Теми статей
Обрати теми

Про форму участі в управлінні підприємством та спосіб винагороди власника

Редакція БТ
Лист від 07.02.2012 р. № 113/13/84-12

УЧАСТЬ ВЛАСНИКА
 У СПРАВАХ
 ПІДПРИЄМСТВА:

трудові відносини
 не завжди обов'язкові
— роз'яснило Мінсоцполітики

Лист Міністерства соціальної політики України від 07.02.12 р. № 113/13/84-12

«Про форму участі в управлінні підприємством та спосіб винагороди власника»

 

У листі, що коментується, Мінсоцполітики розповіло про те, як власник може здійснювати управління підприємством. Це може бути реалізовано двома способами (див. «Форма участі власника в управлінні підприємством»):

спосіб 1 — власник укладає з підприємством трудовий договір, відносини за яким регулюються Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП). При цьому він одночасно є й найманим працівником, і власником. Як найманий працівник він має отримувати зарплату;

спосіб 2 — власник управляє підприємством сам або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Відносини належать до сфери регулювання Господарського кодексу України. Спосіб винагороди власнику за таку діяльність може бути визначено в установчих документах. Можлива безоплатна участь, що широко застосовується в період бездіяльності підприємства.

 

Форма участі власника в управлінні підприємством

Витяг із листа, що коментується

«Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник чи уповноважений ним орган виплачує працівнику за виконану ним роботу.

Отже, якщо працівник, який одночасно є власником, виконував певну роботу на умовах трудового договору, укладеного відповідно до вимог статей 21, 24 Кодексу законів про працю України, то йому має бути виплачено заробітну плату (згідно з трудовим договором (контрактом)).

Статтею 65 Господарського кодексу України визначено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на підставі об'єднання прав власника щодо господарського використання свого майна та участі в управлінні трудовим колективом.

Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства або інших установчих документів.

Отже, форма участі власника в управлінні підприємством у разі, якщо власник здійснює управління підприємством без укладення трудового договору (у тому числі на період часу, коли підприємство не здійснює господарську діяльність), і спосіб винагороди власнику за таку діяльність можуть бути визначені в установчих документах».

 

Таким чином, якщо власника прийнято на роботу за КЗпП, то йому обов'язково слід нараховувати і виплачувати зарплату. Якщо ж трудових відносин немає, то винагорода за участь може й не виплачуватися.

Звертаємо увагу: підприємство без найманих працівників не є страхувальником та платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (виняток — укладення договорів цивільно-правового характеру на виконання робіт, надання послуг), а тому може не подавати до ПФУ щомісячну форму № Д4. Докладніше див. Пошту тижня «Чи потрібно підприємству без найманих працівників щомісяця звітувати з єдиного внеску?» («БТ», 2012, № 14, с. 47) та «Юридичні особи без найманих працівників не подають звітність з єдиного внеску до Пенсійного фонду» («БТ», 2011, № 3, с. 42).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі