(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 34
  • № 33
  • № 32
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/19
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Серпень , 2014/№ 31

Працюємо з цінними паперами: особливості справляння податку на прибуток і ЦП-акцизу

Лист Міндоходів України від 15.04.14 р. № 6877/6/99-99-19-03-02-15

Лист, щокоментується, — індивідуальна податкова консультація. Проте висновки будуть корисними і широкому колу платників, «знайо­мих» із цінними паперами (ЦП).

Спочатку поговоримо про податок на «ціннопаперовий» прибуток.

1. Фінрезультат за біржовими та небіржовими ЦП не згортається. Пам’ятайте: фінрезультат за операціями з ЦП, які перебувають в обігу на фондовій біржі (біржові) визначаємо окремо від фінрезультату за операціями з ЦП, які не перебувають в обігу на фондовій біржі (небіржові) (п.п. 153.8.1 ПКУ).

Для цього в «ціннопаперовому» додатку ЦП до декларації з податку на прибуток виділено відповідні дві окремі таблиці: для біржових (таб­лиця 1) і небіржових (таблиця 2) ЦП. У кожній із них визначається свій власний фінрезультат, при цьому такі фінрезультати НЕ згортаються. Тобто відповідні ЦП-збитки «замкнуті» у своїх таблицях додатка ЦП і за їх межі не виходять.

2. «Ціннопаперовий» прибуток (збитки) розраховується окремо від прибутку за іншими видами діяльності підприємства. Прибуток від операцій, перелічених у п. 153.8 ПКУ, оподатковується за особливою ставкою податку на прибуток — 10 %.

Важливо! Безпосередньо (без участі в об’єкті оподаткування за загальною ставкою) через ряд. 10 до ряд. 14 потрапляє вже розрахований за ставкою 10 % податок на прибуток із таблиць 1 і 2 додатка ЦП.

Але є операції, на які не поширюються положення п. 153.8 ПКУ: з корпоративними правами в іншій, ніж ЦП, формі; акціями приватних АТ, деривативами; ЦП, емітованими нерезидентами; операції РЕПО. Прибуток за такими операціями оподатковується за загальною ставкою (на сьогодні — 18 %).

Для таких операцій у додатку ЦП виділені окремі таблиці 3 і 4. Дані з цих таблиць через додатки ІД та ІВ потрапляють до об’єкта оподаткування за загальною ставкою.

Висновок: 10-відсотковий («ціннопаперовий») прибуток і 18-відсотковий (загальний) прибуток не змішуються.

А тепер обговоримо особливості справляння ЦП-акцизу. Нагадаємо: його запровадив Закон № 5519-VIБТ», 2013, № 2, с. 30).

3. ЦП-акциз і податок із «ціннопаперового» прибутку живуть окремо. Сплачений ЦП-акциз не враховується у зменшення бази обкладення податком на прибуток операцій із ЦП.

4. Продаємо ЦП на біржі: біржовий курс і «чужа» біржа. Пунктом 2151.1 ПКУ передбачено 5 ста- вок ЦП-акцизу. Зокрема, за ставкою 0 % оподатковуються операції з продажу ЦП на фондовій біржі. Запитання: що робити, якщо біржовий курс ЦП на дату їх продажу не розраховано? Відповідь: біржовий курс для ЦП діє 60 календарних днів із дати останнього визначення. Тому, якщо ви продаєте ЦП у межах зазначених 60 календарних днів, можете застосувати ставку 0 % за такими операціями.

А от якщо біржовий курс розраховано на одній біржі, а ви продаєте ЦП на іншій, то тут за жодних умов нульова ставка ЦП-акцизу не застосовується.

5. Податковий агент. Практично за всіма операціями з ЦП податковим агентом (ПА), тобто тим, хто сплачує акциз до бюджету та подає відповідну звітність, виступає торговець ЦП (п. 219.2 ПКУ). Це правило працює навіть у таких ситуаціях:

• сам торговець є покупцем ЦП;

• торговець не задіяний у проведенні розрахунку за ЦП (джерела сплати ЦП-акцизу в нього немає). Аргумент податківців: якщо вже торговець бере участь в операції з купівлі-продажу ЦП, то саме він виступає ПА, незалежно від особ­ливостей проведення розрахунків. Іншого механізму в ПКУ немає.

А от хто є ПА при обміні ЦП, податківці в листі, що коментується, не повідомили. Вони обмежилися тим, що навели вже відому нам із вами інформацію з листа ДПСУ від 25.02.13 р. № 2801/6/15-5215БТ», 2013, № 18, с. 6): відчуження ЦП за договорами міни, дарування є об’єктом обкладення ЦП-акцизом. База — договірна вартість, визначена в первинних та бухгалтерських документах. Ставка — 1,5 % від суми продажу ЦП (п.п. 2151.1.4 ПКУ).

Нагадаємо, що в листі № 2801/6/15-5215 податківці також зазначили, що ПА є торговець ЦП. Причому за рахунок яких коштів він повинен сплатити акциз — незрозуміло (можливо, за рахунок інших доходів продавця ЦП, які він отримує від цього торговця).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
цінні папери, акциз додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті