Особливості укладення договору оренди транспортного засобу з фізичною особою

Редакція БТ
Відповідь на запитання

Особливості укладення договору оренди транспортного засобу з фізичною особою

Приватне підприємство укладало договір оренди легкового автомобіля зі своїм директором. У січні поточного року закінчився термін дії договору. У зв’язку з цим виникли запитання:

1. Чи можна вважати цей договір пролонгованим, якщо сторони не заявляли про його припинення?

2. Якщо укладати новий договір, чи слід його завіряти нотаріально?

м. Харків

 

1. Пролонгація договору оренди. Нагадаємо, що правові основи договору найму (оренди) встановлені гл. 58 «Найм (оренда)» Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), а особливі правила оренди транспортного засобу регулює § 5 гл. 58 ЦКУ.

У § 5 гл. 58 ЦКУ не встановлено специфічних правил щодо пролонгації (поновлення) такого договору, тому, на наш погляд, порядок його пролонгації відбувається за загальними правилами, визначеними ст. 764 ЦКУ.

Відповідно до ст. 764 ЦКУ, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору оренди, то, за відсутності заперечень орендодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Тобто, інакше кажучи, у випадку коли сторони не заперечують проти продовження дії договору оренди транспортного засобу, після закінчення строку дії договору орендар продовжує користуватися майном (транспортним засобом), а орендодавець протягом місяця після закінчення строку дії договору утримався від будь-яких дій щодо повернення об’єкта оренди, договір оренди вважається пролонгованим на строк, указаний у договорі (див. постанову ВГСУ від 26.01.10 р. № 11/162)*.

Звертаємо увагу, що, на думку ВАдСУ (ухвала від 02.06.11 р. № К-21223/10)**, якщо орендодавець виступає проти продовження оренди майна (транспортного засобу), то такі заперечення можуть бути висловлені орендодавцем як до закінчення терміну дії договору оренди, так і протягом одного місяця після закінчення цього строку.

Отже, якщо орендодавець-фізособа не висловить своїх заперечень проти пролонгації дії договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку його дії, то договір оренди транспортного засобу буде продовжено автоматично на строк, визначений у договорі.

Оскільки при цьому йдеться не про укладення нового договору, а про продовження строку дії раніше укладено договору, то, на наш погляд, повторно посвідчувати його у нотаріуса не потрібно.

2. Укладення нового договору. Якщо на підприємстві вирішать укласти новий договір оренди з фізособою (наприклад, у зв’язку із зміною розміру орендної плати), то при його укладанні слід орієнтуватися на правила, визначені § 5 гл. 58 ЦКУ. Так, відповідно до ч. 2 ст. 799 ЦКУ, якщо договір оренди транспортного засобу, укладений з фізособою, то він підлягає нотаріальному посвідченню.

Єдиним винятком із цього правила є ситуація, коли транспортний засіб орендується у фізособи-підприємця (при цьому немає різниці, на якій системі оподаткування вона перебуває). Це пов’язане з тим, що відповідно до положень ст. 51 ЦКУ підприємець для цілей цивільного законодавства в договірних відносинах прирівнюється до юрособи. А оскільки договір оренди транспортного засобу, що укладається між двома юрособами, нотаріального посвідчення не потребує, то і договір, укладений з фізособою-підприємцем, посвідчувати в нотаріуса не обов’язково. Таку позицію здебільшого підтримують і суди (див. інформаційний лист ВГСУ від 22.01.13 р. № 01-06/85/2013, постанову ВСУ від 18.12.12 р. № 3-66гс12***) та Мін’юст (роз’яснення від 14.01.11 р.). Хоча можна знайти судові рішення, в яких суди за відсутності доказів того, що фізична особа виступала як суб’єкт підприємницької діяльності, визнають нікчемними договори оренди транспортних засобів, які не засвідчені нотаріально (див. постанову від 07.02.12 р. № 18/1600/11****).

Тобто якщо укладається договір оренди транспортного засобу з фізособою, то сторони договору після погодження всіх його умов повинні його нотаріально посвідчити.

Відсутність нотаріального посвідчення за загальним правилом робить договір нікчемним (ч. 1 ст. 220 ЦКУ). Це, зокрема, означає позбавлення орендаря права на понесені за договором витрати. Причому для визнання договору нікчемним рішення суду не потрібне.

Тому радимо не зневажати норми ЦКУ і нотаріально посвідчувати такі договори.

Водночас, якщо суб’єкт господарювання не врахував таку вимогу при укладенні договору оренди, то в нього все одно є шанс відстояти чинність укладеного договору оренди. Для цього юрособа (орендар) має звернутися до суду за місцем проживання фізособи (орендодавця) з позовом про визнання договору оренди транспортного засобу дійсним, обґрунтувавши свої вимоги тим, що:

1) сторони дійшли згоди за всіма істотними умовами договору оренди, що підтверджує укладений договір оренди;

2) сторони частково або у повному обсязі виконали договір, про що свідчить, наприклад, акт приймання-передачі транспортного засобу, оформлення тимчасового реєстраційного талона, оплата користування транспортним засобом з боку орендаря;

3) орендодавець ухиляється від нотаріального посвідчення договору, доказом чого є відсутність відповіді з його боку на неодноразові письмові запрошення орендаря з’явитися до нотаріуса для здійснення нотаріального посвідчення договору.

На таку можливість звертає увагу ВАдСУ в ухвалі від 19.04.12 р. № к-29785/10-с*****. Та все ж навіть маючи таку можливість відстояти чинність договору оренди радимо дотримуватися норм чинних нормативно-правових актів і при укладаюнні договору оренди з фізособою попіклуватися про його нотаріальне посвідчення******.

 

Сергій ДЕЦЮРА

 

* http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/7679641

** http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/18157628

*** http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/28332558 (див. ком. «Оренда автомобіля за участі ФОП: нотаріус не потрібний» // «БТ», 2013, № 4, с. 10).

**** http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/21340895

***** http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/24371844

****** Детальніше про оренду див. Тему тижня «Оренда основних засобів» // «БТ», 2012, № 24, с. 33.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі