ІНДЕКСАЦІЯ ДОХОДІВ:
якщо працівник працював неповний місяць —
неоднозначні роз’яснення Мінсоцполітики
Лист Міністерства соціальної політики України від 27.08.12 р. № 261/10/136-12
«Щодо індексації грошових доходів»
Після недавніх змін, унесених до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078), постановою КМУ від 13.06.12 р. № 526 (далі — постанова № 526)*, виникла низка запитань щодо застосування нових правил розрахунку індексації. Нагадаємо, що ці зміни набрали чинності з 21.06.12 р.
* Ці зміни ми вивчали в консультації «Індексація: аналізуємо зміни» // «БТ», 2012, № 27, с. 14.
Найбільше запитань з’явилося в частині застосування нової редакції абзацу третього п. 5 Порядку № 1078: якщо грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загальний дохід до його підвищення.
Як уже неодноразово зазначалося, місяць останнього підвищення заробітної плати (доходу) вважається базовим місяцем для індексації незалежно від того, чи перевищила сума підвищення заробітної плати суму можливої індексації. Якщо сума підвищення перевищила суму можливої індексації, то працівнику нараховується лише сума зарплати (з урахуванням підвищення). Якщо сума підвищення менше суми можливої індексації, то різниця утворює фіксовану суму індексації, яка виплачується постійно до наступного підвищення зарплати.
Мінсоцполітики вже видав кілька роз’яснень про нові правила розрахунку індексації, про що ми писали у:
— статті «Індексація заробітної плати за вересень — жовтень 2012 року» // «БТ», 2012, № 38, с. 31. Тут, як завжди, ми навели індекси, які потрібно застосовувати при нарахуванні зарплати за поточні місяці (вересень і жовтень 2012 року), звертаючи вашу увагу на правила, що змінилися;
— коментарі «Нюанси визначення суми індексації: роз’яснення від Мінсоцполітики» до листа від 06.08.12 р. № 169/20/137-12 // «БТ», 2012, № 37, с. 10. Один із важливих висновків, зроблених у цьому листі: у разі якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, фіксована сума індексації виплачується пропорційно відпрацьованим робочим дням;
— консультації фахівців Мінсоцполітики «Неповний робочий час: як розрахувати фіксовану суму індексації» // «БТ», 2012, № 37, с. 46. Тут наведено приклад розрахунку фіксованої суми індексації в разі, якщо працівник працює в режимі неповного робочого часу. Головний висновок: порівняльні розрахунки (порівняння суми підвищення зарплати з урахуванням усіх постійних складових за посадою з можливою сумою індексації) слід провадити виходячи з умов повністю працьованого місяця та повної ставки працівника (повного робочого часу). Далі отримана фіксована сума індексації визначається з урахуванням навантаження працівника (наприклад, при роботі на півставки фіксована сума індексації помножується на 0,5).
Лист , що коментується сьогодні, — чергове роз’яснення Мінсоцполітики про застосування нових правил індексації. Тут також указується: якщо працівник працював не повний місяць (наприклад, був у відпустці або хворів), то фіксована сума індексації виплачується пропорційно відпрацьованим дням у цьому місяці. Висновок очікуваний, хоча й не беззаперечний. Ми вирішили звернути вашу увагу на лист, що коментується, головним чином у зв’язку з тим, що Мінсоцполітики вважає: аналогічно потрібно виплачувати і суму індексації, що продовжує нараховуватися працівнику, в якого не підвищується зарплата (див. «Індексація виплачується пропорційно відпрацьованим дням у звітному місяці»).
Індексація виплачується пропорційно Витяг із листа Мінсоцполітики від 27.08.12 р. № 261/10/136-12, що коментується «Сума індексації і, відповідно, фіксована сума індексації визначається з частини заробітної плати в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. У разі якщо працівник відпрацював неповний робочий місяць, сума індексації і, відповідно, фіксована сума індексації визначається з розрахунку за повний відпрацьований місяць, а виплачується пропорційно відпрацьованим дням. Наприклад, працівник перебував у відпустці і відпрацював неповний місяць. За час відпустки йому виплачується середня заробітна плата, при розрахунку якої враховуються суми індексації. Фіксована сума індексації виплачується пропорційно відпрацьованим дням. В аналогічному порядку має виплачуватись і сума індексації, яка продовжує нараховуватись працівнику, у якого не відбувається підвищення заробітної плати. У разі якщо в місяці не відпрацьовано жодного робочого дня, фіксована сума індексації за такий місяць не виплачується, але в наступному вона буде виплачена в повному обсязі за умови повністю відпрацьованого місяця». |
Якщо ми правильно зрозуміли зроблений у листі, що коментується, висновок, то автори листа вимагають, щоб розрахована сума поточної індексації (не йдеться про фіксовану суму) нараховувалася працівнику не в усій сумі, а лише пропорційно відпрацьованим дням у звітному місяці.
Наприклад, у жовтні 2012 року працівнику нараховано 1200 грн. зарплати за 15 відпрацьованих днів і 600 грн. відпускних (на дні відпустки припадає 8 робочих днів). Приріст індексу споживчих цін для проведення індексації становить 3,4 %.
Сума індексації розраховується так*: 1118 х 3,4 % = 38,01 (грн.).
* Сума нарахованої зарплати (1200 грн.) перевищує суму прожиткового мінімуму на працездатну особу, що діє у жовтні 2012 року (1118 грн.), тому індексація нараховується в межах прожиткового мінімуму.
Працівнику буде нараховано: 1200 + 600 + 38,01 = 1838,01 (грн.).
Так вимагає Порядок № 1078, такий розрахунок провадився до змін, унесених постановою № 526, і так, ми впевнені, потрібно діяти й далі.
А якщо дотримуватись підходу, який Мінсоцполітики пропонує в листі, що коментується, то, виходить, що працівнику індексацію буде нараховано в сумі:
38,01 грн. х 15 дн. : 23 дн. = 24,79 грн.
Ми не можемо погодитися з таким підходом, оскільки з Порядку № 1078 він не випливає. На виплати, що розраховуються виходячи з показника середнього заробітку, індексація не нараховується, але на виплати за відпрацьований час така індексація нараховується (у межах прожиткового мінімуму на працездатну особу). Вважаємо, що додатково обмежувати суму індексації (нараховуючи її лише пропорційно відпрацьованим дням місяця) підстав немає.
Що стосується фіксованої суми індексації, яка виплачується працівнику до моменту наступного підвищення зарплати, то, найімовірніше, доведеться змиритися з підходом Мінсоцполітики до її нарахування в не повністю відпрацьованих місяцях.