Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Розрахунок умовних процентів за поворотною фіндопомогою

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2013/№ 36
Друк
Відповідь на запитання

Розрахунок умовних процентів за поворотною фіндопомогою

Наше підприємство не сплачує авансові внески з податку на прибуток у 2013 році (сума доходу за 2012 рік не перевищила 10 млн грн.). Який період (рік чи квартал) нам потрібно застосовувати для цілей розрахунку умовних процентів за поворотною фінансовою допомогою?

 

Чіткої відповіді на це запитання в ПКУ немає. Як відомо, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо об’єктів нерухомості» від 04.07.13 р. № 403-VII було внесено зміни до п. 152.9 Податкового кодексу України (далі — ПКУ).

Тож із нової редакції цієї норми випливає, що базовий звітний період «календарний рік» діє лише для платників «загальних» авансових внесків. В інших осіб базовим звітним періодом є квартал, хоча більшість із них звітують раз на рік*. Який період (базовий або «фактичний») слід застосовувати при розрахунку поворотної фінансової допомоги (ПФД), у ПКУ не зазначено. Як ми й передбачали**, податківці тлумачать цю невизначеність фіскально.

У «свіжій» консультації з розд. 102.06.03 Єдиної бази податкових знань, податківці, розглядаючи питання про порядок оподаткування поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податків, який подає декларацію з податку на прибуток раз на рік та не сплачує авансові внески, зазначили:

— такий платник податків має включити до складу оподатковуваного доходу суму умовно нарахованих процентів, розрахованих на суму ПФД, що залишилася неповерненою на кінець базового звітного періоду (квартал, півріччя, 3 квартали та рік);

— сума процентів розраховується виходячи з облікової ставки НБУ за кожен день фактичного використання ПФД;

— загальна сума процентів, нарахованих протягом року, відображається в річній декларації.

З урахуванням викладеного тим платникам, які не сплачують щомісячні авансові внески, як і раніше, доведеться самостійно приймати рішення:

— або не дискутувати з податківцями та нараховувати умовні проценти поквартально;

— або готуватися відстоювати альтернативну позицію в суді.

При виборі першого варіанта в ситуації, коли на кінець кварталу у платника податків в обліку значиться ПФД, отримана від платників податку на прибуток (не засновників***), необхідно розрахувати умовні проценти (УП) за такою формулою:

УП = ПФД х (НБУ1 х Д1 + НБУ2 х Д2 + …) : (365 х 100),

де НБУn — ставка НБУ, що діє в період (n) користування ПФД, %;

Дn — кількість днів користування ПФД у звітному кварталі, протягом яких діяла певна ставка НБУ;

365 — кількість календарних днів у році (якщо рік високосний — 366).

Зверніть увагу! У кварталі повернення ПФД умовні проценти не нараховуються, оскільки на кінець такого кварталу ПФД уже повернено (п.п. 14.1.257 ПКУ).

Приклад: підприємство отримало від платника податку на прибуток поворотну фіндопомогу на суму 100 тис. грн. 01.03.13 р., а повернуло її 02.09.13 р.

Умовні проценти буде нараховано за період з 01.03.13 р. по 30.06.13 р. включно (122 дні). При цьому по 09.06.13 р. (101 день) діяла ставка НБУ 7,5 %, а з 10.06.13 р. (21 день) — 7 %.

Таким чином, сума умовних процентів становитиме:

УП = 100000 х (7,5 х 101 + 7 х 21) : : (365 х 100) = 2478,08 (грн.).

Ця сума підлягає відображенню в ряд. 03.10.1 «Умовно нараховані проценти на суму поворотної фінансової допомоги, що залишилась неповернутою на кінець звітного (податкового) періоду» додатка ІД до ряд. 03 Податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік.

На закінчення зауважимо, що для платників, які сплачують щомісячні аванси, базовим звітним періодом є рік. Тому з формальних положень п.п. 14.1.257 ПКУ випливає, що вони нараховують умовні проценти лише в тому випадку, якщо ПФД не повернено на кінець річного звітного періоду (на 31 грудня). Чи погодяться податківці з таким підходом, покаже час. Але, на наш погляд, особливих аргументів у них тепер не залишилося.

 

Влада КАРПОВА

 

* Див. статтю «Загальні» аванси з податку на прибуток: вимоги ПКУ та позиція ДПСУ» // «БТ», 2013, № 10, с. 18.

** Див. коментар ««Дивідендні» аванси враховуються при сплаті «звичайних» авансів з податку на прибуток» // «БТ», 2013, № 32, с. 8.

*** Сума поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника/учасника такого платника податків, у разі її повернення не пізніше 365 календарних днів з дня її отримання не впливає на податковий облік одержувача (п.п. 135.5.5 ПКУ). Це підтвердили й податківці в консультації з розд. 102.06.03 ЄБПЗ.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі