(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
27/27
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Серпень , 2014/№ 33

Керівник = касир = бухгалтер: чи може одна особа підписувати касові документи

На підприємстві із робітників є лише один директор. Чи може він виконувати обов’язки касира (виписувати касові ордери). Чи може директор самостійно підписувати касові документи?

Усі підприємства, що мають справу з готівкою, оформляють її рух відповідними первинними документами. Такими документами є касові ордери (прибуткові та видаткові), видаткові відомості, розрахункові та інші документи (п. 3.1 Положення № 637*).

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637.

Оформлюються ці документи за правилами, передбаченими у Положенні № 637):

1) прибутковий касовий ордер підписується головбухом чи особою, уповноваженою на це керівником. При цьому при прийомі готівки відповідальна за це особа видає засвідчену відбитком печатки підприємства квитанцію (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) з підписами голов­буха або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником (п. 3.3 Положення № 637);

2) видатковий касовий ордер підписується керівником та головбухом або працівником, уповноваженим на це керівником. При цьому якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах (заявах, рахунках тощо) є дозвільний напис керівника, то його підпис на таких ордерах не обов’язковий (п. 3.4 Положення № 637).

3) на видаткових та прибуткових касових документах (ордерах та відомостях) має поставити свій автограф і касир (п. 3.12 Положення № 637).

Увага! Останнє правило стосується тільки випадків, коли на підприємстві штатним розписом передбачено посаду касира. Якщо ж такої посади немає, то виконання обов’язків такого працівника можна покласти на бухгалтера чи іншого працівника, з яким укладається договір про повну матеріальну відповідальність (п. 4.8 Положення № 637).

З урахуванням усіх цих правил виникає запитання: чи може один лише керівник підписувати касові документи?

Як бачимо, прямої відповіді на це запитання у Положенні № 637 нема. Банкіри вважають, що у випадку коли у штатному розписі підприємства наявна посада голов­буха чи касира, то підписувати одноосібно касові документи керівник не має права (див. лист НБУ від 14.02.12 р. № 11-117/708-1645 // «БТ», 2012, № 15. с. 12). Цей висновок є виправданими.

Водночас, на наш погляд, застосовувати його до всіх ситуацій неможливо. Така позиція є правомірна лише у випадку наявності на підприємстві посади касира або особи, яка виконує його обов’язки. Якщо ж на підприємстві значиться тільки один директор (як у нашому випадку), який виконує обов’язки і головбуха, і касира, то цілком закономірно, що підписувати касові документи має лише він.

Нашу позицію підтримують і податківці в консультації, наведеній у категорії 109.15 ЗІР Міндоходів. У ній контролери зазначають, що норми чинного на сьогодні законодавства не містять заборони щодо виконання функцій касира керівником підприємства. А тому вони вважають, що при оформленні касових документів керівник має право підписувати касові документи окремо як касир та як керівник. Тож підпис в такому випадку на касових документах керівник має проставляти в усіх необхідних графах.

Звертаємо увагу! Якщо керівник виконує обов’язки касира, то він має укласти договір про пов­ну матеріальну відповідальність (п. 4.8 Положення № 637).

І ось тут виникає найголовніша проблема. Чи може керівник укласти такий договір сам із собою. Теоретично це можливо, оскільки такий договір віднесено до сфери регулювання трудовим законодавством (ст. 1351 КЗпП).

Щоб не виникало питань, можна видати довіреність іншій особі (це може бути не працівник підприємства), яка підпише такий договір від імені юрособи.

Таким чином, керівник підприємства за відсутності на підприємстві головбуха і касира має повне право самостійно підписувати касові документи.

касові документи, підпис додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті