(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
26/26
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2014/№ 29

«Лікарський» ПДВ: заповнюємо КОРО правильно!

Вже більше трьох місяців лікарські засоби та вироби медичного призначення поставляються з нарахуванням ПДВ за ставкою 7 %. Тому здавалося, що всі проблеми з оподаткуванням таких операцій уже канули в Лету. Але, на жаль, на практиці запитання виникають і понині. Тепер вони стосуються не оподаткування, а зовсім іншого і більш буденного аспекту — відображення продажу ліків за 7%-ю ставкою ПДВ у КОРО. Як правильно це робити, поговоримо далі.

У чому проблема?

Нагадаємо, що з 01.04.14 р. лікарські засоби та вироби медичного призначення поставляються з нарахуванням ПДВ за ставкою 7 % (абз. «в» п. 193.1, п. п. 194.1.1 ПКУ). Як саме відбувається оподаткування таких операцій, нагадувати не будемо, оскільки про це і так було сказано достатньо. Так, із правилами заповнення ПДВ-декларації та Реєстру ПН ви можете ознайомитися у «БТ» 2014, № 20, с. 41; № 23, с. 10, а всі нюанси застосування «лікарського» ПДВ шукайте у «БТ», 2014 № 25, с. 27.

А от про алгоритм проведення таких операцій через РРО та відоб­раження їх у книзі обліку розрахункових операцій (далі — КОРО) мало хто згадував. Хоча цей аспект реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення після вищезгаданих змін також зазнав значних коригувань.

Перш за все нагадаємо, що після набрання чинності Законом України від 27.03.14 р. № 1166-VII* (з 01.04.14 р.), яким уведено ставку ПДВ 7 % для лікарських засобів, касові апарати слід було одразу перепрограмувати під реалії сьогодення. Тобто в касовому чеку сума покупки мала вже тоді відображатися з ПДВ у розмірі 7 %.

* Див. консулат. «Розгрібаємо» нововведення антикризового Закону» // «БТ», 2014, № 15, с. 15.

Проте ці нововведення застали всіх суб’єктів господарювання зненацька. Тому негайно дотриматися їх безпосередні продавці ліків (аптекарі) не мали можливості.

Враховуючи це, законодавець, щоб «не накликати біду», вирішив дати аптекарям «касові канікули». Для цього Законом України від 10.04.14 р. № 1200-VII** (чинний з 19.04.14 р.) вони надали аптечним закладам право у фіскальному касовому чеку тимчасово (до 01.06.14 р.) не вказувати деякі обов’язкові реквізити такого розрахункового документа (код ставки ПДВ за одиницею товару; загальну суму ПДВ за кожною позицією або групою товарів і загальну суму до сплати з урахуванням ПДВ). Одночасно з цим податківцям було дано вказівку не карати аптекарів за дещо спрощену форму касового чека.

** Див. ком. «Дивіденди, лікарський ПДВ, проценти, курси… Бій антикризовим «ляпсусам» і не лише» // «БТ», 2014, № 17, с. 4.

Таке послаблення у заповнен­ні касового чеку вплинуло і на деталізацію даних, що відображаються у Z-звіті, та КОРО, яка зареєстрована на касовий апарат, що використовується в аптеці.

Річ у тім, що дані з чеку, в якому окремо не виділяється нарахування 7 % суми ПДВ, через Z-звіт (який щоденно формується на підставі касових чеків) потрапляють до КОРО. А оскільки у фіскальному звіті деталізація різних ставок ПДВ відсутня, то й у КОРО розбивки на суми продажу і нарахованого ПДВ за різними ставками не буде.

Законодавці про послаблення у заповненні Z-звіту та КОРО в жодному нормативно-правовому акті не згадували. Але оскільки касовий чек — це фундаментальна ланка відображення даних у касових документах, то ми вважали, що «імунітет», наданий касовому чеку, автоматично поширюється і на відображення інформації у фіскальному звіті та КОРО.

Відсутність покарання дало право платникам податку до 1 червня не піклуватися про неточне відображення даних у Z-звіті та КОРО. Водночас із початком літа тимчасовий імунітет «аптекарів» закінчився. Хоча до того часу всі аптеки перепрограмували РРО і стали правильно відображати в чекові та в Z-звіті інформацію про продаж ліків за різними ставками ПДВ.

Та одне діло перепрограмувати РРО, а інше — відобразити ці нововведення у КОРО. Вона, на жаль, не була «перепрограмована» податківцями під нові реалії. Тому саме через недогляд з боку податківців та відсутність рекомендацій із цього приводу в «аптекарів» і виникає запитання: як відобразити інформацію про продаж ліків за різними ставками у КОРО?

 

Чи слід узагалі робити розбивку?

Спочатку хочемо зазначити, що нормативно-правові акти, які регулюють заповнення розрахункових документів, у тому числі й КОРО, та і сама форма КОРО не вимагають окремого зазначення в ній інформації про реалізації ліків, що оподатковуються за 7 % ставкою ПДВ. Тому, якщо підприємство проігнорує ці вимоги, логічно припустити, що покарати «аптекарів» навряд чи вдасться. Головне, щоб до КОРО було внесено всі суми продажу, проведені через РРО.

Нагадаємо: згідно з п. 2.6 Положення № 637* уся готівка, що надходить до каси підприємства, має бути своєчасно (у день отримання готівкових коштів) та в повній сумі оприбуткована. При цьому під оприбуткуванням слід розуміти (п. 1.2 Положення № 637) проведення підприємствами обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, КОРО. За неоприбуткування (несвоєчасне або неповне оприбуткування) в касах готівки на підприємство може бути накладено штраф у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (абзац третій ст. 1 Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95).

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637.

Як бачимо, прямої норми, яка давала б право податківцям покарати аптекаря за неповне заповнення КОРО, не існує. Та все ж відсутність такого покарання не означає, що контролери просто так все залишать. Так, зокрема, нагадаємо, що податківці (листи ДПАУ від 05.05.10 р. № 8795/7/23-7017/538 та від 11.06.12 р. № 9756/6/22-1315/505) та НБУ (лист від 16.04.10 р. № 11-110/2010-6116 // «БТ», 2010, № 24, с. 7) наполягають (хоча це не випливає з норм чинних нормативно-правових актів), що «готівка» вважається не повністю оприбуткованою, якщо її проведено через РРО та в день її надходження відображено в касовій книзі, але не проведено в КОРО. І хоча ми з таким підходом не погоджуємося, але сперечатися з ним не радимо. Оскільки цю позицію підтримують суди, зокрема, Верховний Суд України (постанови від 11.12.12 р. № 21-400а12 // «БТ», 2013, № 4, с. 10, від 15.10.13 р. № 21-247а13 // «БТ», 2013, № 46, с. 8, та від 01.04.14 р. № 21-54а14 // «БТ» 2014, № 21, с. 7). Тому не виключено, що щось подібне вони можуть вигадати й у випадку невідображення у КОРО окремо інформації про реалізацію ліків за 7 % ставкою ПДВ. Тож краще перестрахуватися і дотриматися всіх правил.

Тим паче що, зазначивши у КОРО суми продажу ліків за різними ставками ПДВ, ви зможете доволі легко заповнити підсумкову податкову накладну за ставкою 7 % і Реєстр ПН.

 

КОРО та 7 % ставка ПДВ

Сама форма КОРО, на жаль, не містить граф, у яких можна було б окремо відобразити нарахований ПДВ за ставкою 7 %. Хоча це не означає, що місця для відображення такої інформації у ній знайти не можна.

Так, відповідно до п. 8 розд. 4 Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міндоходів від 28.08.13 р. № 417, суб’єкт господарювання за бажанням у графах 5 — 8 розд. 2 КОРО, зареєстрованої на РРО, може ввести додаткові графи для зазначення сум розрахунків, суми ПДВ та виданих при поверненні товару кош­тів, які отримані (видані) з використанням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Увага! Ця норма стосується розмежування готівкових і безготівкових розрахунків. Водночас за відсутності якихось інших роз’яснень і аргументів, на наш погляд, її застосування є виправданим.

Опираючись на ці положення, вважаємо, що для відображення у КОРО інформації про реалізацію ліків за 7 % ставкою ПДВ слід розбити графи 6 та 7 розд. 2 КОРО на дві графи: в одній вказувати нарахований податок і суму продажу за ставкою 20 % (графа 6 та 7), а в іншій — нарахований податок і суму продажу за ставкою 7 % (графа 6а та 7а). Здійснивши такі удосконалення, аптекарі можуть без проблем відображати як об’єми реалізації, так і суми ПДВ, розраховані за різними ставками. Інформацію для заповнення цих граф беремо із Z-звіту, в якому такі дані відображаються автоматично після програмування РРО.

Приклад заповнення удосконаленої форми КОРО наведено нижче.

 

<…>

Розділ 2. Облік руху готівки та сум розрахунків

(грн., коп.)

Дата

Номер Z-звіту (номер розрахункової книжки)

Сума готівки

Сума розрахунків

Сума ПДВ 20 %

Сума ПДВ 7 %

Видано при поверненні товару

службове внесення

службова видача

загальна

за ставкою ПДВ 20 %

за ставкою ПДВ 7 %

1

2

3

4

5

6

7

8

10.07.14

1462

150,00

12100,00

11950,00

6600,00

5350,00

1100,00

350,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<…>

Приклад заповнення удосконаленої КОРО
при реалізації аптечним закладом ліків
за ставкою ПДВ 20 % та 7 %

Аптеки, РРО, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
26/26
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті