Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Коли сплачувати ПДФО при оплаті путівки для працівника

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Жовтень, 2013/№ 41
Друк
Відповідь на запитання

Коли сплачувати ПДФО при оплаті путівки для працівника

Підприємство купує туристичну путівку своєму працівнику. Працівник відшкодовує тільки 30 % вартості путівки. Як розрахувати ПДФО? Коли необхідно нарахувати і перерахувати ПДФО до бюджету?

(м. Харків)

 

Перш за все зауважимо, що путівки працівникам, що оплачуються за рахунок їх роботодавця, підпадають під обкладення податком на доходи фізичних осіб (ПДФО). Пільга, передбачена п.п. 165.1.35 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), стосується лише окремих випадків надання путівок профспілками або за рахунок коштів відповідного фонду соцстрахування.

Оскільки в цьому випадку підприємство оплачує 70 % вартості путівки за свій рахунок, то ця сума включається до оподатковуваного доходу працівника. База оподаткування розраховується з урахуванням «натурального» коефіцієнта (1,176471 при ставці 15 %; 1,204819 — при ставці 17 %).

Вартість путівок працівникам і членам їх сімей на лікування та відпочинок, екскурсії або суми компенсації, видані замість путівок за рахунок коштів підприємства, є заохочувальною та компенсаційною виплатою, що входить до фонду оплати праці (п.п. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 04.01.04 р. № 5). У зв’язку з цим частина вартості путівки, що оплачується підприємством, для цілей обкладення ПДФО включається до доходу працівника у вигляді заробітної плати*. Це означає, що ця виплата враховується при визначенні права працівника на податкову соціальну пільгу, база для обкладення ПДФО визначається за мінусом суми утриманого ЄВС «знизу». У Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ ця виплата відоб­ражається з ознакою доходу «101» (зарплата).

Окрім ПДФО, з оплачуваної підприємством частини вартості путівки справляється ЄВС (і «знизу», і «зверху»), оскільки така виплата не зазначена серед винятків у Переліку № 1170**. Причому база для справляння ЄВС також розраховується з урахуванням «натурального» коефіцієнта.

Нюанс! Згідно з раніше озвученою думкою ПФУ (лист від 16.09.11 р. № 19693/03­30 // «БТ», 2011, № 51, с. 7) на суму виплат, здійснюваних у натуральній формі, застосовувати «натуральний» коефіцієнт для справляння ЄВС не потрібно (наступники ПФУ — податківці з цього приводу поки що не висловлювалися). Ми з таким вис­новком не згодні.

Приклад. Путівка коштує 10000,00 грн., з яких 3000,00 грн. відшкодовує працівник. Сума нарахованої зарплати у звітному місяці — 2000,00 грн.

Оподатковуваний дохід у вигляді вартості путівки:

(10000,00 ­ 3000,00) х 1,176471 = 8235,30 (грн.).

Загальна сума місячного оподатковуваного доходу:

2000,00 + 8235,30 = 10235,30 (грн.).

Сума ЄВС:

— «знизу»: 10235,30 х 3,6 % = 368,47 (грн.);

— «зверху»: 10235,30 х 36,9 % (умовно) = 3776,83 (грн.).

Сума ПДФО:

(10235,30 ­ 368,47) х 15 % = 1480,02 (грн.).

На нашу думку, дохід працівника у вигляді вартості путівки виникає в момент нарахування в бухобліку такого доходу, що має відбуватися не пізніше видачі такої путівки працівнику. Згідно з п.п. 168.1.4 ПКУ якщо оподатковуваний дохід надається в негрошовій формі, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання). Відповідно, ПДФО потрібно сплатити не пізніше дня, наступного за нарахуванням доходу (видачею путівки).

 

Жанна СЕМЕНЧЕНКО

 

* Щоправда, представники контролюючих органів схильні вважати цей дохід додатковим благом від роботодавця (див. консультацію в журналі «Вісник податкової служби України», 2011, № 9, с. 20). Якщо прийняти цю позицію, ПДФО справляють за ставкою 15 (17) % без зменшення бази обкладення ЄВС «знизу». У Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ такий дохід наводять з ознакою «126». На наш погляд, це застосовне лише тоді, коли надання путівки не передбачене колдоговором (локальним документом роботодавця).

** Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі