(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Серпень , 2014/№ 33

Курсові різниці в комісіонера: податківці «завернули не туди»

Лист ДПСУ від 31.12.12 р. № 8319/0/61-13/15-5215

Лист, що коментується, уже не «першої свіжості», але став доступним тільки зараз. Більше того, у ньому висвітлено цікаву точку зору податківців. Тому обійти його увагою ніяк не можна.

Проаналізувавши норми «інвалютного» п. 153.1 ПКУ,податківці дійшли несподіваного висновку: підприємство-комісіонер за наявності заборгованості перед комітентом або покупцем, вираженої в інвалюті, зобов’язане прибуток (додатне значення курсових різниць, далі — КР) ураховувати у складі доходів, а збиток (від’ємне значення КР) — у складі витрат.

Ідеться про договір комісії на продаж, за яким комісіонер експортує товар покупцеві-нерезиденту (оскільки податківці говорять про покупця).

Дійсно, цілком можлива ситуація, коли комісіонер відвантажив товари на умовах подальшої оплати (передоплати не було). У такому випадку виникає заборгованість нерезидента за поставлені товари. Вона вважається монетарною, та щодо неї до моменту проведення оплати в бухобліку нараховують (у т. ч. й комісіонери) КР — на дату балансу та/або на дату операції (дату оплати) (докладніше див. у «БТ», 2014, № 9, с. 31). Також у комісіонера на дату відображення доходу виникає монетарна кредиторська заборгованість перед комітентом (адже отримане за правочином потрібно віддати комітентові).

Зауважимо, що при такому підході КР* потрібно розраховувати і щодо валюти, яка «зайшла» до комісіонера від покупця, а потім «пішла» комітенту.

* Познайомитися з КР ближче вам допоможе матеріал із «БТ», 2014, № 16, с. 20.

Але чому податківці не згадали про другий бік медалі — «посередницький», який описано в пп. 153.4.1 — 153.4.2 ПКУ: не підлягають оподаткуванню та не включаються в доходи майно і кошти, залучені платником податків за договором комісії, а до витрат — перерахування виручки комітентові (п.п. 139.1.2 ПКУ). Адже за таких умов немає сенсу розраховувати КР за монетарними заборгованостями та щодо валюти, яка комісіонеру не належить.

Можливо, податківці здобували натхнення з Узагальнюючої податкової консультації від 05.07.12 р. № 574 БТ», 2012, № 30, с. 6), де приписувалося не приділяти уваги тому факту, чи ведеться облік заборгованості в податковому обліку.

Позицію податківців у частині монетарної заборгованості ми навели на схемі.

 

Облік КР у комісіонера за фіскальною версією податківців 

 

Але з чого такий поворот? Невідомо. Адже в консультації з категорії 102.13 ЗІР ДФСУ податківці всебічно аналізують ПКУ і, як і раніше, дотримуються абсолютно протилежної точки зору: оскільки інвалюта, отримана (придбана), сплачена (продана) за договором комісії, не враховується для визначення об’єкта оподаткування комісіонера, то комісіонер не відображає відповідні КР від перерахунку операцій, виражених в інвалюті, заборгованості та інвалюти, а також операцій з купівлі/продажу такої валюти. Ці операції відображає комітент.

Як діяти? Порада: зверніться до фіскалів за індивідуальною податковою консультацією**. З урахуванням позитивної консультації у ЗІР ДФСУ дуже ймовірно, що «віч-на-віч» вони дадуть аналогічну відповідь.

** Як це зробити, ви можете дізнатися з «БТ», 2013, № 29, с. 16.

Якщо ж ви вирішите на догоду податківцям відобразити КР, знай­те: до фінансових втрат це не призведе (доходи і витрати взаємно компенсуються), але вас чекає більше «паперової» роботи.

курсові різниці, комісіонер додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті