Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Оплата транспортних послуг: ТЗВ чи витрати на збут?

Редакція БТ
Бухгалтерський тиждень Вересень, 2013/№ 39
Друк
Відповідь на запитання

Оплата транспортних послуг: ТЗВ чи витрати на збут?

В одному акті на надання транспортних послуг зазначені послуги з доставки придбаних товарів на склад підприємства та доставки товарів зі складу підприємства покупцям. Як відобразити такі витрати в бухгалтерському та податковому обліку?

(м. Харків)

 

Насамперед для цілей бухгалтерського та податкового обліку витрати з оплати транспортних послуг необхідно розподілити на витрати з доставки товарів на склад підприємства та витрати з доставки товарів покупцям. Для кожного з цих видів витрат характерні свої правила відображення в обліку. Стисло нагадаємо ці правила.

ТЗВ. Витрати з доставки придбаних товарів на склад для підприємства-замовника є транспортно-заготівельними витратами (ТЗВ). У бухгалтерському обліку вони включаються до первісної вартості запасів як витрати на транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання. Причому такі витрати належать до ТЗВ незалежно від того, здійснювалася доставка товарів сторонніми організаціями чи власними силами самого підприємства (власними чи орендованими транспортними засобами).

Податковий облік цих витрат не відрізняється від бухгалтерського. У цьому питанні норми Податкового кодексу України (далі — ПКУ) збігаються з правилами П(С)БО 9. ТЗВ уключають до собівартості придбаних та реалізованих товарів на підставі п. 138.6 ПКУ.

При цьому (як у першому, так і в другому випадку) суми ТЗВ обліковуються за одним із двох методів*:

— або за прямим методом, коли ТЗВ можна пов’язати з конкретним товаром. Сума ТЗВ уключається до первісної вартості одиниці придбаних товарів із відображенням по дебету субрахунку 281 «Товари на складі»;

— або на окремому спеціально запровадженому субрахунку (наприклад, у торгівлі можна використовувати субрахунок 289) з подальшим розподілом за середнім відсотком між проданими товарами та залишками товарів. Тобто ТЗВ уключається не до первісної вартості кожної конкретної одиниці запасів, а до фактичної собівартості їх вибуття (реалізації, витрачання тощо).

Витрати на збут. Витрати на транспортування товарів зі складу підприємства покупцю належать до витрат на збут (п. 19
П(С)БО 16
). У бухгалтерському обліку такі витрати відображаються по дебету рахунка 93 «Витрати на збут». Вони згідно з п. 14
П(С)БО 9
не включаються до первісної вартості запасів, а відносяться до витрат того періоду, в якому вони були понесені.

У податковому обліку така сама ситуація. Витрати на транспортування товару покупцям також уключаються до складу витрат на збут (абз. «е» п.п. 138.10.3 ПКУ) та визнаються витратами того періоду, в якому вони були понесені, згідно з правилами бухобліку (п. 138.5 ПКУ).

База для розподілу. Повернемося до питання, що розглядається. Щоб розподілити витрати на доставку товару, зазначені в акті на надання транспортних послуг загальною сумою, нам краще використовувати той показник, виходячи з якого формується вартість транспортних послуг. Як правило, це пробіг автомобіля. Як альтернатива може використовуватися час роботи автомобіля.

Тобто понесені витрати розподіляємо:

— пропорційно кілометражу (відстаням між складами постачальника та підприємства, а також між складами підприємства та покупця),

— або пропорційно часу, витраченому на відповідні поїздки.

Зверніть увагу! Іноді фізичні показники для розподілу (пробіг чи час роботи) визначити складно або взагалі неможливо (наприклад, автомобіль одночасно перевозить і придбані, і продані товари). У такому разі можна використовувати непрямі показники, такі як вартість перевезених придбаних/проданих товарів.

Наша порада. У будь-якому разі порядок розподілу транспортних витрат між ТЗВ та витратами на збут слід зафіксувати в розпорядчому документі по підприємству, наприклад, у наказі про облікову політику.

 

Дар’я КРАВЧЕНКО

 

* Про них ви можете прочитати детальніше в «БТ», 2011, № 25, с. 27.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі