(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
17/19
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2014/№ 44

Оренда та єдиний податок: чи є шанс бути разом

Підприємство на єдиному податку (ЄП) збирається здавати в оренду нежитлове приміщення. Чи не буде така діяльність порушувати умови перебування на спрощенці?

Ми впевнені, що юридична особа на ЄП має повне право надавати в оренду майно і при цьому залишатися на спрощенці. Але попереджаємо! Контролери дотримуються кардинально протилежної думки.

Уся річ у податковому роз’я­сненні, що з’явилося в категорії 108.12 ЗІР ДФСУ. У ньому фіскали прирівняли орендні операції до лізингових і на підставі п.п. 291.5.4 ПКУ заборонили юридичним особам на ЄП здійснювати такі операції. Тим же, хто продовжить таку діяльність, порадили перейти на загальну систему.

Але чи можна беззастережно вірити сказаному? Давайте розбиратися.

Спочатку заглянемо в основоположний документ з оподаткування — ПКУ. Усі норми, що забороняють суб’єкту господарювання працювати на ЄП, зібрані в п. 295.4 ПКУ. Однак жодних табу на здійснення орендних операцій юридичними особами на ЄП він не містить.

Обмеження на здійснення орендних операцій ви можете відшукати тільки у:

п.п. 291.5.3 ПКУ — містить застереження щодо таких операцій у частині граничного обсягу нерухомості, що передається в оренду, але вони стосуються тільки ФОП;

п.п. 291.5.4 ПКУ — містить перелік фінустанов, яким заборонено працювати на ЄП. Серед них є й лізингові компанії.

Відповідно, якщо наше підприємство не є фінустановою, на нього не поширюються описані обмеження. А це означає, що воно може здійснювати орендні операції без ризику покинути спрощену систему оподаткування.

Також наведемо розширену аргументацію на випадок судових тяжб із податківцями.

Із п.п. 291.5.4 ПКУ випливає, що заборона стосується саме фінансових установ. Заглянемо в Закон № 2664*. Згідно зі ст. 1 цього документа фінустанова — це юрособа, яка:

надає одну або декілька фінпослуг, а також інші послуги, пов’язані з наданням фінпослуг, у випадках, прямо визначених законом;

унесена до відповідного реєстру фінустанов.

* Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.01 р. № 2664-III.

Серед фінпослуг, перелічених у ст. 4 Закону № 2664, оренди стосується тільки фінлізинг.

Важливо! Але фінлізинг і «звичайне» надання в оренду майна — це різні речі.

Фінлізинг — це вид ЦП-відносин, що виникають за договором фінлізингу, за яким лізингодавець зобов’язується (ст. 1 Закону про фінлізинг**):

придбати у власність річ у продавця відповідно до встановлених лізингоотримувачем специфікацій та умов і

• передати її в користування лізингоотримувачу на певний строк не менше одного року за встановлену плату.

** Закон України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.97 р. № 723/97-ВР.

За своєю сутністю фінансовий лізинг можна розглядати як форму довгострокового комерційного кредитування.

При орендних відносинах про купівлю об’єкта оренди не йдеться. Суть цих відносин інша. А отже, порівнювати ці два поняття не можна (лист Держфінпослуг від 09.07.04 р. № 703/11-3/1).

Тому якщо підприємство надає нерухомість у «звичайну» оренду (не фінлізинг), то воно має повне право займатися цим видом діяльності та одночасно працювати на ЄП.

Висновок: заборона на надання в оренду майна юридичній особі на ЄП не має під собою достатніх законодавчих підстав. Але, на жаль, таку позицію доведеться відстоювати в суді.

оренда, єдиний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті