Теми статей
Обрати теми

Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку

Редакція БТ
Наказ від 09.12.2011 р. № 1591

УНЕСЕНО ЗМІНИ
ДО БУХОБЛІКОВИХ НОРМАТИВІВ,

пов'язані із застосуванням МСФЗ,
 і не тільки

Наказ Міністерства фінансів України від 09.12.11 р. № 1591

«Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку»

 

Документ, що коментується, наведено в додатку «Документи»

 

Наказом , що коментується, унесені «масштабні» зміни практично до всіх П(С)БО та до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій (далі — План рахунків) з Інструкцією до нього, затверджені наказом МФУ від 30.11.99 р. № 291. Більшість новацій пов'язана з поданням звітності в МСФЗ-форматі*, однак вони стосуються всіх підприємств, оскільки, по-перше, змінюється загальний формат подання фінансової звітності, по-друге, певні корективи стосуються особливостей відображення окремих операцій усіма суб'єктами господарювання. Розглянемо ці новації докладніше.

* Про те, хто зобов'язаний подавати таку звітність, див. ком. «Порядок подання фінансової звітності: унесено зміни, пов'язані із застосуванням МСФЗ, і не тільки» // «БТ», 2011, № 50, с. 4; «МСФЗ — як їх застосовувати: роз'яснюють офіційні органи» // «БТ», 2011, № 51, с. 5.

1. МСФЗ-звітність. Практично до всіх П(С)БО запроваджено застереження стосовно того, що конкретне П(С)БО не поширюється на осіб, які складають фінансову звітність відповідно до МСФЗ. Однак таким особам приписано подавати фінансову звітність, складену за правилами МСФЗ, у національному форматі за формами № 1 «Баланс», № 2 «Звіт про фінансові результати», № 3 «Звіт про рух грошових коштів», № 4 «Звіт про власний капітал», № 1-м, 2-м «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» з відповідною позначкою. Виняток становить ф. № 5 «Примітки до річної фінансової звітності», яка при використанні МСФЗ не подаватиметься.

Для цього в «шапках» форм № 1, № 2, № 3, № 4, № 1-м, № 2-м зазначатиметься інформація про те, за якими стандартами (П(С)БО або МСФЗ) складено звітність, а реквізиту «контрольна сума» не буде.

Такий порядок можна віднести до вітчизняних винаходів, оскільки в міжнародній практиці жорстко встановлений формат подання звітності не застосовується.

У ф. № 1 тепер передбачено заповнення рядка «Середня кількість працівників» (очевидно, для того щоб визначити, чи потрапляє суб'єкт господарювання до категорії суб'єктів малого підприємництва, які зобов'язані подавати «малу» фінансову звітність згідно з П(С)БО 25).

Подавати фінансову звітність у новому форматі потрібно буде починаючи зі звітних періодів 2012 року (лист МФУ від 11.01.12 р. № 31-08410-06-5/607). Річна звітність за 2011 рік подається за старими формами.

2. План рахунків наказом, що коментується, викладено в новій редакції. Тепер у ньому вказуються лише назви рахунків, а субрахунки не наводяться. Що стосується нумерації субрахунків, то тут усе залежить від того, в якому форматі суб'єкт господарювання складає фінансову звітність:

1) фінансова звітність складається за нормами П(С)БО. У цьому випадку підприємства, як і раніше, керуватимуться Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291 (далі — Інструкція № 291), в якій зазначаються субрахунки;

2 ) фінансова звітність складається за нормами МСФЗ. Ці особи керуватимуться лише рахунками, зазначеними у Плані рахунків, а Інструкція № 291 на них тепер не поширюється. Субрахунки до синтетичних рахунків вони запроваджуватимуть самостійно виходячи з потреб управління, контролю, аналізу та звітності. Зауважимо, що такий порядок є своєрідним «компромісом» між вітчизняними та міжнародними правилами ведення бухгалтерського обліку. Адже в міжнародній практиці чітко регламентованого Плану рахунків не існує — рахунки встановлюються підприємствами на свій розсуд. Для нас такий порядок незвичний, тому Мінфін пішов іншим шляхом: приписав використовувати певні рахунки, але скасував обов'язковість застосування чітко регламентованих субрахунків.

3. Платники єдиного податку. Платникам єдиного податку — юридичним особам (четверта група платників єдиного податку згідно з п.п. 4 п. 291.4 Податкового кодексу України; далі — ПКУ) приписано складати Спрощений фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва (ф. № 1-мс, 2-мс). Водночас за 2011 рік юридичні особи — єдиноподатники мають подавати «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» (ф. № 1-м, 2-м), оскільки у 2011 році норми п. 291.4 ПКУ не діяли.

4. Операції з валютою. Змінився порядок відображення операцій з купівлі-продажу валюти, який «зблизили» з податковим обліком із п.п. 153.1.4 ПКУ. Тепер, як і в податковому обліку, у бухобліку показуватиметься «згорнутий» результат у вигляді різниці між сумою доходу від продажу валюти та її балансовою вартістю: додатний — на субрахунку 711, від’ємний — на субрахунку 942. Для цього внесено відповідні зміни до опису цих субрахунків в Інструкції № 291:

 

Назва субрахунку

Що відображається на субрахунку

711 «Дохід від купівлі-продажу іноземної валюти»(1)

Узагальнюється інформація про доходи від купівлі-продажу іноземної валюти, зокрема додатна різниця між ціною купівлі-продажу іноземної валюти та її балансовою вартістю

942 «Витрати на купівлю-продаж іноземної валюти»(2)

Узагальнюється інформація про витрати на купівлю-продаж іноземної валюти, зокрема від’ємна різниця між ціною купівлі-продажу іноземної валюти та її балансовою вартістю

(1) Раніше цей субрахунок називався «Дохід від реалізації іноземної валюти» і на ньому відображалися доходи від реалізації іноземної валюти.

(2) Раніше цей субрахунок називався «Собівартість реалізованої іноземної валюти» і на ньому обліковувалася балансова вартість реалізованої іноземної валюти на дату її реалізації.

 

Варто зазначити, що Мінфін був недостатньо «акуратним» щодо «валютних» змін як в Інструкції № 291, так і в П(С)БО 16 «Витрати». Не надто критикуючи роботу Мінфіну, зауважимо тільки, що, мабуть, розробники змін передбачали, що:

при продажу валюти додатна різниця між ціною продажу та балансовою вартістю валюти включається до доходів, від’ємна — до витрат;

при купівлі валюти додатна різниця між ціною продажу та балансовою вартістю валюти включається до витрат, від’ємна — до доходів;

— комісійна винагорода банку у зв'язку з такими операціями розцінюється як плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків та включається до складу адміністративних витрат (зміни до абзацу десятого п. 18 П(С)БО 16).

5. Біологічні активи . Відповідно до змінених формулювань пп. 9, 12 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція й додаткові біологічні активи не можуть оцінюватися за собівартістю, обчисленою за прямими витратами. Фактично ці норми втратили чинність з 01.08.11 р., коли в ПКУ, а потім — і в П(С)БО 16 змінився порядок відображення загальновиробничих витрат.

6. Благодійна допомога. На догоду нормам п.п. 197.1.15 ПКУ в Інструкції № 291 підкориговано назву та опис субрахунку 483 «Благодійна допомога» (раніше він називався «Гуманітарна допомога»). Згідно з ним юридичні особи — набувачі благодійної допомоги ведуть бухгалтерський та оперативний облік надходження, зберігання, розподілу та використання благодійної допомоги. Причому ПКУ їм надано право самостійно визначати порядок аналітичного обліку операцій, пов'язаних з благодійною допомогою, відкривати відповідні рахунки. Тепер для цієї мети призначено саме субрахунок 483, на якому і потрібно вести облік надходження та використання платниками ПДВ коштів (товарів, робіт, послуг) благодійної допомоги, що звільняється від обкладення ПДВ.

ПКУ також висуває певні вимоги й до відображення операцій з благодійною допомогою у фінансовій звітності. Для цього:

— до ф. № 1 запроваджено вписуваний ряд. 421 до ряд. 420 «Цільове фінансування», в якому наводиться сума коштів (товари, роботи, послуги), отриманих у вигляді благодійної допомоги, що звільняється від обкладення ПДВ;

— у ф. № 2 передбачено заповнення вписуваного ряд. 131, в якому вказується сума доходу, пов'язаного з благодійною допомогою, що звільняється від обкладення ПДВ.

7. Операції з деривативами. Для обліку операцій з деривативами також запроваджено свої субрахунки:

 

Назва субрахунку

Що відображається на субрахунку

364 «Розрахунки за гарантійним забезпеченням»

Відображаються розрахунки за гарантійним забезпеченням, пов'язаним із здійсненням операцій з деривативами

379 «Розрахунки за операціями з деривативами»

Ведеться облік розрахунків за операціями з деривативами. Наприкінці місяця субрахунок закривається шляхом списання сальдо в кореспонденції з рахунком інших операційних доходів чи інших витрат операційної діяльності

 

Згідно з усталеною практикою нормативні зміни відображаються в бухобліку перспективно. Наказ набрав чинності 10.01.12 р. Однак виходячи з принципу послідовності та порівнянності інформації логічно застосовувати новий порядок відображення інвалюти з 01.01.12 р.

 

 

Міністерство фінансів України

Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку

Наказ від 9 грудня 2011 року № 1591

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2011 року за № 1556/20294

 

Відповідно до статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» наказую:

1. Затвердити Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку, схвалені Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України, що додаються.

2. Унести зміни до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291<…>, схвалені Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України, виклавши його в новій редакції, що додається.

3. Доповнити наказ Міністерства фінансів України від 29.11.2000 № 302 «Про Примітки до річної фінансової звітності» <…>, новим пунктом такого змісту*:

* Нагадаємо нашу систему кодифікації: нові положення виділено напівжирним курсивом, видалені норми надруковано [у квадратних дужках меншим шрифтом]. — Прим. ред.

«7. Типова форма фінансової звітності № 5 «Примітки до річної фінансової звітності,» затверджена пунктом 1 цього наказу, не застосовується банками, бюджетними установами, представництвами іноземних суб'єктів господарської діяльності, суб'єктами малого підприємництва, визнаними такими відповідно до законодавства, та підприємствами, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.».

<…>

6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

<…>.

 

Міністр Ф. ЯРОШЕНКО

 

 

Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку

 

1. Пункти 2 положень (стандартів) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87 <…>; 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.05.99 № 137 <…>; 19 «Об'єднання підприємств», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.07.99 № 163 <…>; 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.99 № 237 <…>; 8 «Нематеріальні активи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.10.99 № 242 <…>; 9 «Запаси», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 № 246 <…>; 11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 № 20 <…>; 12 «Фінансові інвестиції», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 № 91 <…>; 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92 <…>; 14 «Оренда», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2000 № 181 <…>; 17 «Податок на прибуток», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2000 № 353 <…>; 23 «Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.06.2001 № 303 <…>; 13 «Фінансові інструменти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2001 № 559 <…>; 22 «Вплив інфляції», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.02.2002 № 147 <…>; 26 «Виплати працівникам», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.10.2003 № 601 <…>; 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2003 № 617 <…> (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 03.10.2007 № 1100) <…>; 28 «Зменшення корисності активів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2004 № 817 <…>; 29 «Фінансова звітність за сегментами», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.05.2005 № 412 <…>; 31 «Фінансові витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2006 № 415 <…>; 32 «Інвестиційна нерухомість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2007 № 779 <…>, після слова «установ» доповнити словами «та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності».

 

[Наводимо, наприклад, пункт 2 П(С)БО 1 з урахуванням змін:

«2. Норми цього Положення (стандарту) слід застосовувати до фінансової звітності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі — підприємства) усіх форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) і консолідованої фінансової звітності.». — Прим. ред.]

 

2. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87 <…>:

2.1. Доповнити пункт 2 новим реченням такого змісту: «Підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, застосовують тільки додаток до цього Положення (стандарту).».

 

2.2. Доповнити пункт 45 підпунктом 45.3 такого змісту:

«45.3. У вписуваному рядку 421 наводиться сума коштів (товари, роботи, послуги), отриманих у вигляді благодійної допомоги, які відповідно до законодавства звільняються від оподаткування податком на додану вартість.».

 

2.3. У додатку до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс»:

2.3.1. Доповнити після тексту «Вид економічної діяльності» і «за КВЕД» текстом такого змісту:

«Середня кількість працівників1 ______________».

2.3.2. Доповнити після тексту «Адреса» текстом такого змісту:

«Складено (зробити позначку «v» у відповідній клітинці):

за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку

за міжнародними стандартами фінансової звітності img 1 ».

2.3.3. Текст «Контрольна сума» виключити.

2.3.4. Доповнити назву рядка 420 «Цільове фінансування» знаком «2».

2.3.5. Доповнити додаток виноскою та вписуваним рядком такого змісту:

«____________

1Визначається в порядку, встановленому спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

2 З рядка 420 графа 4 Сума благодійної допомоги (421) _____________ ».

 

3. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87 <…>:

3.1. Доповнити пункт 2 новим реченням такого змісту: «Підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, застосовують тільки додаток до цього Положення (стандарту).».

 

3.2. Доповнити пункт 28 абзацом другим такого змісту:

«У вписуваному рядку 131 наводиться сума доходу, пов'язаного з благодійною допомогою, яка відповідно до законодавства звільняється від оподаткування податком на додану вартість, що визнається у порядку, встановленому Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.99 за № 860/4153.».

 

3.3. У додатку до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3:

3.3.1. Текст «Контрольна сума» виключити.

3.3.2. Доповнити після тексту «Вид економічної діяльності» і «за КВЕД» текстом такого змісту:

«Складено (зробити позначку «v» у відповідній клітинці):

за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку

за міжнародними стандартами фінансової звітності img 2 ».

3.3.3. Доповнити назву рядка 130 «Інші доходи» знаком «1

3.3.4. Доповнити розділ «I. Фінансові результати» вписуваним рядком такого змісту:

«____________

1 З рядка 130 графа 3 Дохід, пов'язаний з благодійною допомогою (131) _____________».

 

4. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 4 «Звіт про рух грошових коштів», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87 <…>:

4.1. Доповнити пункт 2 новим реченням такого змісту: «Підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, застосовують тільки додаток до цього Положення (стандарту).».

4.2. У додатку до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 4:

4.2.1. Текст «Контрольна сума» виключити.

4.2.2. Доповнити після тексту «Вид економічної діяльності» і «за КВЕД» текстом такого змісту:

«Складено (зробити позначку «v» у відповідній клітинці):

за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку

за міжнародними стандартами фінансової звітності img 3 ».

5. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 5 «Звіт про власний капітал» , затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87 <…>:

5.1. Доповнити пункт 2 новим реченням такого змісту: «Підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, застосовують тільки додаток до цього Положення (стандарту).».

5.2. У додатку до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 5:

5.2.1. Текст «Контрольна сума» виключити.

5.2.2. Доповнити після тексту «Вид економічної діяльності» і «за КВЕД» текстом такого змісту:

«Складено (зробити позначку «v» у відповідній клітинці):

за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку

за міжнародними стандартами фінансової звітності img 4 ».

 

6. У пункті 2 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 20 «Консолідована фінансова звітність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.07.99 № 176 <…>, після слів «дочірніх підприємств» доповнити словами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються групою підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі — група підприємств), яка складається з материнського (холдингового) підприємства та дочірніх підприємств (крім групи підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, або групи підприємств, в якій материнське (холдингове) підприємство складає фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).». — Прим. ред.]

 

7. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290 <…>:

7.1. Доповнити пункт 2 після слова «установ» словами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).». — Прим. ред.]

 

7.2. Доповнити пункт 4 новим абзацом такого змісту:

«Балансова вартість валюти — вартість іноземної валюти, визначена за валютним курсом грошової одиниці України до іноземної валюти на дату здійснення господарської операції або на дату складання балансу.».

 

7.3. Доповнити пункт 6 підпунктом 6.8 такого змісту: <…>

 

[Наводимо пункт 6 з урахуванням змін:

«6. Не визнаються доходами такі надходження від інших осіб:

<…>

6.8. Сума балансової вартості валюти.». — Прим. ред.]

 

8. В Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291 <…>:

8.1. У розділі I «Загальні положення»:

8.1.1. В абзаці першому слова «і бюджетних установ» замінити словами <…>.

 

[Наводимо абзац перший розділу I з урахуванням змін:

«Ця Інструкція встановлює призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов'язань та факти фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (крім банків [і бюджетних установ], бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також виділених на окремий баланс філій, відділень та інших відособлених підрозділів юридичних осіб (далі — підприємства). Ведення позабалансових рахунків здійснюється за простою системою (без застосування методу подвійного запису).». — Прим. ред.]

 

8.1.2. Абзац третій виключити.

 

[Наводимо виключений абзац третій розділу I:

«[Нові синтетичні рахунки можуть уводитися до Плану рахунків Міністерством фінансів України за відповідними клопотаннями щодо бухгалтерського обліку специфічних операцій.]». — Прим. ред. ]

 

8.2. В абзаці першому тексту до рахунка 10 «Основні засоби» слова «фінансового лізингу» замінити словами <…>».

 

[Наводимо абзац перший рахунка 10 з урахуванням змін:

«Рахунок 10 «Основні засоби» призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах [фінансового лізингу] фінансової оренди об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об'єктів інвестиційної нерухомості.». — Прим. ред.]

 

8.3. У тексті до рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками»:

8.3.1. Доповнити абзац другий цифрами та словами <…>».

 

[Наводимо абзац другий рахунка 36 з урахуванням змін:

«Рахунок 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» має такі субрахунки:

<…>

364 «Розрахунки за гарантійним забезпеченням».». — Прим. ред.]

 

8.3.2. Доповнити після абзацу четвертого новим абзацом п'ятим такого змісту:

«На субрахунку 364 «Розрахунки за гарантійним забезпеченням» відображаються розрахунки за гарантійним забезпеченням, пов'язаним зі здійсненням операцій з деривативами.».

У зв'язку з цим абзац п'ятий уважати абзацом шостим.

 

8.4. У тексті до рахунка 37 «Розрахунки з різними дебіторами»:

8.4.1. Доповнити абзац другий цифрами та словами <…>.

 

[Наводимо абзац другий рахунка 37 з урахуванням змін:

«Рахунок 37 «Розрахунки з різними дебіторами» має такі субрахунки:

<…>

379 «Розрахунки за операціями з деривативами» .». — Прим. ред.]

 

8.4.2. Доповнити після абзацу одинадцятого новим абзацом дванадцятим такого змісту:

«На субрахунку 379 «Розрахунки за операціями з деривативами» ведеться облік розрахунків за операціями з деривативами. В кінці місяця субрахунок закривається шляхом списання сальдо у кореспонденції з рахунком інших операційних доходів або інших витрат операційної діяльності.».

У зв'язку з цим абзац дванадцятий уважати абзацом тринадцятим.

 

8.5. У тексті до рахунка 48 «Цільове фінансування і цільові надходження»:

8.5.1. У назві субрахунку 483 слово «Гуманітарна» замінити словом «Благодійна».

 

 

[Наводимо абзац четвертий рахунка 48 з урахуванням змін:

«Рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» має такі субрахунки:

<…>

483 «[Гуманітарна] Благодійна допомога»

<…>.». — Прим. ред.]

 

8.5.2. Абзац сьомий викласти в такій редакції:

«На субрахунку 483 «Благодійна допомога» ведеться облік надходження та використання платниками податку на додану вартість коштів (товарів, робіт, послуг) благодійної допомоги, яка відповідно до законодавства звільняється від оподаткування податком на додану вартість.».

 

8.6. У тексті до рахунка 71 «Інший операційний дохід»:

8.6.1. У назві субрахунку 711 слово «реалізації» замінити словами «купівлі-продажу».

 

[Наводимо абзац четвертий рахунка 71 з урахуванням змін:

«Рахунок 71 «Інший операційний дохід» має такі субрахунки:

<…>

711 «Дохід від [реалізації] купівлі-продажу іноземної валюти»

<…>». — Прим. ред.]

 

8.6.2. Абзац шостий викласти в такій редакції:

«На субрахунку 711 «Дохід від купівлі-продажу іноземної валюти» узагальнюється інформація про доходи від купівлі-продажу іноземної валюти, зокрема додатна різниця між ціною купівлі-продажу іноземної валюти та її балансовою вартістю.».

 

[Наводимо попередню редакцію абзацу шостого рахунка 71:

«[На субрахунку 711 «Дохід від реалізації іноземної валюти» узагальнюється інформація про доходи від реалізації іноземної валюти.]». — Прим. ред.]

 

8.7. У тексті до рахунка 94 «Інші витрати операційної діяльності:»

8.7.1. У назві субрахунку 942 слова «Собівартість реалізованої» замінити словами «Витрати на купівлю-продаж».

 

[Наводимо абзац другий рахунку 94 з урахуванням змін:

«Рахунок 94 «Інші витрати операційної діяльності» має такі субрахунки:

<…>

942 «[Собівартість реалізованої] Витрати на купівлю-продаж іноземної валюти»

<…>.». — Прим. ред.]

 

8.7.2. Абзац шостий викласти в такій редакції:

«На субрахунку 942 «Витрати на купівлю-продаж іноземної валюти» узагальнюється інформація про витрати на купівлю-продаж іноземної валюти, зокрема від'ємна різниця між ціною купівлі-продажу іноземної валюти та її балансовою вартістю.».

 

[Наводимо попередню редакцію абзацу шостого рахунка 94:

«[На субрахунку 942 «Собівартість реалізованої іноземної валюти» відображається балансова вартість реалізованої іноземної валюти на дату її реалізації.]». — Прим. ред.]

 

8.8. В абзаці п'ятому тексту до рахунка 95 «Фінансові витрати» слова «фінансового лізингу» замінити словами «фінансової оренди».

 

[Наводимо абзац п'ятий рахунку 95 з урахуванням змін:

«На субрахунку 952 «Інші фінансові витрати» ведеться облік витрат, пов'язаних із залученням позикового капіталу, зокрема витрат, пов'язаних з випуском, утриманням та обігом власних цінних паперів; нарахуванням відсотків за договорами кредитування (крім банківських кредитів), [фінансового лізингу] фінансової оренди тощо.». — Прим. ред.]

 

8.9. Кореспонденцію рахунків доповнити такою кореспонденцією рахунків:

8.9.1. До рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками»:

за дебетом рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» з кредитом рахунку 37 «Розрахунки з різними дебіторами».

8.9.2. До рахунку 37 «Розрахунки з різними дебіторами»:

за кредитом рахунку 37 «Розрахунки з різними дебіторами» з дебетом рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками».

 

9. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 № 318 <…>:

9.1. У пункті 2 слова «і бюджетних установ» замінити словами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) незалежно від форм власності (крім банків [і бюджетних установ], бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).». — Прим. ред.]

 

9.2. Доповнити пункт 9 підпунктом 9.6 такого змісту: <…>.

 

[Наводимо пункт 9 з урахуванням змін:

«9. Не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати:

<…>

9.6. Балансова вартість валюти. ». — Прим. ред.]

 

9.3. Доповнити абзац десятий пункту 18 словами <…>.

[Наводимо пункт 18 з урахуванням змін:

«18. До адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством:

<…>

плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, а також витрати, пов'язані з купівлею-продажем валюти;

<…>.». — Прим. ред.]

 

9.4. Абзац третій пункту 20 виключити.

 

[Наводимо виключений абзац третій пункту 20:

«20. До інших операційних витрат включаються:

<…>

[собівартість реалізованої іноземної валюти, яка для цілей бухгалтерського обліку визначається шляхом перерахунку іноземної валюти в грошову одиницю України за курсом Національного банку України на дату продажу іноземної валюти, плюс витрати, пов'язані з продажем іноземної валюти;]

<…>.». — Прим. ред.]

 

10. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» , затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39 <…> (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2011 № 25 <…>):

10.1. Доповнити пункт 1 після речення першого реченням другим такого змісту <…>.

 

[Наводимо пункт 1 з урахуванням змін:

«1. Це Положення (стандарт) установлює зміст і форму Фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва в складі Балансу (форма № 1-м) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-м) та порядок заповнення його статей, а також зміст і форму Спрощеного фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва в складі Балансу (форма № 1-мс) і Звіту про фінансові результати (форма № 2-мс) та порядок заповнення його статей. Підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, застосовують тільки додаток 1 до цього Положення (стандарту). Показники цих звітів наводяться у тисячах гривень з одним десятковим знаком.». — Прим. ред.]

 

10.2. Доповнити абзац шостий пункту 2 словами та цифрами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються:

<…>

для складання Спрощеного фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва:

суб'єктами малого підприємництва — юридичними особами, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 154.6 статті 154 розділу III Податкового кодексу України, та мають право на застосування спрощеного бухгалтерського обліку доходів і витрат, а також платниками єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України.». — Прим. ред.]

10.3. У додатку 1 до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва»:

10.3.1. Доповнити після тексту «Адреса» текстом такого змісту:

«Складено (зробити позначку «v» у відповідній клітинці):

за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку

за міжнародними стандартами фінансової звітності img 5 ».

 

10.3.2. У графах 3 і 4 рядка 092 Звіту про фінансові результати (форма № 2-м) дужки виключити.

 

10.4. У додатку 2 до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» у Звіті про фінансові результати (форма № 2-мс):

10.4.1. У графах 3 і 4 рядка 102 дужки виключити.

10.4.2. Текст у рядку 150 викласти в такій редакції: «Чистий прибуток (збиток) (130 - 140 - (+) 145)».

11. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 № 193 <…>:

11.1. Пункт 2 після слова «установ» доповнити словами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми Положення (стандарту) 21 застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).». — Прим. ред.]

 

11.2. В абзаці першому пункту 8 слово «розрахунків» замінити словами <…>.

 

[Наводимо абзац перший пункту 8 з урахуванням змін:

«8. Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату здійснення [розрахунків] господарської операції та на дату балансу.». — Прим. ред.]

 

12. У Примітках до річної фінансової звітності (форма № 5), затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.11.2000 № 302 <…> (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.10.2003 № 602), текст «Середня кількість працівників __________» та «Контрольна сума» виключити.

 

13. Доповнити пункт 1 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 «Будівельні контракти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2001 № 205 <…>, новим абзацом такого змісту:

«Це Положення (стандарт) не застосовується підприємствами, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.».

 

14. Пункт 2 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 24 «Прибуток на акцію», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2001 № 344 <…>, після слів «акціонерними товариствами» доповнити словами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми Положення (стандарту) 24 застосовуються відкритими акціонерними товариствами, крім тих, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності (далі — товариства).». — Прим. ред.]

 

15. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 № 790 <…>:

15.1. У пункті 2 слова «і бюджетних установ» замінити словами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми Положення (стандарту) 30 застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) усіх форм власності (крім банків [і бюджетних установ], бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) щодо сільськогосподарської діяльності.». — Прим. ред.]

 

15.2. У пункті 9 та абзаці першому пункту 12 слова «(чи собівартістю за прямими витратами)» виключити.

 

[Наводимо пункти 9 та 12 з урахуванням змін:

«9. Додаткові біологічні активи при первісному визнанні оцінюються за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу або за виробничою собівартістю [(чи собівартістю за прямими витратами)] відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати». Первісне визнання додаткових біологічних активів відображається у тому звітному періоді, у якому вони відокремлені від біологічного активу.

<…>

12. Сільськогосподарська продукція при її первісному визнанні оцінюється за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу або за виробничою собівартістю [(чи собівартістю за прямими витратами)] відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати». Первісне визнання сільськогосподарської продукції відображається у тому звітному періоді, у якому вона відокремлена від біологічного активу.

Сільськогосподарську продукцію після її первісного визнання оцінюють та відображають відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси».». — Прим. ред.]

 

16. У пункті 2 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 33 «Витрати на розвідку запасів корисних копалин», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 26.08.2008 № 1090 <…>, слова «і бюджетних установ» замінити словами <…>.

 

[Наводимо пункт 2 з урахуванням змін:

«2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) незалежно від форм власності (крім банків [і бюджетних установ], бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) та не поширюються на етапи дослідно-промислової розробки родовищ.». — Прим. ред.]

 

17. Пункт 1.2 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 34 «Платіж на основі акцій», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.12.2008 № 1577 <…>, після слова «установ» доповнити словами <…>.

 

[Наводимо пункт 1.2 з урахуванням змін:

«1.2. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).». — Прим. ред.]

 

Директор Департаменту податкової, митної політики
 та методології бухгалтерського обліку
 М. ЧМЕРУК

 

 

План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій

Затверджено наказом від 30 листопада 1999 року № 291
(у редакції наказу від 9 грудня 2011 року № 1591)

 

План рахунків бухгалтерського обліку застосовується підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (крім банків і бюджетних установ) незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також виділених на окремий баланс філій, відділень та інших відособлених підрозділів юридичних осіб (далі — підприємства).

Нові синтетичні рахунки можуть уводитися до Плану рахунків Міністерством фінансів України за відповідними клопотаннями щодо бухгалтерського обліку специфічних операцій.

ССубрахунки до синтетичних рахунків уводяться підприємствами самостійно, виходячи з потреб управління, контролю, аналізу та звітності.

Підприємства, які застосовують Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291 <…>, використовують субрахунки, визначені цією Інструкцією.

 

Синтетичні рахунки

Сфера застосування

Код

Назва

Клас 1. Необоротні активи

10

Основні засоби

Усі види діяльності

11

Інші необоротні матеріальні активи

Усі види діяльності

12

Нематеріальні активи

Усі види діяльності

13

Знос (амортизація) необоротних активів

Усі види діяльності

14

Довгострокові фінансові інвестиції

Усі види діяльності

15

Капітальні інвестиції

Усі види діяльності

16

Довгострокові біологічні активи

Сільськогосподарські підприємства, підприємства інших галузей, що здійснюють сільськогосподарську діяльність

17

Відстрочені податкові активи

Усі види діяльності

18

Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи

Усі види діяльності

19

Гудвіл

Усі види діяльності

Клас 2. Запаси

20

Виробничі запаси

Усі види діяльності

21

Поточні біологічні активи

Сільськогосподарські підприємства, підприємства інших галузей, що здійснюють сільськогосподарську діяльність

22

Малоцінні та швидкозношувані предмети

Усі види діяльності

23

Виробництво1

Усі види діяльності

24

Брак у виробництві

Галузі матеріального виробництва

25

Напівфабрикати

Промисловість

26

Готова продукція

Промисловість, сільське господарство та ін.

27

Продукція сільськогосподарського виробництва

Сільське господарство, підприємства інших галузей з підсобним сільськогосподарським виробництвом

28

Товари

Усі види діяльності

Клас 3. Кошти, розрахунки та інші активи

30

Каса

Усі види діяльності

31

Рахунки в банках

Усі види діяльності

33

Інші кошти

Усі види діяльності

34

Короткострокові векселі одержані

Усі види діяльності

35

Поточні фінансові інвестиції

Усі види діяльності

36

Розрахунки з покупцями та замовниками

Усі види діяльності

37

Розрахунки з різними дебіторами

Усі види діяльності

38

Резерв сумнівних боргів

Усі види діяльності

39

Витрати майбутніх періодів

Усі види діяльності

Клас 4. Власний капітал та забезпечення зобов'язань

40

Статутний капітал

Усі види діяльності

41

Пайовий капітал

Кооперативні організації, кредитні спілки

42

Додатковий капітал

Усі види діяльності

43

Резервний капітал

Усі види діяльності

44

Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)

Усі види діяльності

45

Вилучений капітал

Усі види діяльності

46

Неоплачений капітал

Усі види діяльності

47

Забезпечення майбутніх витрат і платежів

Усі види діяльності

48

Цільове фінансування і цільові надходження2

Усі види діяльності

49

Страхові резерви

Страхова діяльність

Клас 5. Довгострокові зобов'язання

50

Довгострокові позики

Усі види діяльності

51

Довгострокові векселі видані

Усі види діяльності

52

Довгострокові зобов'язання за облігаціями

Усі види діяльності

53

Довгострокові зобов'язання з оренди

Усі види діяльності

54

Відстрочені податкові зобов'язання

Усі види діяльності

55

Інші довгострокові зобов'язання

Усі види діяльності

Клас 6. Поточні зобов'язання

60

Короткострокові позики

Усі види діяльності

61

Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями

Усі види діяльності

62

Короткострокові векселі видані

Усі види діяльності

63

Розрахунки з постачальниками та підрядниками

Усі види діяльності

64

Розрахунки за податками й платежами

Усі види діяльності

65

Розрахунки за страхування

Усі види діяльності

66

Розрахунки за виплатами працівникам

Усі види діяльності

67

Розрахунки з учасниками

Усі види діяльності

68

Розрахунки за іншими операціями

Усі види діяльності

69

Доходи майбутніх періодів

Усі види діяльності

Клас 7. Доходи і результати діяльності

70

Доходи від реалізації3

Усі види діяльності

71

Інший операційний дохід

Усі види діяльності

72

Дохід від участі в капіталі

Усі види діяльності

73

Інші фінансові доходи

Усі види діяльності

74

Інші доходи

Усі види діяльності

75

Надзвичайні доходи

Усі види діяльності

76

Страхові платежі

Страхова діяльність

79

Фінансові результати

Усі види діяльності

Клас 8. Витрати за елементами

80

Матеріальні витрати

Усі види діяльності

81

Витрати на оплату праці

Усі види діяльності

82

Відрахування на соціальні заходи

Усі види діяльності

83

Амортизація

Усі види діяльності

84

Інші операційні витрати

Усі види діяльності

85

Інші затрати

Усі види діяльності

Клас 9. Витрати діяльності

90

Собівартість реалізації

Усі види діяльності

91

Загальновиробничі витрати

Усі види діяльності

92

Адміністративні витрати

Усі види діяльності

93

Витрати на збут

Усі види діяльності

94

Інші витрати операційної діяльності

Усі види діяльності

95

Фінансові витрати

Усі види діяльності

96

Втрати від участі в капіталі

Усі види діяльності

97

Інші витрати

Усі види діяльності

98

Податок на прибуток

Усі види діяльності

99

Надзвичайні витрати

Усі види діяльності

Клас 0. Позабалансові рахунки

01

Орендовані необоротні активи

Усі види діяльності

02

Активи на відповідальному зберіганні

Усі види діяльності

03

Контрактні зобов'язання

Усі види діяльності

04

Непередбачені активи й зобов'язання

Усі види діяльності

05

Гарантії та забезпечення надані

Усі види діяльності

06

Гарантії та забезпечення отримані

Усі види діяльності

07

Списані активи

Усі види діяльності

08

Бланки суворого обліку

Усі види діяльності

09

Амортизаційні відрахування

Усі види діяльності

 

1 Підприємствами, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та ведуть окремий облік витрат за кожним видом діяльності, що підлягає ліцензуванню, мають бути виділені окремі субрахунки.

2 Мають бути виділені окремі субрахунки, на яких ведеться облік вивільнених від оподаткування коштів у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток та їх використання на реалізацію заходів цільового призначення відповідно до законодавства, а також облік надходження та використання платниками податку на додану вартість коштів благодійної допомоги, яка відповідно до законодавства звільняється від оподаткування податком на додану вартість.

3 Підприємствами, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та ведуть окремий облік доходів за кожним видом діяльності, що підлягає ліцензуванню, мають бути виділені окремі субрахунки.».

 

Директор Департаменту податкової, митної політики
 та методології бухгалтерського обліку
 М. ЧМЕРУК

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі