(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
23/23
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2014/№ 27

Експрес-відповіді на ваші ФОП-запитання: зняття з реєстрації, інтернет-експорт, «перекидання» коштів з рахунка на рахунок, РРО, оплата з «кредитки», дохід ППЄП

Запитання

Відповідь

ФОП отримав у податковій довідку за ф. № 22-ОПП про відсутність заборгованості зі сплати податків/зборів, але держреєстратору її не подав. Чи потрібно здавати звітність податківцям?

Поки що діють старі правила припинення підприємницької діяльності ФОП.

Для того щоб зареєструвати припинення підприємницької діяльності (уже після того, як буде зареєстровано рішення щодо припинення підприємницької діяльності), ФОП має подати держреєстратору заповнену реєстраційну картку і довідки про відсутність заборгованості від податківців та пенсійників (ч. 11 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.03 р. № 755-IV).

Податківці видають довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів за ф. № 22-ОПП. Діє вона протягом 2 місяців з дня її реєстрації в податковому органі (п. 11.24 Порядку обліку платників податків та зборів від 09.12.11 р. № 1588).

На думку Міндоходів, якщо ФОП не подав довідку держреєстратору та не зареєстрував припинення підприємницької діяльності, то він не знімається з обліку та зберігає статус платника податків. Тому незалежно від того, чи здійснював ФОП госпдіяльність, він зобов’язаний подати звітність за всі звітні періоди у звичайному порядку.

«Звітний» обов’язок зберігається за ФОП до проведення держреєстрації припинення підприємницької діяльності.

А якщо знадобиться нова довідка за ф. № 22-ОПП, то її видадуть протягом місяця з дня отримання звернення про заміну довідки.

Майте на увазі! Керівник податкового органу може призначити документальну позапланову перевірку за період, що минув з дати закінчення попередньої перевірки.

Важливо! Нагадаємо, що з 08.07.14 р. процедуру зняття з реєстрації для ФОП буде значно спрощено — з урахуванням змін, передбачених Законом України від 13.05.14 р. № 1258-VII (докладніше — у «БТ», 2014, № 24, с. 6). При цьому відповідно до Прикінцевих положень цього Закону особам, які пройшли стадію реєстрації рішення щодо припинення підприємницької діяльності (до 08.07.14 р.), але не «дібралися» до стадії реєстрації її припинення, допоможе держреєстратор.

Не пізніше місяця (починаючи з 08.07.14 р.) він самостійно заповнить відповідну картку та внесе до Єдиного держреєстру запис про реєстрацію припинення діяльності, а після цього відправить відповідне повідомлення фізичній особі.

Висновок. Потрібно дочекатися, доки буде зареєстроване припинення підприємницької діяльності. Після цього платник буде знятий з обліку і можна буде перестати подавати звітність.

ФОП-єдиноподатник групи 3 «пише» сайти (КВЕД 62.01 «Комп’ютерне програмування»). На сьогодні має замовників тільки в Україні, але у планах — розширення кола клієнтів. Чи можна здійснювати ЗЕД і отримувати оплату від нерезидентів в інвалюті, залишаючись у групі 3 ЄП?

Так, можна. Підприємці-єдиноподатники групи 3 мають право надавати послуги будь-яким підприємцям та юридичним особам незалежно від системи оподаткування замовника (єдиний податок або загальна система), у тому числі й нерезидентам.

Увага! Оскільки підприємець займатиметься так званим інтернет-експортом, важливо пам’ятати про обмеження на проведення розрахунків за товари, роботи, послуги, що поставляються. Так, не можна проводити розрахунки через популярні системи електронних грошей (WebMoney Transfer, Інтернет.Гроші, UkrMoney, RBKMoney, Яндекс.Деньги, QIWI, E-gold тощо). Розрахунки електронними грошима не є грошовими розрахунками (докладно про це див. у «БТ», 2014, № 6, с. 24), а отже, порушуються умови роботи на ЄП. Крім того, електронні гроші не можна прирівняти до грошової одиниці України (лист НБУ від 07.07.13 р. № 25-112/6750).

У цьому випадку найоптимальніше для єдиноподатника — отримувати оплату в безготівковій формі на свій розрахунковий рахунок.

Про те, чим загрожує єдиноподатнику використання при розрахунках електронних грошей, читайте у «БТ», 2014, № 6, с. 45.

ЗЕД-нюанси, у тому числі в частині відображення інвалютного доходу для ЄП, ви знайдете у «БТ», 2014, № 14, с. 40.

Нагадаємо єдине: на сьогодні для цілей, що нас цікавлять, потрібно використовувати «вчорашній» курс, тобто той курс, який діяв станом на 0 годин відповідної доби здійснення операції (див. «БТ», 2014, № 22, с. 5).

ФОП-єдиноподатник групи 3 (ставка ЄП 5 %) закриває один зі своїх рахунків та переносить залишок із цього рахунка на інший рахунок. Чи потрібно відображати дохід у Книзі обліку доходів?

Усе залежить від статусу рахунків. Якщо обидва рахунки підприємницькі, то «перекидання» грошей можна оформити без «дохідних» наслідків. Для цього необхідно, щоб суму, яка «перекидається», раніше вже було визнано доходом та відображено у Книзі обліку доходів. Саме такий висновок випливає з консультації, розміщеної в категорії 107.04 ЗІР Міндоходів. Які ж конкретно кроки потрібно зробити для уникнення непорозумінь із податківцями? На наш погляд, підприємцеві слід:

1) у заяві на переказ готівки зазначити, що гроші переказуються з одного підприємницького рахунка на інший підприємницький рахунок, і навести реквізити обох рахунків.

Важливо! У жодному разі не вказуйте призначення платежу на кшталт «унесення власних коштів», «власні надходження» тощо. Якщо податківці побачать таке формулювання, вони, найімовірніше, визнають переказані кошти доходом єдиноподатника;

2) отримати виписки банку з обох рахунків. У них має бути відображено рух коштів та призначення платежів;

3) для підстраховування роздрукувати консультацію з категорії 107.04 ЗІР Міндоходів.

Якщо ви все зробите правильно, то переказані гроші доходом однозначно визнані не будуть.

Ще раз звертаємо увагу! Обидва рахунки (і той, що закривається, і той, на який «перекидаються» гроші) мають бути підприємницькими. Якщо рахунок, що закривається, з якого переказуються кошти, є особистим (зарплатним, депозитним, кредитовим), то дуже велика імовірність того, що надходження грошей з нього на підприємницький рахунок податківці розцінять як унесення власних коштів. А це, на їх думку, дохід єдиноподатника

У ФОП-загальносистемника зламався РРО. У результаті ввечері Z-звіт не виконано. Зробили його тільки на наступний день після ремонту РРО. Коли відображати суму виручки в КОРО: у той день, коли реально були отримані гроші, або в день роздрукування Z-звіту?

Запитання, вочевидь, стосується заповнення розділу 2 КОРО «Облік руху готівки та сум розрахунків».

Його потрібно заповнювати і за підсумками дня поломки РРО, і за підсумками наступного дня.

Так, у розділі 2 КОРО за підсумками дня поломки потрібно здійснити запис, до якого ввійдуть:

• дані про суми операцій, проведених через РРО до його поломки (на підставі даних контрольної стрічки);

• дані про суми операцій, проведених у цей день з використанням розрахункових квитанцій.

При цьому в графі 2 замість номера Z-звіту вказується номер розрахункової книжки, що використовується.

За підсумками наступного дня (коли буде виконано Z-звіт) у розділі 2 КОРО ви покажете дані зі зробленого Z-звіту. При цьому зазначите, що в ньому підсумовано дані у тому числі за попередній день (проставите дату).

Докладно про правила роботи з РРО читайте у «БТ», 2014, № 23, с. 37.

Докладну схему дій на випадок відключення електроенергії або виходу з ладу РРО ви знайдете в тому самому номері на с. 46

У ФОП-єдиноподатника є кредитна картка на 100000 грн. Із неї він оплачує іншому ФОП товар відповідно до рахунка, а потім протягом місяця погашає борг за кредиткою. Чи потрібно показувати виплату з кредитки іншому ФОП у ф. № 1ДФ? Чи буде поповнення кредитки доходом єдиноподатника?

Усі виплати фізичними особам, у тому числі підприємцям, необхідно відображати в Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ, причому незалежно від джерела таких виплат (кредитна картка, підприємницький рахунок, готівка тощо). Дохід, виплачений іншому ФОП, ви показуєте у ф. № 1ДФ з ознакою «157».

Для довідки. Вам стануть у пригоді статті «№ 1ДФ: нова форма на старий лад», «Виправляємо помилки у ф. № 1ДФ: «кинуті» санкції» // «БТ», 2014, № 12, с. 35 і 38 відповідно.

Що стосується погашення боргу за кредитною карткою, то доходу тут ми не бачимо. Найімовірніше, кредитку оформлено на вас як на звичайну фізичну особу, а не як на підприємця. А податківці, як відомо, наполягають на відображенні єдиноподатного доходу при поповненні підприємницького рахунка.

До того ж ви, по суті, погашаєте борг за кредитом, а не вносите свої власні грошові кошти на рахунок. Тому жодних «дохідних» претензій з боку податківців бути не повинно

ФОП-єдиноподатник групи 2 отримує повернення ЄСВ від центру зайнятості стосовно найманих працівників. Чи потрібно включати цю суму в дохід?

Ні, не потрібно. Згідно з п.п. 4 п. 292.11 ПКУ до складу ЄП-доходу не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від ПФУ та інших соцфондів, із бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм

 

Єдиний податок, Загальна система оподаткування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
23/23
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті