Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Виплата дивідендів засновнику — фізичній особі

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Травень, 2013/№ 21
Друк
Відповідь на запитання

Виплата дивідендів засновнику — фізичній особі

У товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) — платника єдиного податку два засновники: засновник А — директор цього підприємства, засновник В — працівник іншого підприємства. Чи поширюється на фізичну особу — непрацівника пільга зі сплати «дивідендного» авансового внеску? Чи можлива виплата дивідендів лише засновнику В на підставі протоколу загальних зборів?

(м. Луганськ)

 

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII (далі — Закон про госптовариства) заснов-никами та учасниками товариства разом із підприємствами, установами та організаціями можуть бути і громадяни.

Одним з основних прав учасників товариства відповідно до ст. 10 Закону про госптовариства, ст. 116 Цивільного кодексу України, ст. 88 Господарського кодексу України є право брати участь у розподілі прибутку підприємства та отримувати його частину у вигляді дивідендів, але тільки в разі прийняття такого рішення на загальних зборах (простою більшістю голосів), що оформляється відповідним протоколом.

Звернемо увагу на те, що:

кожен учасник має право отримати частину прибутку пропорційно його частці у статутному капіталі. Не можна спрямувати прибуток або його частину на виплату дивідендів тільки одному учаснику або нарахувати дивіденди одному з учасників у більшому розмірі, ніж належить. Усі учасники мають рівні права на отримання прибутку підприємства;

— базою для нарахування та виплати дивідендів є бухгалтерський, а не податковий прибуток;

— кожний, хто претендує на отримання прибутку, має бути учасником товариства на початок строку виплати дивідендів.

Підпунктом 153.3.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) визначено обов’язок емітента корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм учасникам, нараховувати і вносити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, установленої п. 151.1 ПКУ (у 2013 році — 19 %), нарахованої на суму дивідендів. Авансовий внесок при цьому нараховується та сплачується незалежно від того, чи є товариство платником податку на прибуток.

Таким чином, ТОВ — платник єдиного податку у разі прийняття рішення про виплату дивідендів має внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток. Причому, на відміну від підприємств, що перебувають на загальній системі оподаткування, зарахувати суми сплаченого авансового внеску в рахунок сплати єдиного податку вони не можуть.

Відповідно до п.п. 153.3.5 ПКУ авансовий внесок не нараховується в разі виплати дивідендів фізичним особам. А оскільки засновниками цього ТОВ є лише фізичні особи, це дає право товариству не вносити авансовий внесок з податку на прибуток до бюджету. Зауважимо, що жодного значення в оподаткуванні дивідендів не має наявність трудових відносин між учасником (фізичною особою) та емітентом корпоративних прав (ТОВ).

Податок на доходи фізичних осіб із суми нарахованих дивідендів учасникам — фізичним особам утримується за ставкою 5 %. Причому сьогодні 5 % ставка застосовується незалежно від того, за який період (до 2011 року чи пізніше) нараховані дивіденди*.

Таким чином, у результаті прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів кожен з учасників товариства має отримати свою частину прибутку, що спрямовується на цю мету, пропорційно частці участі у статутному капіталі підприємства. Нараховувати авансовий внесок з податку на прибуток у цьому випадку (учасниками є фізичні особи) не потрібно.

 

Дар’я КРАВЧЕНКО

 

* Докладніше див. статтю «Дивіденди: актуальні питання та аналіз останніх змін» // «БТ», 2013, № 11, с. 14.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць