Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Якщо підприємець втрачає на тому, що покупець платить у розстрочку

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Грудень, 2013/№ 48
Друк
Відповідь на запитання

Якщо підприємець втрачає на тому, що покупець платить у розстрочку

Підприємець — єдиноподатник групи 3 надає послуги фізичним особам та суб’єктам господарювання. З фінансовою установою підприємець уклав договір про надання його покупцям послуги з розстрочення оплати. За це справляється комісія: з підприємця-продавця — 3 % від суми договору, з покупця — від 5 % до 30 % (залежно від кількості місяців розстрочення). Фінустанова перераховує підприємцеві кошти з вирахуванням утриманих 3 % комісії. Яка сума включається в дохід підприємця — з врахуванням чи без врахування комісії?

(м. Київ)

 

Відразу зауважимо, що в дохід ФОП* має включити всю суму виручки від продажу послуг, не зменшуючи її на суму комісії.

Зауважимо! Ця ситуація аналогічна продажу товарів (робіт, послуг), коли покупці розраховуються через термінал**. Там також на рахунок продавця виручка зараховується за вирахуванням комісії, утриманої банком.

Але повернімося до ситуації, описаної в запитанні. Щоб надати послугу з розстрочення оплати, зазвичай використовують таку схему: :

• ФОП укладає з фінустановою договір про співпрацю, згідно з яким його покупцям може бути надано послугу з розстрочення оплати;

• ФОП укладає з покупцем договір про продаж послуг (у 3-х примірниках);

• фінустанова перевіряє платоспроможність покупця. Якщо все добре, з ним укладають додаткову угоду до основного договору про розстрочення платежу. Тут прописують умови розстрочення;

• покупець вносить перший платіж ФОП готівкою або безготівкови ми коштами;

• фінустанова перераховує ФОП залишок оплати за договором за вирахуванням утриманої комісії (як це передбачено в нашому випадку);

• покупець здійснює подальші розрахунки з фінустановою згідно з умовами розстрочення.

По своїй суті послуга з розстрочення є не що інше, як кредит. Причому фінустанова кредитує покупця, а не ФОП.

Нагадаємо, що в дохід ФОП-єдиноподатників уключається дохід, отриманий протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (п. 292.1 Податкового кодексу України).

Чи означає це, що підприємець може відобразити дохід за вирахуванням утриманої з нього комісії? На наш погляд, ні.

Наша позиція. Комісія фінустанови, що справляється згідно з договором про співпрацю, є не що інше, як витрати ФОП — продавця послуг. Тому сума комісії не повинна зменшувати доходи від продажу. У доходи потрібно включити суму виручки від продажу послуг, зазначену в договорі з покупцем. Погодьтеся, що якби комісія перераховувалася ФОП окремо, а не справлялася відразу фінустановою, питання з розміром доходу ФОП не виникло б. Вважаємо, порядок сплати комісії не повинен впливати на розмір доходу, отриманого підприємцем. Тому в дохід має включатися вся сума виручки без вирахування комісії.

Приклад. Підприємець надав покупцеві послугу вартістю 20000 грн. Оплата здійснюється частинами з розстроченням платежу на 6 місяців. З покупця справляється комісія в розмірі 5 % від суми договору. Перший платіж у розмірі 3500 грн. (20000 х 1,05 : 6) покупець сплачує при укладенні договору, решту платежів — фінустанові однаковими частинами протягом наступних 5 місяців. Фінустанова перераховує підприємцю залишок не сплаченої покупцем суми за вирахуванням комісії 3 %, а саме 15900 грн. (20000 - 20000 х  3 % - 3500).

Підприємець відображає доходи в сумі 3500 грн. на дату оплати готівкою + 16500 грн. (15900 + 20000 х 3 %) на дату надходження коштів від фінустанови.

 

 

Жанна СЕМЕНЧЕНКО

 

* Фізична особа – підприємець.

** Докладніше про це можна дізнатися з публікацій «Розрахунки з покупцями через термінал: популярні на сьогодні запитання (частина 1)» // «БТ», 2013, № 36, с. 37; «Розрахунки з покупцями через термінал: популярні на сьогодні запитання (частина 2)» // «БТ», 2013, № 37, с. 12.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць