Багато хто залучає додаткові грошові кошти шляхом випуску облігацій. Мовою ПДВ це означає, що паралельно зі своєю основною (нецінопаперовою, яка обкладається ПДВ) діяльністю вони здійснюють емісію цінних паперів (ЦП). А згідно з п.п. 196.1.1 ПКУ емісія (випуск) і погашення, викуп ц/п не є об’єктом обкладення ПДВ.
Досвідчений бухгалтер відразу ж учує, що «справа пахне» розподілом «вхідного» ПДВ при здійсненні одночасний оподатковуваних і неоподатковуваних (необ’єктних) операцій (ст. 199 ПКУ).
Запитання: чи потрібно відображати операції з випуску та погашення облігацій у ряд. 3 ПДВ-декларації та відповідно у складі сукупного обсягу постачання необ’єктних операцій для цілей розподілу «вхідного» ПДВ?
Відповідь: ні. Зверніть увагу на значення термінів «постачання товарів» і «постачання послуг» у розумінні пп. 14.1.191 і 14.1.185 ПКУ. При цьому до товарів належать матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі ЦП, що використовуються в якихось операціях, окрім операцій з їх випуску (емісії) та погашення (п.п. 14.1.244 ПКУ). Таким чином, облігації на етапі емісії та погашення не є товаром/послугою.
Отже, емітент не нараховує податкові зобов’язання з ПДВ, не вказує такі операції в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних і ряд. 3 декларації з ПДВ.
Відповідно і в розподілі «вхідного» ПДВ такі операції не беруть участі.
Будьте пильними! Продаж «чужих» ЦП за гроші або в обмін на інші ЦП, з точки зору п.п. 14.1.191 ПКУ, є постачанням. І хоча такі операції звільнені від обкладення ПДВ (п.п. 196.1.1 ПКУ), однак вони потрапляють до розділу I Реєстру і до ряд. 3 ПДВ-декларації. А це означає, що розподілу «вхідного» ПДВ (включаючи і перерахунок за підсумками року) не уникнути.