Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Відображення дати отримання податкової накладної в Реєстрі

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Липень, 2013/№ 26
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Відображення дати отримання податкової накладної в Реєстрі

Чи можна відобразити отриману податкову накладну в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних за датою її виписування, чи необхідно чекати, коли продавець зареєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних?

(м. Сєвєродонецьк)

 

Особливості заповнення полів Реєстру виданих та отриманих податкових накладних (далі — Реєстр) викладено в Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженому наказом МФУ від 17.12.12 р. № 1340 (далі — Порядок № 1340)*. Згідно з п. 2.2 розд. IV цього Порядку дата отримання податкової накладної (ПН) указується у гр. 2 розд. ІІ Реєстру.

Питання заповнення цієї графи здається не таким складним: отримав ПН, відобразив у Реєстрі датою її отримання, сформував податковий кредит. Але певна невизначеність виникає в тому випадку, коли ПН виписано наприкінці одного звітного періоду, а отримано в наступному.

Згідно з п. 198.2 ПКУ датою виникнення права платника ПДВ на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата події, що сталася раніше:

— або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату товарів/послуг;

— або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено ПН.

У результаті кожної з перелічених подій (якщо вона була першою) продавець товарів/послуг зобов’язаний надати покупцю ПН та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) (абз. 2 п. 201.10 ПКУ).

До 01.07.12 р. продавець товарів/послуг зобов’язаний був надати покупцю ПН тільки після реєстрації її в ЄРПН. Із набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення деяких податкових норм» від 24.05.12 р. № 4834-VI ПН може бути зареєстровано в ЄРПН і після її надання покупцю.

Головне, щоб таку реєстрацію було здійснено не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою складання ПН. Адже відсутність факту реєстрації ПН в ЄРПН згодом не дасть покупцю права на включення суми ПДВ до податкового кредиту, при цьому продавець не звільняється від обов’язку відобразити податкові зобов’язання за відповідний звітний період (абз. 9 п. 201.10 ПКУ).

Можливість перевірки включення ПН до ЄРПН описано в пп. 13 — 17 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.10 р. № 1246. Згідно з цим Порядком покупець надсилає до ДПСУ запит із накладенням електронних цифрових підписів (ЕЦП) посадових осіб та ЕЦП печатки платника ПДВ. Податкова служба робить виписку з ЄРПН і не пізніше наступного робочого дня з дня отримання запиту надсилає її покупцю товарів/послуг.

При внесенні до Реєстру такої ПН у гр. 2 «дата отримання» розд. II указується фактична дата отримання такої ПН незалежно від того, в якому звітному періоді її буде відображено у складі податкового кредиту (у звітному періоді її складання або у звітному періоді її отримання) (п. 2.2 розд. IV Порядку № 1340). Отже, ПН, зареєстрована в місяці, наступному за місяцем її виписки, може включатися до складу податкового кредиту покупцем як у періоді її виписування, так і в періоді отримання**.

Якщо ПН було виписано, але не зареєстровано в ЄРПН, вихід лише один — до декларації з ПДВ необхідно додати заяву зі скаргою на постачальника (п. 201.10 ПКУ). Тільки подавши таку скаргу (додаток Д8 до декларації), покупець матиме право включити ПН до складу податкового кредиту (відповідно, якщо не подати — права на податковий кредит не буде). Слід звернути увагу на позицію податкової служби з цього питання: скаргу може бути подано з декларацією лише за той період, в якому виписано ПН (розд. 101.30 ЄБПЗ***). Відповідно в наступних періодах скаргу подати вже не можна, а право на податковий кредит за цією ПН втрачається.

Ми з такою позицією податківців не можемо погодитися, оскільки в ПКУ немає таких обмежень, але відстоювати право на податковий кредит за скаргами, поданими в наступних періодах, найімовірніше, доведеться в суді.

 

Дар’я КРАВЧЕНКО

 

* Докладніше див. статтю «Новий реєстр податкових накладних: вивчаємо змінені правила заповнення» // «БТ», 2013, № 8, с. 28.

** Нагадаємо, що згідно з абз. 3 п. 198.6 ПКУ право на відображення податкового кредиту зберігається протягом 365 днів з дати виписування ПН.

*** Єдина база податкових знань, розміщена на сайті Міндоходів: http://minrd.gov.ua/ebpz

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць