ФІНАНСОВИЙ ТА ОПЕРАТИВНИЙ ЛІЗИНГ:
ДПСУ роз'яснює особливості обчислення ПДВ у ЗЕД
Лист Державної податкової служби України від 16.11.11 р. № 2874/5/15-3416
«Про оподаткування лізингових операцій»
У листі, що коментується, ДПСУ виклала своє бачення порядку обчислення ПДВ за лізинговими операціями в зовнішньоекономічній діяльності. Основні висновки листа полягають у такому.
Оперативний лізинг. Податківці зауважили, що операції з передачі лізингодавцем майна в оперативний лізинг відповідно до норм Податкового кодексу України (далі — ПКУ) не є об'єктом обкладення ПДВ (крім операцій з увезення на митну територію України майна для передачі в оперативний лізинг). Цей висновок ніхто не заперечує, оскільки п.п. 196.1.2 ПКУ прямо передбачено, що не є об'єктом оподаткування операції з передачі майна в лізинг (оренду), крім передачі у фінансовий лізинг. Єдине уточнення стосується пільги щодо умовного (повного або часткового) звільнення від імпортного ПДВ операцій з тимчасового ввезення товарів на митну територію України на підставі п.п. 206.2.4 ПКУ, що підтвердила і ДМСУ в листі від 27.09.11 р. № 11.1/2-15/13523-ЕП*.
* Див. Шпаргалку бухгалтера «Митний режим та оподаткування» // «БТ», 2011, № 44, с. 21.
Далі податківці роз'яснили особливості обкладення ПДВ операцій з надання лізингових послуг у зовнішньоекономічній діяльності, Їх висновки в цій частині відповідають нормам ПКУ. Узагальнимо їх в таблиці.
Порядок обкладення ПДВ послуг оперативного лізингу
Об'єкт лізингу (оренди) | Порядок обкладення ПДВ |
Нерухоме майно | ЛП* обкладається ПДВ, якщо об'єкт нерухомості знаходиться на території України (абз. «в» п.п. 186.2.2 ПКУ) |
Рухоме майно (за винятком ТЗ та сейфів) | ЛП обкладається ПДВ, якщо лізингоотримувач знаходиться на території України (абз. «г» п. 186.3 ПКУ) |
ТЗ* та сейфи | ЛП обкладається ПДВ, якщо лізингодавець знаходиться на території України (п. 186.4 ПКУ) |
* ЛП — лізинговий платіж (орендна плата), ТЗ — транспортний засіб. |
Фінансовий лізинг. Стосовно обкладення ПДВ операцій фінансового лізингу можна погодитися лише з викладеними в листі, що коментується, висновками про те, що базою обкладення ПДВ при здійсненні операцій з постачання лізингодавцем у фінансовий лізинг майна буде договірна (контрактна) вартість, але не нижча за ціну купівлі об'єкта лізингу (абз. 7 п. 188.1 ПКУ).
А от щодо бази обкладення ПДВ стосовно наданих послуг фінлизингу податківці почали фіскалити, стверджуючи, що нею є вся сума лізингового платежу без урахування процентів за кредитом та суми, що відшкодовує частину вартості предмета лізингу.
Тут ДПСУ явно перекрутила норми абз. 3 п.п. 196.1.2 ПКУ, де передбачається, що не є об'єктом оподаткування операції з нарахування та сплати процентів або комісій у складі орендного (лізингового) платежу в межах договору фінансового лізингу.
Як бачимо, відповідно до зазначеної норми під звільнення підпадають проценти або комісії у складі орендного (лізингового) платежу в межах договору фінансового лізингу, а не проценти за кредитом. Зауважимо, що податківці так інтерпретували ПДШну пільгу і до набрання чинності ПКУ**. Зокрема, у листі ДПАУ від 06.02.09 р. № 2288/7/16-1517-26, № 982/6/16-1515-26 висловлювалася думка про те, що до процентів та комісій у Законі України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР та в Законі України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р. № 168/97-ВР належить лише компенсація процентів за кредитом лізингодавця. Але тоді ситуація була іншою — у зазначених законах не наводилося визначення терміна «комісія», а до процентів із п. 1.10 Закону про податок на прибуток винагорода лізингодавця не потрапляла.
** Це питання розглядалося у статті «Фінансовий лізинг: особливості правового регулювання та податкового обліку» // «БТ», 2010, № 42, с. 16.
Тепер же в абз. «г» п.п. 14.1.206 ПКУ чітко зазначено, що до процентів належить, зокрема, «платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди) (без урахування частини лізингового платежу, що надається в рахунок компенсації частини вартості об'єкта фінансового лізингу)».
Отже, під звільнення від ПДВ тепер підпадає:
— платіж за користування майном згідно з договорами фінансового лізингу (оренди);
— сума, що відшкодовує частину вартості предмета лізингу (ПДВ на вартість об'єкта фінлизингу нараховується при його передачі).
До речі, аналогічних висновків раніше доходила і ДПАУ в листі від 29.04.11 р. № 12261/7/16-1517-26 (див. ком. «Фінансовий лізинг: обкладення ПДВ лізингових платежів» // «БТ», 2011, № 38, с. 6).
Зауважимо також, що згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» від 11.12.03 р. № 1381-IV лізинговий платіж уключає:
а) суму, що відшкодовує частину вартості предмета лізингу;
б) платіж у вигляді винагороди лізингодавцю за отримане в лізинг майно;
в) компенсацію процентів за кредитом;
г) інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
Виходячи з формулювань ПКУ фактично під обкладення ПДВ може потрапити лише частина лізингового платежу, яка являє собою «інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов'язані з виконанням договорів лізингу», що в договорах фінлізингу зустрічається нечасто. Водночас не виключено, що відстоювати цю законну позицію перед податківцями доведеться в суді.