Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Підприємець переходить зі спрощенки (група 2) на загальну систему: як подаються декларації

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2013/№ 31
Друк
Відповідь на запитання

Підприємець переходить зі спрощенки (група 2) на загальну систему: як подаються декларації

Чи необхідно подавати декларацію з єдиного податку фізичній особі — підприємцеві (ФОП) за перше півріччя 2013 року при переході з єдиного податку групи 2 на загальну систему оподаткування з 01.07.13 р.?

(м. Харків)

 

Прямої норми, що містить відповідь на поставлене запитання, у Податковому кодексі України (далі — ПКУ) немає. Адже згідно з п.п. 296.2 ПКУ платники єдиного податку групи 2 подають річну звітність. А квартальна декларація подається лише в разі перевищення протягом року об’єму доходу або самостійного рішення платника про перехід до «старшої» групи (п.п. 296.5.1 ПКУ). Отже, виходячи з норм ПКУ, можна зробити висновок, що звітність за останній квартал перебування на єдиному податку в групі 1 і 2 підприємцеві подавати не треба.

Проте податківці в своїх роз’ясненнях, посилаючись на пп. 298.2.2 і 49.18.2 ПКУ, наполягають на тому, що при переході зі спрощеної системи (групи 1 і 2, річний звітний період) на загальну систему підприємець має подати останню декларацію з єдиного податку за звітний квартал, у якому подано заяву про відмову від спрощеної системи (розд. 107.08 ЄБПЗ*).

*Єдина база податкових знань, розміщена на сайті Міндоходів: http://minrd.gov.ua/ebpz

Тому, щоб уникнути накладення штрафних санкцій з боку податкових органів, декларацію за півріччя 2013 року рекомендуємо підприємцеві все ж подати. Зробити це необхідно протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, у якому підприємець подав заяву про відмову від спрощеної системи (у розглянутій ситуації — не пізніше 09.08.13 р.).

Далі протягом свого першого кварталу роботи на загальній системі підприємець не розраховує й не сплачує авансові внески з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). А після закінчення вказаного періоду (III кварталу 2013 року) підприємець має подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи (наказ МФУ від 07.11.11 р. № 1395). На підставі поданої декларації підприємець розраховує розмір авансових платежів із ПДФО для подальшої сплати у строки, визначені п.п. 177.5.1 ПКУ. Отже, перша сплата авансових внесків відбудеться до 15 листопада 2013 року, а строк для сплати до 15.08.13 р. підприємець пропустить.

Міндоходів на своєму офіційному сайті (http://minrd.gov.ua/nove-pro-podatki—novini-/103808.html), нагадавши про необхідність подання декларації в цьому випадку, також вказав, що платник має самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, вказану в такій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну. При цьому автори консультації говорять про те, що в частині II «Розрахунок податкових зобов’язань» додатка 5 потрібно не лише розрахувати суму авансових платежів на підставі очікуваного чистого доходу, але і вказати суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету за результатами кварталу.

Ми не згодні з висновками Міндоходів щодо необхідності сплати до бюджету суми ПДФО за результатами кварталу. Можливо, автори цієї консультації, наводячи норму про необхідність сплати податку протягом 10 календарних днів, просто перелічили норми законодавства, які взагалі пов’язані з поданням податкової декларації, зокрема, норму п. 57.1 ПКУ. Це припущення підтверджує й консультація, розміщена в розд. 104.09 ЄБПЗ, у якій жодних вказівок на необхідність сплати ПДФО, виходячи з показників роботи за перший квартал роботи на загальній системі, після подання декларації за перший квартал роботи на загальній системі немає. У консультації йшлося лише про сплату авансових платежів у строки календарного року, що не настали.

Тобто, у нашій ситуації сума ПДФО, розрахована за підсумками III кварталу 2013 року, є лише підставою для визначення розміру авансового платежу у строки, що не настали, для 2013 року, і сплачувати до бюджету в межах
календарного року необхідно саме авансовий платіж. Остаточний розрахунок суми податку здійснюється лише за результатами звітного року — це прописано в п.п. 177.5.3 ПКУ). Тому, на наш погляд, сплатити за цією декларацією потрібно лише авансовий платіж із ПДФО у строк, що не настав для підприємця (до 15.11.13 р.).

Додатково після закінчення календарного року загальносистемник має подати річну декларацію про доходи, у якій показати чистий дохід і суму ПДФО за III і IV квартали 2013 року (період роботи за I і II квартали показувати не потрібно, оскільки це період роботи на спрощенці, за який подано свою декларацію). І вже на підставі цієї декларації підприємцеві необхідно буде здійснити остаточний розрахунок і сплатити ПДФО за підсумками року. До сплати річної суми ПДФО буде зараховано сплачені підприємцем авансові платежі.

 

Дар’я КРАВЧЕНКО

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць