Теми статей
Обрати теми

Про надання працівникам, які навчаються на останніх курсах вищих навчальних закладів, вільного від роботи дня

Редакція БТ
Лист від 01.12.2011 р. № 1084/13/84-11

ВІЛЬНИЙ ВІД РОБОТИ
ДЕНЬ ДЛЯ УЧНІВ:

Мінсоцполітики роз'яснило
 порядок надання згідно
 зі ст. 218 КЗпП

Лист Міністерства соціальної політики України від 01.12.11 р. № 1084/13/84-11

«Про надання працівникам, які навчаються на останніх курсах вищих навчальних закладів, вільного від роботи дня»

 

У листі, що коментується, Мінсоцполітики роз'яснило особливості застосування частин першої та другої ст. 218 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Норми КЗпП, що коментуються, передбачають для працівників, які навчаються на останніх курсах вищих навчальних закладів (ВНЗ), протягом 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломного проекту (роботи) або складання державних іспитів надання щотижня при шестиденному робочому тижні одного вільного від роботи дня для підготовки до занять з оплатою його в розмірі 50 % отримуваної заробітної плати, але не нижче за мінімальний розмір заробітної плати (частина перша ст. 218 КЗпП). При п'ятиденному робочому тижні кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни за умови збереження загальної кількості вільних від роботи годин (частина друга ст. 218 КЗпП).

Із частини другої ст. 218 КЗпП не зовсім зрозуміло, як обчислювати час звільнення від роботи при п'ятиденному робочому тижні. Цю норму і роз'яснило Мінсоцполітики в листі, що коментується (див. «Порядок визначення періоду звільнення від роботи для учнів згідно зі ст. 218 КЗпП при п'ятиденному робочому тижні»).

 

Порядок визначення періоду звільнення від роботи для учнів згідно зі ст. 218 КЗпП при п'ятиденному робочому тижні

Витяг із листа, що коментується

«…кількість вихідних днів при п'ятиденному робочому тижні чи при підсумованому обліку робочого часу визначається так. Загальна кількість вільних годин (упродовж десяти навчальних місяців перед початком виконання дипломної роботи або складання державних іспитів) за графіком шестиденного робочого тижня ділиться на тривалість зміни або щоденної роботи (норма кількості годин у зміну або в робочому дні) при інших режимах роботи.

Наприклад, установа працює за п'ятиденним (40 годин) робочим тижнем із двома вихідними днями (субота та неділя) та однаковою щоденною тривалістю робочого часу (8 годин).

Щоб обчислити кількість вільних днів, спочатку потрібно визначити кількість вільних годин за графіком шестиденного робочого тижня упродовж десяти навчальних місяців із вересня 2011 року по червень 2012 року:

40 годин (на тиждень) : 6 (робочих днів тижня) х х 43,4 тижня (з вересня по червень — 304 : 7 днів/тиждень) = 289 годин.

Отриманий результат ділимо на тривалість щоденної роботи й отримуємо кількість вільного від роботи часу для підготовки до занять (далі — вільний час):

289 годин : 8 годин = 36 днів 1 година.

Таким чином, у розглянутому прикладі загальна кількість вільного часу, який установа може надати працівникові протягом 10 навчальних місяців з оплатою в розмірі 50 % заробітної плати (але не нижче її мінімального розміру), становить 36 днів і 1 годину».

 

Мінсоцполітики також нагадало, що при підрахунку кількості годин звільнення слід ураховувати вимоги ст. 53 і 57 КЗпП . Так, відповідно до ст. 57 КЗпП при шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати: 7 годин — при тижневій нормі 40 годин; 6 годин — при тижневій нормі 36 годин і 4 години — при тижневій нормі 24 години. Згідно зі ст. 53 КЗпП напередодні святкових і неробочих днів (передбачених ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у ст. 51 КЗпП, скорочується на 1 годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

Що стосується розподілу вільних днів, то при шестиденному робочому тижні це має бути 1 день у кожен тиждень, а при п'ятиденному робочому тижні, оскільки днів буде менше, ніж робочих тижнів (за даними прикладу з листа, що коментується, — 43,4 робочого тижня, а вільних від роботи днів — 36 днів + 1 година), такий умовний розподіл потрібно здійснити за домовленістю з працівником (наприклад, у наказі про надання вільних від роботи днів).

Слід зауважити, що норма ст. 218 КЗпП є обов'язковою для виконання роботодавцем, адже роботодавець зобов'язаний створювати працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах без відриву від виробництва, умови для поєднання роботи з навчанням (ст. 202 КЗпП). Однак для того, щоб роботодавець надав працівнику такий час, сам працівник має попросити про це, написавши відповідну заяву. У свою чергу, для працівника норма ст. 218 КЗпП є правом, а не обов'язком — працівник сам визначає, чи потрібні йому такі вільні години (повністю або частково). Щоб скористатися таким правом, він має написати роботодавцю відповідну заяву, в якій зазначити, яку кількість вільних від роботи днів він бажає використати. Крім того, вважаємо, що однієї заяви буде недостатньо. Працівник має підтвердити, що він дійсно навчається на останньому курсі, надавши відповідний документ (наприклад, довідку з ВНЗ). А якщо працівник не бажає скористатися нормою ст. 218 КЗпП, на випадок перевірок інспекцією з праці радимо роботодавцю отримати від працівника письмову відмову з цього приводу.

Водночас поза увагою листа, що коментується, залишився порядок застосування норми про оплату такого часу. Висловимо свою думку.

У частині першій ст. 218 КЗпП зазначено, що вільний від роботи час оплачується в розмірі 50 % отримуваної заробітної плати, але не нижче за мінімальний розмір заробітної плати.

Покажемо застосування цієї норми на прикладі надання 4 неробочих днів у березні 2012 року працівнику з окладом 1900 грн., який працює при п'ятиденному робочому тижні:

— розраховуємо зарплату за 4 вільні від роботи дні у березні 2012 року з розрахунку 50 % отримуваної заробітної плати:

1900 грн. : 21роб. день у березні х 4вільні від роботи дні х 50 % = 180,95 (грн.);

— розраховуємо зарплату за 4 вільні від роботи дні у березні 2012 року з розрахунку мінімальної заробітної плати:

1073 грн. : 21 роб. день у березні х 4 вільні від роботи дні = 204,38 (грн.).

Оскільки оплата з розрахунку 50 % отримуваної заробітної плати (180,95 грн.) менше ніж з розрахунку мінімальної заробітної плати (204,38 грн.), оплатити 4 вільні від роботи дні слід із розрахунку більшої суми, а саме в розмірі 204,38 грн.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі