Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Часткове постачання послуг: коли складати ПН

Кравченко Дар’я
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2014/№ 34
Друк
Підприємство на єдиному податку — платник ПДВ надає послуги (шиномонтаж, дрібний ремонт). Працює на умовах передоплати (спочатку контрагенти перераховують аванс, а потім протягом певного періоду отримують послуги). Акти про надання послуг складають наприкінці кожного місяця. Підкажіть, коли та на яку суму підприємство має складати ПН? Як діяти у випадку, якщо замовлення надходить від бюджетних організацій (на тих самих умовах)?

Судячи із запитання, підприємство надає послуги тільки в межах отриманої передоплати. У такому випадку йому потрібно скласти лише одну податкову накладну (далі — ПН) — на всю суму отриманого авансу на дату його надходження.

Для того щоб у цьому переконатися, заглянемо до п. 201.7 ПКУ. Згідно із зазначеною нормою ПН складається на:

• кожне повне або часткове постачання товарів/послуг;

суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як поперед­ня оплата (аванс).

При цьому працює правило «першої події». Відповідно до нього ПН складається в день виникнення податкових зобов’язань (далі — ПЗ) продавця (п. 201.4 ПКУ). Отже, це день, коли відбулася одна з подій (п. 187.1 ПКУ):

• або зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податків (оприбуткування коштів у касі платника податку, інкасація готівки в банківській установі, що обслуговує платника податків);

• або відвантаження товарів/оформлення митної декларації (у разі експорту)/оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (для послуг).

Для вашого підприємства першою подією є отримання передоплати від замовника. У цей день ви й повинні були виписати ПН на всю суму отриманого авансу.

А от на дату оформлення акта наданих послуг виписувати ПН не потрібно, оскільки:

• оформлення документа, що підтверджує факт постачання послуг, буде вже другою подією. І вона не спричинює повторного виникнення ПЗ;

• сума, на яку було складено акти, не перевищила суму передо­плати.

Важливо! Останній пункт вплине й на заповнення ПН. Так, у разі коли сума передоплати надійшла від замовника в повному обсязі:

• у гр. 5 ПН наводять одиницю виміру «послуга»;

• у гр. 6 проставляють «1».

Зовсім інша ситуація, якщо сума, зазначена в акті про надання послуг, перевищить суму отриманого авансу. Ось тоді вам доведеться виписати вже дві ПН (п. 201.7 ПКУ):

• першу ПН — на суму отриманої передоплати;

• другу ПН — на неоплачену частину послуги, зазначеної в акті.

Та і гр. 6 ПН зазнає змін. Її вам потрібно буде заповнити пропорційно сплаченій та несплаченій частинам вартості послуги відповідно. Докладніше про це ви можете прочитати у «БТ», 2014, № 18—19, с. 17; № 25, с. 46.

А тепер трохи про відносини з бюджетними організаціями. Специфіка роботи з такими установами полягає в тому, що датою виникнення ПЗ при постачанні товарів/послуг вважається дата зарахування коштів на банківський рахунок підприємства-виконавця або дата отримання відповідної компенсації в будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податків за його зобов’язаннями перед бюджетом (п. 187.7 ПКУ).

Але оскільки ваше підприємство працює на умовах передоплати, отже, нема про що турбуватися — ПН виписуємо в день отримання передоплати, як і при роботі з іншими контрагентами.

Однак якщо першою подією буде надання послуги, то ПЗ у вас виникнуть тільки на дату зарахування грошових коштів на банківський рахунок, а не на дату підписання акта про надання послуг. Відповідно й ПН слід оформити при отриманні оплати. Про всі нюанси роботи з бюджетниками ви зможете дізнатися з «БТ», 2014, № 30, с. 39.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць