Щороку з 15 листопада по 15 січня естафету приймає Закон України від 30.11.2000 р. № 2117-III (ср. ) (далі — Закон № 2117). Він є спеціальним нормативним актом з питань оподаткування дитячих новорічних подарунків* і повинен застосовуватися як виняток із загальних положень, установлених ПКУ.
* Пам’ятайте: дитячі святкові подарунки для цілей Закону № 2117 — це набори товарів, що містять тільки кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8 % прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році — 97,44 грн.).
Зокрема, Закон № 2117 звільняє від обкладення ПДВ операції з продажу виробничими і торговельними підприємствами дитячих святкових подарунків, а також квитків на новорічно-різдвяні заходи для дітей. Причому ДФСУ у листі, який коментується, акцентує увагу на тому, що звільнення діє щодо подарунків, котрі купуються за рахунок коштів не лише ФТВП, а й профспілкових комітетів підприємств та організацій, інших неприбуткових організацій.
Важливий момент для роботодавця! Якщо у вас немає профспілки, і ви закуповуєте подарунки діткам працівників своїм коштом, то ПДВ-звільнення не діє.
При цьому негосподарська спрямованість використання новорічних подарунків (квитків) призведе до того, що підприємство не отримає права включати до податкового кредиту суму ПДВ, сплаченого у зв’язку з їх придбанням (п. 198.3 ПКУ).
У той же час операція з безоплатної передачі товарів вважається постачанням (п.п. 14.1.191 ПКУ). Тому при безоплатній передачі дитячих подарунків (квитків) у підприємства виникають податкові зобов’язання з ПДВ. Добре, що у 2014 році вони дорівнюють нулю, оскільки договірна вартість є нульовою. Проте ПН на нульову вартість товарів, що передаються безоплатно, все одно доведеться скласти.