Теми статей
Обрати теми

Про окремі питання застосування штрафних (фінансових) санкцій

Редакція БТ
Лист від 13.04.2011 р. № 10567/7/23-7017/463

ВИКОРИСТАННЯ РРО:

з якого моменту діє одногривнєвий штраф
згідно із Законом про РРО?

 

Лист Державної податкової адміністрації України від 13.04.11 р. № 10567/7/23-7017/463

«Про окремі питання застосування штрафних (фінансових) санкцій»

 

У

листі, що коментується, ДПАУ роз’яснила, з якого моменту застосовуються оновлені штрафи за порушення порядку використання РРО, передбачені розділом V Закону про РРО*, після набрання чинності внесеними до нього змінами.

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у редакції від 01.06.2000 р. № 1776-III.

Нагадаємо:

з 01.01.11 р. почали діяти нові штрафи за порушення порядку використання РРО, передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.10 р. № 2756-VI. Так, у разі встановлення протягом календарного року під час перевірки будь-якого з таких фактів, як проведення розрахункових операцій з використанням РРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки — загальній сумі продажів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті суб’єкта господарювання (за ці порушення до 01.01.11 р. було передбачено п’ятикратний штраф на суму невідповідності/непроведення), непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи (раніше штраф становив 340 грн.):

— якщо порушення вчинено вперше**,

штраф складе 1 грн.;

— при повторному* вчиненні порушення —

100 % вартості проданих з одним з перелічених вище порушень товарів (послуг);

— за кожне подальше (протягом календарного року) вчинення порушення —

у п’ятикратному розмірі вартості товарів, проданих з порушеннями.

** Під вчиненням порушення вперше законодавець має на увазі «вперше протягом календарного року», а не вперше за весь період діяльності підприємства. Це випливає з п. 1 ст. 17 Закону про РРО.

* Повторним потрібно вважати порушення, вчинене вдруге протягом календарного року.

Основне запитання, що виникло у зв’язку із зазначеними змінами:

які штрафи (за старим або за новим законодавством) накладатимуться в разі, коли порушення вчинено до 01.01.11 р., але виявлено під час перевірки вже після цієї дати?

Із

листа, що коментується, можна зробити висновок, що ДПАУ виходитиме з необхідності застосування нових штрафів навіть стосовно порушень, допущених до 2011 року. І він, безумовно, порадує суб’єктів господарювання: замість штрафу у п’ятикратному розмірі вартості товарів, проданих з порушеннями, їм тепер загрожує одногривнєвий штраф при першому виявленому порушенні. Звернемо увагу: цей одногривнєвий штраф не слід плутати з «пільговим» штрафом у розмірі 1 грн., передбаченим Перехідними положеннями Податкового кодексу України, що застосовується виключно за порушення податкового законодавства (законодавство про РРО до такого не належить), вчинені в період з 1 січня по 30 червня 2011 року. Дію ж одногривнєвого штрафу у сфері РРО жодним часовим проміжком не обмежено. Його передбачено п. 1 ст. 17 Закону про РРО при виявленні перелічених нами порушень, і його застосовують податківці при виявленні таких порушень уперше протягом календарного року.

На жаль, у листі немає відповідей на низку запитань, які неминуче виникнуть при застосуванні зазначених РРО-санкцій. Одне з таких запитань — як визначити, що порушення вчинено вперше, повторно або у третій та більше разів протягом календарного року? Зокрема, ідеться про те, чи можуть перевіряючі брати до уваги ті порушення у сфері використання РРО, які було вчинено до 01.01.11 р., при встановленні повторності. Скажімо, якщо на підприємство у березні 2010 року накладалася санкція за непроведення розрахункової операції через РРО, то чи може вважатися повторним аналогічне порушення, виявлене після 01.01.11 р., але вчинене ще до цієї дати? Податкові органи на місцях, як свідчить практика спілкування з контролюючими органами упродовж перших чотирьох місяців цього року, дають ствердну відповідь на це запитання. Утім, у суб’єктів господарювання є всі підстави відстоювати таку позицію: з урахуванням того, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.10 р. № 2756-VI, яким і було внесено ці зміни, діє лише з 01.01.11 р., то і враховуватися для встановлення повторності повинні лише ті порушення, які виявлено після цієї дати. Подивимося, який варіант вибере ДПАУ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі