(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 42
  • № 41
  • № 40
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/22
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Жовтень , 2014/№ 43

Земля під орендованою нерухомістю: правила сплати земельного податку

http://tinyurl.com/y3q9hvfc
Лист Міндоходів України від 27.02.14 р. № 3851/6/99-99-15-03-01-15

Міндоходів розглянуло деякі моменти оренди нерухомості та сплати земельного податку за землю під нею.

1. Орендуємо «комунальну» нерухомість: чи потрібно сплачувати земельний податок? У листі немає чіткої відповіді. У консультації з категорії 112.01 ЗІР ДФСУ податківці зазначають, що орендар будівлі, споруди не є платником плати за землю (а відповідно й земельного податку, як його складової).

Водночас у договорі оренди будівлі, споруди земподаток може бути включений до орендної плати або орендар може бути зобов’язаний окремо компенсувати орендодавцю витрати на його сплату.

Але в будь-якому разі орендар не стає платником земельного податку і відповідно звітувати за ним не повинен.

Увага! Якщо ви орендуватимете нерухомість у бюджетної установи, то не отримаєте права на податковий кредит з ПДВ із суми відшкодування земельного податку (ст. 188.1 ПКУ). Детальніше про це ми писали в «БТ», 2012, № 45, с. 32.

2. Здаємо приміщення в оренду — змінюється коефіцієнт функціонального використання землі (КФВ). Що робити? У ситуації, коли види діяльності орендодавця та орендаря відрізняються, податківці часто наполягають на перерахунку нормативної грошової оцінки земель (НГО), що знаходяться під будівлею, яка здається в оренду, залежно від виду економічної діяльності орендаря на підставі п. 276.5 ПКУ.

Тут важливі КФВ і площа земділянки під зданою в оренду будівлею. Причому не завжди таку інформацію можна знайти у витягу з технічної документації про НГО. Запитання: чи повинен сам орендодавець визначати ці дані? У листі, що коментується, податківці такого не вимагають, а тільки цитують законодавчі норми, згідно з якими «земельну» інформацію повинен надати Держземкадастр (ст. 194 Земельного кодексу України, далі — ЗКУ).

Знайте! Пункт 276.5 ПКУ запрацює тільки з 01.01.15 р. (п. 1 розд. XIX ПКУ). Отже, в будь-якому разі до початку наступного року орендодавець не зобов’язаний проводити жодних перерахунків.

3. Немає даних у Держземкадастрі — немає земельного податку. Усі ми щодня бачимо стовпи та вежі, сполучені дротами, — це опори лінійно-кабельних споруд, наприклад телефонного зв’язку або телекомунікаційних мереж. Часто такі опори ставлять на неоформлені земділянки (немає права власності/користування).

Біда в тому, що для таких випадків не прописано порядок визначення розмірів земділянок у ДБН В2,5-16.99 «Визначення розмірів земельних ділянок для об’єктів електричних мереж».

Ось і виходить, що право користування земділянок не можна оформити в установленому порядку і відповідні дані не потраплять до земельного кадастру — немає даних для нарахування земельного податку (п. 286.1 ПКУ). Вважаємо, що це дає підставу не сплачувати земельний податок. Згоден і ВАд­СУ в ухвалах від 16.07.14 р. у справі № К/800/46456/13, від 26.02.14 р. у справі № К/800/63541/13.

Фіскали в листі, що коментується, знову відбулися цитуванням законодавства. Причому, на нашу думку, абсолютно недоладно. Так, на їх думку, у цій ситуації підходить ч. 8 ст. 791 ЗКУ: у разі встановлення (відновлення) меж земділянок за їх фактичним використанням у зв’язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни у відомості про кордони земділянок вносяться до Держземкадастру.

Не виключено, що податківці все ж таки захочуть обкласти таких «землекористувачів» земподатком. Так вони діють в аналогічній ситуації з розміщенням рекламних засобів (білбордів, бек-лайтів тощо) на землі, на яку немає правовстановлюючих документів (див. консультацію з категорії 112.02 ЗІР ДФСУ).

Законний висновок: можна оформити земельний сервітут на право прокладання та експлуатації ліній зв’язку (п. «в» ч. 1 ст. 99 ЗКУ). Тоді ви поповните бюджет на суму плати за сервітут. Усі задоволені.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
земельний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті