Кримські трудові договори: працювати не можна розірвати

В обраному У обране
Друк
Міністерство соціальної політики України, Жиленко Катерина, Карпова Влада
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2014/№ 33
Лист Мінсоцполітики України від 27.06.14 р. № 6875/0/14-14/021

Багато кримських підприємців у світлі останніх подій переїхали на материкову частину України. Тут вони продовжують вести діяльність, використовуючи найману працю працівників з материковою пропискою. Залишився один «неспалений міст»: трудові договори (ТД), зареєстровані у кримському центрі зайнятості (за місцем попередньої реєстрації підприємця).

Яка їх доля? Де поставити кому у фразі «Працювати не можна розірвати»?

Мінсоцполітики роз’яснює: такі ТД залишаються чинними і перереєстровувати їх у материкових центрах зайнятості немає потреби! Це не передбачено законодавством. До речі, такий підхід цілком укладається в логіку колишніх роз’яснень цього відомства (лист Мінсоцполітики України від 17.10.08 р. № 328/06/186-08).

А що коли виникне потреба розірвати такі ТД з працівниками, які відмовилися покинути Крим, і відповідно зняти ТД з реєстрації в центрі зайнятості?* Адже ТД знімає з реєстрації той самий центр зайнятості, який зареєстрував цей ТД, тобто кримський.

* Вам стане у пригоді стаття «Звільнення працівника: що потрібно знати підприємцю» // «БТ», 2013, № 48, с. 37.

Мінсоцполітики відповіло туманно: зняти ТД з реєстрації можна з ініціативи сторін (сторони) або на підставі рішення суду у разі визнання ТД недійсним. Але це й так зрозуміло.

Так, ситуація непроста. Ми пропонуємо діяти таким чином.

1. Спробуйте вирішити питання в найближчому центрі зайнятості. При цьому присутність працівника зовсім не обов’язкова. Порядок № 260** дозволяє зареєструвати розірвання ТД з ініціативи підприємця без працівника. Для цього потрібно надати: примірник ТД, заяву про зняття ТД з реєстрації із зазначенням дати звільнення працівника та підстав і копії документів, що підтверджують:

•  надсилання працівнику повідомлення про намір розірвати з ним ТД (рекомендованим листом із повідомленням про вручення). Якщо вручити поштове відправлення неможливо, подаються копії підтвердних документів;

•  остаточний розрахунок із працівником або копію платіжної відомості із зазначенням суми депонованої зарплати.

** Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджений наказом Мінпраці від 08.06.01 р. № 260.

2. Якщо центр зайнятості відмовиться здійснювати такі дії — все одно, зняття ТД з реєстрації, підпис працівника центру зайнятості та печатка у трудовій книжці (ТК) не є вирішальними чинниками при звільненні працівника. Головне — розірвати ТД за всіма правилами: провести остаточний розрахунок, видати ТК (надіслати поштою, але тільки за письмовою згодою працівника — п. 4.2 Інструкції № 58***). Інакше ТД вважатиметься нерозірваним.

*** Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Мінпраці, Мінсоцзахисту і Мін’юсту від 29.07.93 р. № 58.

Підстави для розірвання договору ви знайдете у ст. 36, 38, 39, 40, 41 КЗпП. У вашому випадку можна обійтися малою кров’ю та звільнити працівника за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) або за його власним бажанням (ст. 38, 39 КЗпП // «БТ», 2013, № 39, с. 45). Також можна використовувати відмову працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом із підприємством, установою, організацією, відмову від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці (п. 6 ст. 36 КЗпП // «БТ», 2013, № 38, с. 44) чи ініціативу роботодавця (наприклад, за прогул — п. 4 ст. 40 КЗпП).

Про звільнення працівника ви повинні повідомити податківців у ПДФО-звіті за ф. № 1ДФ та ЄСВ-звіті за ф. № Д4:

•  у гр. 7 ф. № 1ДФ проставте дату його звільнення;

•  у ф. № Д4 заповніть рядок у таблиці 5.

По суті, якщо ви виконали всі перелічені вимоги, то немає підстав вважати, що працівник усе ще перебуває з вами у трудових відносинах.

Чи покарають підприємця за те, що він не зняв з реєстрації ТД? Мечем над його головою висить адмінштраф за ч. 1 ст. 41 КпАП (510 — 1700 грн.). Але оскільки провини підприємця немає, то й відповідальність йому не загрожує (наявність провини — обов’язкова умова для притягнення до адмінвідповідальності).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд