Від’ємне значення, «старше» за 3 роки, можна вказати у додатку Д2 до декларації з ПДВ

ШПАКОВИЧ МИКОЛА
Бухгалтерський тиждень Липень, 2014/№ 27
В обраному У обране
Друк
Чи поширюються строки давності на залишок від’ємного значення, який «завис» у ряд. 24 декларації з ПДВ?

Позиція податківців. ПКУ не обмежує строк використання від’ємного значення ПДВ (далі — ВЗ), що виникло в декларації з ПДВ*. У п. 102.5 ПКУ йдеться про максимальний строк (1095 днів), протягом якого платник має право подати заяву про відшкодування надміру сплачених податків. Відлік такого строку починається з дня отримання права на бюджетне відшкодування.

* Докладніше про порядок декларування ВЗ читайте на с. 15 — 19 цього номера.

Податківці теж не заперечують право платника ПДВ використовувати залишок ВЗ до повного його погашення (листи ДПСУ від 06.04.12 р. № 10155/7/15-3417-03 та від 13.09.12 р. № 1868/0/61-12/15-3115). Водночас контролери наполягають, що кредиторська заборгованість, щодо якої минув строк позовної давності, встановлений у ст. 257 ЦКУ (3 роки), є безнадійною. Відповідно, товари/послуги, за які не розрахувався покупець, слід розглядати як безоплатно отримані. Як наслідок відсутній факт придбання товарів/послуг, а тому відповідно до п. 198.3 ПКУ платник втрачає право на податковий кредит за такими товарами/послугами.

У наказі Міндоходів від 18.07.13 р. № 282 «з відпрацювання платників ПДВ» (див. «БТ», 2013, № 46, с. 7) контролери теж наполягають, що всі залишки ВЗ у ряд. 24, «старші» за 1095 днів, свідчать про наявність безнадійної кредиторської заборгованості. Тому платники повинні збільшити податкові доходи на суми такої заборгованості та зменшити залишки ВЗ у ряд. 24 декларації з ПДВ.

Наша позиція. По-перше, не можна стверджувати, що за усіма операціями, за якими ПК сформований більше ніж 3 роки тому, минув строк позовної давності.

Момент виникнення права на ПК у покупця може не збігатись з початком відліку строку давності. Наприклад, при постачанні товарів з відстрочкою оплати. Крім того, перебіг строку давності може перериватися (докладніше про це ви можете прочитати в «БТ», 2013, № 44, с. 32).

По-друге, у додатку Д2 можуть «зависнути» оплачені залишки ВЗ, які платник не має права заявити до відшкодування через недостатність обсягів постачання (п. 200.5 ПКУ).

По-третє, факт визнання кредиторської заборгованості безнадійною не означає, що отримані товари/послуги є безоплатно отриманими.

Визначення терміна «безоплатно надані товари, роботи, послуги» наведено у п.п. 14.1.13 ПКУ. По суті, це товари/послуги, за які не передбачається грошова або інша компенсація. При отриманні таких активів не виникає кредиторська заборгованість.

Якщо договір передбачав оплату отриманих товарів/послуг, то ця операція була повноправним придбанням. Надалі йдеться вже про кредиторську заборгованість, тобто про суму коштів, яку покупець повинен заплатити продавцю чи компенсувати іншим чином.

Питання про те, є право на ПК у покупця чи ні, вирішується в тому звітному періоді, в якому товари/послуги отримані або оплачені (пп. 198.1 та 198.2 ПКУ). Якщо у наступних звітних періодах змінюються обставини, то в ПКУ прямо передбачені алгоритми, як реа­гувати на такі зміни. Наприклад, якщо повертаємо товари, то покупець коригує ПК (ст. 192 ПКУ). Якщо використовуємо отримані товари/послуги у неоподатковуваних операціях, то нараховуємо ПЗ відповідно до п. 198.5 ПКУ.

У ситуації, коли кредиторська заборгованість стає безнадійною, боржник визнає доходи у розмірі такої заборгованості, зокрема і на суму ПДВ, яку він не сплатив постачальнику (п.п. 135.5.4 ПКУ). Жодних вимог про те, що при цьому покупець повинен відкоригувати свої витрати чи податковий кредит, в ПКУ немає**.

** Докладніше читайте у «БТ», 2014, № 16, с. 39.

Висновок. У додатку Д2 до декларації з ПДВ можуть бути залишки ВЗ, старші за 3 роки, на цілком законних підставах. Ці залишки викликають підвищений інтерес податківців, тому вирішуйте самі — добровільно відмовитись від таких залишків чи відстоювати їх, можливо, навіть у суді.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд