Продаж безоплатно отриманої землі призводить
до подвійного відображення доходів
Підприємство — платник податку на прибуток продає земельну ділянку, отриману ним раніше на безоплатній основі. При отриманні ділянки було відображено доходи виходячи з її вартості. Які податкові наслідки спричинює продаж цієї ділянки?
(м. Луганськ)
Вартість землі не включається до складу основних засобів (п.п. 14.1.138 Податкового кодексу України, далі — ПКУ), на неї не нараховується амортизація в податковому обліку. Тому застосовувати для операцій із землею правила податкового обліку операції з основними засобами (зокрема, п. 146.13 ПКУ) не можна. Податковому обліку операцій із землею присвячено окрему статтю — ст. 147 ПКУ. Так, при продажу землі згідно з абзацом другим п. 147.1 ПКУ для цілей обкладення податком на прибуток дозволяється отриманий від продажу дохід зменшити на суму витрат, пов’язаних з купівлею такого окремого об’єкта власності. Причому витрати на купівлю приймаються з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного згідно з п. 146.12 ПКУ.
У нашій ситуації підприємство не понесло витрат на купівлю земельної ділянки, тому зменшувати доходи від продажу землі нема на що.
Єдиний виняток зроблено для випадку отримання земельної ділянки під час приватизації. Так, відповідно до п. 147.2 ПКУ в разі продажу землі, отриманої у власність у процесі приватизації, платник податків уключає до складу доходів додатну різницю між сумою доходу, отриманого в результаті такого продажу, та сумою оцінної вартості такої землі, визначеної згідно з установленою методикою вартісної оцінки земель з урахуванням коефіцієнтів її функціонального використання на момент такого продажу*.
* Причому якщо в такому разі витрати перевищують доходи, отримані в результаті продажу ділянки, збиток від такої операції не повинен впливати на об’єкт оподаткування і покривається за рахунок власних джерел платника податків (абзац другий п. 147.2 ПКУ).
Крім того, до витрат можна включити лише балансову вартість окремого об’єкта основних засобів групи 2, в якому відображалася вартість капітального поліпшення якості такої землі. Витрати на капітальне поліпшення землі (іригацію, осушення тощо), на відміну від витрат на її придбання, нагадаємо, підлягають у податковому обліку амортизації у складі об’єкта основних засобів групи 2 (пп. 144.1, 147.4 ПКУ).
У декларації з податку на прибуток підприємства доходи від продажу землі відображаються в ряд. 03.18 додатка ІД.
Отже, якщо земельну ділянку отримано вами безоплатно не у процесі приватизації, то дохід щодо неї буде відображено двічі: один раз — при отриманні ділянки, удруге — при її продажу.
Жанна СЕМЕНЧЕНКО