Теми статей
Обрати теми

Про затвердження Змін до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати»

Редакція БТ
Наказ від 11.08.2011 р. № 1021

ПОДАТКОВІ РІЗНИЦІ:

Мінфін затвердив звітність щодо їх відображення

 

Наказ Міністерства фінансів України від 25.01.11 р. № 27 «Про затвердження Положення бухгалтерського обліку «Податкові різниці»

Наказ Міністерства фінансів України від 11.08.11 р. № 1021 «Про затвердження Змін до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати»

 

Документи, що коментуються, наведено в додатку «Документи»

 

Документи, що коментуються, прийнято Мінфіном на виконання норм

абз. 3 п. 46.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), де передбачається таке: «у складі фінансової звітності платник податків зазначає тимчасові та постійні податкові різниці за формою, встановленою Міністерством фінансів України». Згідно з абз. 2 п. 1 підрозд. 4 розд. XX ПКУ методика бухгалтерського обліку тимчасових і постійних податкових різниць затверджується в порядку, передбаченому Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV, публікується до 1 квітня 2011 року та набирає чинності з 1 січня 2013 року. Суб'єкти господарювання — платники податку на прибуток подають фінансову звітність з урахуванням податкових різниць починаючи зі звітних періодів 2013 року.

Мінфін у зазначений строк устиг затвердити

П(С)БО «Податкові різниці» до 01.04.11 р. Оперативно він відреагував і на зміни, унесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.11 р. № 3609-VI до абз. 2 п. 1 підрозд. 4 розд. XX ПКУ, відповідно до яких строк застосування податкових різниць при обчисленні податку на прибуток було перенесено з 01.01.12 р. на 01.01.13 р. — наказ № 1021 набирає чинності з цієї дати. Щоправда, до наказу № 27, яким затверджено «профільний» П(С)БО, відповідні зміни щодо періоду застосування поки що не внесено, але, судячи з Проекту змін, оприлюднених на сайті Мінфіну*, це справа найближчого майбутнього.

* http://minfin.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=302815&cat_id=60406.

Норми

П(С)БО «Податкові різниці» поширюватимуться на всі підприємства, організації та інші юридичні особи, які згідно із законодавством є платниками податку на прибуток. Винятки із цього правила передбачено лише для банків, бюджетних установ та суб'єктів малого підприємництва — юридичних осіб, які відповідають критеріям, визначеним п. 154.6 ПКУ («нульовиків»), та застосовують спрощений порядок бухгалтерського обліку доходів і витрат.

У загальних рисах суть запропонованого Мінфіном методу полягає в тому, що податковий прибуток визначатиметься не окремо від бухгалтерського (як тепер), а на його основі. Отже, бухгалтерський прибуток певним чином коригуватиметься на суму постійних і тимчасових різниць, унаслідок чого формуватиметься показник податкового прибутку.

Таким чином,

П(С)БО «Податкові різниці» застосовується виключно для цілей обчислення оподатковуваного прибутку і, мабуть, тому йому не присвоєно окремий номер, як решті П(С)БО. Процедура обчислення оподатковуваного прибутку, описана в П(С)БО «Податкові різниці», та процедура коригування бухгалтерського прибутку під тимчасові різниці, передбачена П(С)БО 17 «Податок на прибуток», не мають нічого спільного. Немає аналогів нового методу і в міжнародному бухобліку.

Переваги цей метод обчислення податкового прибутку матиме лише для перевіряючих, які зможуть додатково проаналізувати, за рахунок чого податковий прибуток відрізняється від бухгалтерського. А от бухгалтерам постатейний розпис тимчасових і постійних різниць додасть зайвої облікової роботи. Окремої фінансової звітності для обчислення податкового прибутку на підставі бухгалтерського не буде, оскільки всі розрахунки відображатимуться в

розділах IV і V Звіту про фінансові результати. Однак через те, що наказ № 1021 набирає чинності з 01.01.13 р., до цієї дати Звіт про фінансові результати слід подавати за старою формою, без зазначення в ньому розділів IV і V.

Оскільки час для ознайомлення з методикою обчислення податкових різниць ще є, докладніше про це ми поговоримо ближче до моменту набрання чинності документами, що коментуються. До того ж, хтозна, може, у майбутньому законодавці взагалі відмовляться від ідеї такого неадекватного зближення податкового та бухгалтерського обліку.

 

 

Міністерство фінансів України

Положення бухгалтерського обліку «Податкові різниці»

Затверджено наказом від 25 січня 2011 року № 27

 

I. Загальні положення

1.

Це Положення визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про податкові різниці та її розкриття у фінансовій звітності.

2.

Норми цього Положення застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства), які згідно із законодавством є платниками податку на прибуток (крім банків, бюджетних установ та суб'єктів малого підприємництва — юридичних осіб, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154 розділу III Податкового кодексу України, та застосовують порядок спрощеного бухгалтерського обліку доходів і витрат).

3. Терміни, що використовуються у цьому

Положенні, мають таке значення:

податкова різниця

— різниця, яка виникає між оцінкою і критеріями визнання доходів, витрат, активів, зобов'язань за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та доходами і витратами, визначеними податковим законодавством;

податковий прибуток (збиток)

— сума прибутку (збитку), визначена за податковим законодавством об'єктом оподаткування за звітний період;

постійна податкова різниця

— податкова різниця, яка виникає у звітному періоді та не анулюється в наступних звітних податкових періодах;

постійна податкова різниця, що підлягає вирахуванню

, — постійна податкова різниця, що призводить до зменшення податкового прибутку (збільшення податкового збитку) звітного періоду;

постійна податкова різниця, що підлягає оподаткуванню

, — постійна податкова різниця, що збільшує податковий прибуток (зменшує податковий збиток) звітного періоду;

тимчасова податкова різниця

— податкова різниця, яка виникає у звітному періоді та анулюється в наступних звітних податкових періодах.

 

II. Виявлення та відображення податкових різниць

1.

При визначенні податкового прибутку (збитку) звітного періоду за даними бухгалтерського обліку фінансовий результат до оподаткування, визначений шляхом порівняння доходів звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів, які визнані і оцінені відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, коригується на суму постійних податкових різниць та частину суми тимчасових податкових різниць, що відноситься до звітного періоду.

2.

Постійні податкові різниці за господарськими операціями звітного періоду враховуються у повному обсязі при визначенні податкового прибутку (збитку) звітного періоду за даними бухгалтерського обліку і не враховуються при визначенні податкового прибутку (збитку) у майбутніх періодах.

3.

Тимчасова податкова різниця за господарськими операціями звітного періоду не враховується при визначенні податкового прибутку (збитку) звітного періоду, а враховується при визначенні податкового прибутку (збитку) у майбутніх періодах.

4.

Тимчасові податкові різниці, які виникають за господарськими операціями, пов'язаними з основними засобами і нематеріальними активами (переоцінка, амортизація, збільшення вартості основних засобів на суму реконструкції і модернізації тощо за підходами і методами, відмінними від вимог податкового законодавства), враховуються при визначенні податкового прибутку (збитку) пропорційно нарахованій сумі амортизації на об'єкти, балансова вартість яких сформована без урахування вимог податкового законодавства і які пов'язані з цими тимчасовими податковими різницями.

5.

Тимчасові податкові різниці, які виникають за господарськими операціями, пов'язаними з придбанням запасів та/або виробництвом готової продукції, враховуються при визначенні податкового прибутку (збитку) в періоді, в якому реалізовані відповідні запаси та/або готова продукція, при виробництві якої такі запаси були використані.

6.

Тимчасові податкові різниці, які виникають за іншими господарськими операціями, враховуються при визначенні податкового прибутку (збитку) в період, коли актив чи зобов'язання, з яким пов'язані такі податкові різниці, реалізується, погашається тощо.

7.

При систематизації інформації, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, в регістрах синтетичного та аналітичного обліку обов'язково проводиться аналіз господарської операції на наявність податкових різниць.

8.

Податкові різниці, які враховуються при визначенні податкового прибутку (збитку) за звітний період, з метою бухгалтерського обліку поділяються на:

податкові різниці щодо доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

податкові різниці щодо інших операційних доходів;

податкові різниці щодо інших доходів;

податкові різниці щодо собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг);

податкові різниці щодо інших операційних витрат;

податкові різниці щодо інших витрат;

податкові різниці щодо надзвичайних доходів;

податкові різниці щодо надзвичайних витрат.

9.

Інформація про тимчасові і постійні податкові різниці накопичується в регістрах бухгалтерського обліку, зокрема шляхом виділення окремих граф для їх відображення (за відповідною класифікацією — тимчасова або постійна) або в інший спосіб, що забезпечуватиме реєстрацію і накопичення відповідної інформації для її розкриття у фінансовій звітності.

10.

Тимчасові податкові різниці розподіляються між звітними періодами та активами і зобов'язаннями, пов'язаними з ними, для врахування при визначенні податкового прибутку (збитку) і відображення сум тимчасових податкових різниць, що припадають на звітний період, у відповідних регістрах бухгалтерського обліку.

11.

Дані про тимчасові та постійні податкові різниці, які мають враховуватися при визначенні податкового прибутку (збитку) звітного періоду, що наведені у відповідних регістрах бухгалтерського обліку, узагальнюються у зведеному регістрі та використовуються для складання відповідних форм фінансової звітності.

12.

Згортання сум податкових різниць при відображенні у регістрах бухгалтерського обліку та розкритті у фінансовій звітності не допускається.

 

III. Розкриття інформації

1.

У фінансовій звітності відображаються постійні та тимчасові податкові різниці, які мають враховуватися при визначенні податкового прибутку (збитку) звітного періоду, за відповідними групами з виділенням постійних податкових різниць, що підлягають вирахуванню, постійних податкових різниць, що підлягають оподаткуванню, тимчасових податкових різниць, що підлягають вирахуванню, тимчасових податкових різниць, що підлягають оподаткуванню.

2.

У примітках до фінансової звітності наводиться загальна сума тимчасових податкових різниць, яка підлягає врахуванню при визначенні податкового прибутку (збитку) у наступних періодах, з виділенням суми тимчасових податкових різниць, що підлягають вирахуванню, та суми тимчасових податкових різниць, що підлягають оподаткуванню.

У такому самому порядку наводиться сума тимчасових податкових різниць, пов'язаних з:

основними засобами і нематеріальними активами;

запасами.

 

Начальник Управління методології
бухгалтерського обліку О. КАНЦУРОВ

 

 

Міністерство фінансів України

Зміни до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати»

Затверджено наказом від 11 серпня 2011 року № 1021

 

1. Після розділу «Розрахунок показників прибутковості акцій» доповнити Положення новим розділом такого змісту:

«Розкриття інформації про податкові різниці

46. У розділах IV і V Звіту про фінансові результати наводиться інформація з урахуванням норм, передбачених Положенням бухгалтерського обліку «Податкові різниці», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 25.01.2011 № 27, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21.02.2011 за № 212/18950.».

2. Доповнити

додаток до Положення новими розділами такого змісту:

«

IV. ПОДАТКОВІ РІЗНИЦІ

Групи податкових різниць

Код рядка

Вплив постійних податкових різниць на

Вплив тимчасових податкових різниць на

збільшення (зменшення) доходу (+, -)

збільшення (зменшення) витрат (+, -)

збільшення (зменшення) доходу (+, -)

збільшення (зменшення) витрат (+, -)

Податкові різниці щодо доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

400

 

Х

 

Х

Податкові різниці щодо інших операційних доходів

410

 

Х

 

Х

Податкові різниці щодо інших доходів

420

 

Х

 

Х

Податкові різниці щодо собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

430

Х

 

Х

 

Податкові різниці щодо інших операційних витрат

440

Х

 

Х

 

Податкові різниці щодо інших витрат

450

Х

 

Х

 

Податкові різниці щодо надзвичайних доходів

460

 

Х

 

Х

Податкові різниці щодо надзвичайних витрат

470

Х

 

Х

 

Разом

480

 

 

 

 

 

V. УЗГОДЖЕННЯ ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ ТА ПОДАТКОВОГО ПРИБУТКУ (ЗБИТКУ)

Назва показника

Код рядка

За звітний період

За аналогічний період попереднього року

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування

500

 

 

Результат надзвичайних подій

510

 

 

Результат впливу постійних і тимчасових податкових різниць

520

 

 

Податковий прибуток (збиток)

530

 

 

».

 

Директор Департаменту податкової,
 митної політики та методології бухгалтерського обліку
 М. ЧМЕРУК

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі