2. У

рахунку 70 «Доходи»:

9.2.1. У

графі другій слово «Доходи» замінити словами «Доходи від реалізації».

9.2.2. У

графі третій текст викласти в такій редакції:

«Облік та узагальнення інформації про загальний дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)».

9.3. Рахунки «

84 Витрати операційної діяльності» та «85 Інші затрати» виключити.

 

[

Наводимо рахунки 48, 70, 74, 84, 85, 90, 96 Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва з урахуванням змін:

«

Синтетичні рахунки

Призначення

Код

Назва

<…>

48

Цільове фінансування і цільові надходження

Облік та узагальнення інформації про залишки коштів цільового фінансування і цільових надходжень з бюджету та інших джерел, у тому числі суми коштів, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток, та їх використання на реалізацію заходів цільового призначення відповідно до законодавства

<…>

 

 

70

Доходи від реалізації

[Облік та узагальнення інформації про доходи від реалізації, інші операційні, інші звичайні і надзвичайні доходи, вирахування з доходу] Облік та узагальнення інформації про загальний дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

<…>

 

 

74

Інші доходи

Облік та узагальнення інформації про суми інших доходів від операційної та звичайної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а також обліковується сума доходу від надзвичайних подій

<…>

 

 

[84]

[Витрати операційної діяльності]

[Облік та узагальнення інформації про елементи витрат операційної діяльності: матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизацію, інші операційні витрати]

[85]

[Інші затрати]

[Облік та узагальнення інформації про неопераційні витрати звичайної діяльності, податок на прибуток і надзвичайні витрати]

90

Собівартість реалізації

Облік та узагальнення інформації про виробничу собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів

96

Інші витрати

Облік та узагальнення інформації про інші витрати операційної діяльності та інші витрати звичайної діяльності, а також обліковуються належна до сплати за звітний період відповідно до законодавства сума податків і зборів (обов'язкових платежів) та сума втрат від надзвичайних подій

». —

Прим. ред.]

 

Директор Департаменту податкової, митної політики, доходів,
 адміністрування платежів та методології
бухгалтерського обліку М. ЧМЕРУК

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі