Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2013/№ 36
Друк
Постанова від 13.06.2013 р. № 21-176

ЄДИНОПОДАТНИК ТА КОМІСІЯ НА КУПІВЛЮ:

бої за «транзитні» суми

Постанова Верховного Суду України від 13.06.13 р. № 21-176а13

«Про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень»

 

За договором комісії на купівлю (не плутати з комісією на продаж) підприємець — платник ЄП придбавав товар для комітента. Податковий орган визнав виручкою комісіонера всю суму отриманих ним від комітента коштів (у тому числі перерахованих комісіонеру для оплати продукції, що купується). Підсумок — «порушення» межі виручки.

Думки судів розділилися. Хоча зрозуміло, що вважати отримані комісіонером для виконання доручення комітента кошти виручкою від реалізації комісіонера не можна. Адже немає реалізації, є тільки закупівля товарів для комітента.

Усуваючи розбіжності, ВСУ дійшов справедливого висновку: кошти, отримані комісіонером під звіт на виконання умов договору комісії на купівлю, не є його виручкою від реалізації продукції в розумінні положень Указу № 727/98. При цьому операції з передачі продукції комісіонером від продавця покупцеві (комітентові) не є операціями з реалізації комісіонером товару, у результаті яких отримують виручку.

Висновок ВСУ є дуже актуальним і сьогодні. Адже в чому проблема? Якщо раніше Указ № 727/98 оперував поняттям «виручка від реалізації товарів, робіт, послуг», яке в цьому ж Указі було розшифровано, то ПКУ вже оперує «доходом» єдиноподатника, який для цілей ЄП не розшифровано. Відповідно зростає ризик «роздування» цього «доходу» далеко не «дохідними» надходженнями.

На наш погляд, сьогодні слід орієнтуватися на «бухоблікове» визначення доходу. Надходження за договором комісії не включаються в дохід (п. 6.2 П(С)БО 15). Проте у випадку з підприємцем-єдиноподатником і договором комісії на продаж(!) податківці цього не визнають.

Але якщо суди й раніше не підтримували підприємців у частині обліку транзитних коштів за договором комісії на продаж, а в частині комісії на купівлю переважно підтримують (черговий приклад — постанова, що коментується), вважаємо, що з податківцями можна успішно дискутувати, відстоюючи невключення в дохід коштів, отриманих для закупівлі за договорами комісії на купівлю (не плутати з комісією на продаж).

 

Катерина ЛОПАТКІНА

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі