Основне місце роботи аспіранта: де воно?
Чи можна оформити аспіранта на підприємство як на основне місце роботи?
(м. Харків)
Нагадаємо, що аспіранти бувають різні: вони навчаються без відриву від виробництва (заочна форма) або з відривом від виробництва (денна форма).
У першому випадку, якщо те місце, де вже працює аспірант, — не ваше підприємство, то оформляєте його як сумісника. Тут нічого складного. Тепер про «денних» аспірантів.
Будьте обережні! Часто «денні» аспіранти і навчаються, й одночасно обіймають певну посаду в навчальному закладі. Наприклад, їх приймають на 0,5 ставки викладачами.
Тому, якщо ваш майбутній працівник уже пов’язаний трудовим договором з іншим роботодавцем, вам залишається тільки оформити його як сумісника. При цьому запис у трудову книжку про факт навчання в аспірантурі ви йому не вносите.
Зверніть увагу! Не має значення, чи зайнятий аспірант у навчальному закладі (науковій установі) повний робочий час або тільки працює на «півставки». Це місце роботи все одно є для нього основним.
Інша ситуація, якщо аспірант:
• проходить навчання в аспірантурі вищого навчального закладу (наукової установи), а не працює на умовах трудового договору;
• отримує стипендію, а не зарплату.
У цьому випадку аспірантура не є місцем роботи такого кандидата, а трудова діяльність на вашому підприємстві для нього не буде сумісництвом (п. 14 Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13). Тому ви зобов’язані оформити його як основного працівника.
Але для цього потрібно, щоб трудова книжка аспіранта зберігалася за місцем роботи — на підприємстві (лист Мінпраці від 08.11.10 р. № 214/06/187-10). І тут є невеликі труднощі.
Коли ви приймаєте на роботу аспіранта, який не має трудової книжки, усе доволі просто. Ви оформляєте йому новий документ і вносите відповідні записи (п. 2.18 Інструкції № 58*).
А от якщо до вступу в аспірантуру ваш новий працівник уже мав трудовий стаж, надати книжку він, можливо, вже не зможе. Причина проста — під час вступу він її віддав у розпорядження навчальному закладу.
Ви, звичайно, можете заперечити. Адже перелік документів, які ті, хто вступає до аспірантури, подають на ім’я керівника вищого навчального закладу, не містить такої вказівки (п. 9 Положення № 309**). Але згідно з п. 2.16 Інструкції № 58 право вносити запис про навчання в аспірантурі надане саме навчальному закладу. А оскільки написано — потрібно виконувати. І вищі навчальні заклади розуміють цю норму буквально.
На нашу думку, це неправильно, і трудова книжка після вступу до аспірантури має залишатися на руках у аспіранта. При такому підході виграє і підприємство, і працівник, який прагне знань. Ви зможете правильно його оформити, а аспірант отримає правильно заповнену трудову. Запис про час навчання зробить:
• підприємство — якщо на момент закінчення аспірантури він усе ще працюватиме (п. 2.18 Інструкції № 58)***;
• навчальний заклад (наукова установа) — якщо на момент закінчення аспірантури аспірант уже не працюватиме (п. 2.16 Інструкції № 58).
Важливо! Інакше виникнуть труднощі з оплатою листка непрацездатності студента.
Висновок: оформити аспіранта на підприємство як на основне місце роботи можна за умови, що він не перебуває у трудових відносинах з навчальним закладом чи іншим роботодавцем.
Дар’я КРАВЧЕНКО
* Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Мін’юсту, Мінпраці та Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58.
** Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів, затверджене постановою КМУ від 01.03.99 р. № 309.
*** На наш погляд, вимога п. 2.16 Інструкції № 58 (про внесення запису навчальним закладом) діє для тих аспірантів, які на момент закінчення навчального закладу не працюють і мають трудову книжку на руках. У працюючих аспірантів трудові книжки зберігаються в роботодавця, а тому й запис про навчання має зробити такий роботодавець.