(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
20/20
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2014/№ 28

Гарантійний ремонт у продавця: обслуговування покупців — юридичних осіб теж потрапить до витрат

Наказ Міндоходів України від 01.07.14 р. № 366 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо витрат на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів»

Сьогодні, купуючи дорогий товар, ми одразу уточнюємо один важливий момент: який строк гарантійного обслуговування (ремонту, заміни) у випадку виявлення неполадок.

У свою чергу, продавець — платник податку на прибуток замислюється: чи зможе він уключити витрати на такий гарантійний ремонт (обслуговування, заміну) до «податкових» витрат?

Абзац «є» п.п. 138.10.3 ПКУ дає пряму підставу для обліку «гарантійних» витрат у складі витрат на збут (рядок 06.2 декларації з податку на прибуток). Але пам’ятайте: витрати на гарантійні заходи є витратами подвійного призначення, тому, щоб віднести їх до «податкових» витрат, потрібно дотримуватися певних умов (п.п. 140.1.4 ПКУ):

• вартість таких витрат не повинні компенсувати покупці товарів;

• розмір витрат має відповідати рівню гарантійних замін, прийнятих/оприлюднених продавцем (у рекламі, технічній документації, договорі чи іншому документі, що фіксує зобов’язання продавця стосовно умов і строків гарантійного обслуговування);

• платник податків має вести Книгу обліку покупців, які отримали гарантійну заміну товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговування) (за формою, установленою Порядком № 1263*);

• у випадку здійснення гарантійних замін продавець має отримати назад товар, що повертається, замість виданого на заміну покупцеві.

* Порядок обліку покупців, які отримали гарантійну заміну товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговування), затверджений наказом МФУ від 03.12.12 р. № 1263.

Однак податківці вигадали ще одне обмеження — вони заборонили включати до «податкових» витрат витрати на гарантійне обслуговування покупців — юридичних осіб. Аргумент: законодавство про захист прав споживачів поширюється тільки на покупців — фізичних осіб (див. лист ДПАУ від 20.03.11 р. № 5094/6/15-1415, лист Міндоходів від 17.07.13 р. № 7057/6/99-99-19-03-02-1513 та поки що чинну консультацію з категорії 102.07.11 ЗІР Міндоходів).

Таке податкове обмеження із самого початку не мало «твердого підґрунтя під ногами». Продавців підтримували і суди (див. постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25.09.12 р. у справі № 2а-6093/12/2670).

Нарешті податківці стали на шлях істини та зрівняли у правах покупців фізичних та юридичних осіб. В УПК, що коментується, Міндоходів прямо говорить: можливість ураховувати витрати на гарантійне обслуговування покупців у складі «податкових» витрат не залежить від статусу покупця. Радує, що нічого не потрібно домислювати.

Отже, тепер продавці можуть сміливо обліковувати витрати на гарантійне обслуговування (заміну) товарів, проданих юридичним особам.

При цьому пам’ятайте, що інші витрати (до яких належать і витрати на збут) визнаються в податковому обліку витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені відповідно до правил ведення бухобліку (п. 138.5 ПКУ). Водночас багато продавців створюють резерв майбутніх «гарантійних» витрат (тобто резерв під забезпечення гарантійних зобов’язань: Дт 93 — Кт 473). У такому випадку витрати на створення резерву в податковому обліку потраплять до складу «податкових» витрат лише в періоді використання резерву (Дт 473 — Кт 23, 63, 685), тобто коли витрати будуть фактично здійснені та підтверджені документально, але не в момент створення резерву, коли витрати тільки резервуються «на майбутнє» і фактичних витрат ще не було.

На десерт важливий момент: «гарантійний» п.п. 140.1.4 ПКУ продавець застосовувати не може, якщо він, по суті, є посередником між виробником товарів (який фінансує гарантійне обслуговування) та сервісним центром (який виконує гарантійне обслуговування).

Наказ є чинним з 01.07.14 р.

Податок на прибуток додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
20/20
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті