(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 37
  • № 36
  • № 35
  • № 34
  • № 33
  • № 32
  • № 31
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/23
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2014/№ 38

Валютна ціна у внутрішньому договорі: Мінекономіки — проти

Лист Мінекономіки України від 02.09.14 р. № 3723-08/30327-07

На жаль, останнім часом курс гривні до іноземних валют стрімко падає. Усі намагання Нацбанку покращити ситуацію за рахунок адміністративних важелів (див. «БТ», 2014, № 36, с. 5) не дають очікуваного результату.

Щоб захистити свої інтереси, суб’єкти господарювання все частіше прив’язують ціни на товари/послуги до іноземної валюти навіть в операціях, які проводяться на території України.

Нагадаємо! За загальними правилами ціну у внутрішньоукраїнських договорах має бути визначено у гривнях (ч. 2 ст. 189 ГКУ).

Крім того, у ч. 2 ст. 198 ГКУ зазначено, що грошові зобов’язання учасників господарських відносин мають бути виражені та підлягають оплаті у гривнях. Грошові зобов’язання можуть бути виражені в інвалюті лише у випадках, якщо суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки між собою в іноземній валюті відповідно до законодавства (мають відповідну ліцензію НБУ).

Однак це загальні правила, з яких є певні винятки. Так, у ст. 524 ЦКУ теж передбачено, що зобов’язання має бути виражене у гривні. Але при цьому сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті. Прописано і конкретику щодо застосування цієї норми. Якщо для зобов’язання встановлено грошовий еквівалент в іноземній валюті, то сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок не встановлено договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом (ч. 2 ст. 533 ЦКУ).

Увага! Не плутайте терміни: «зобов’язання, виражене у валюті» та «розрахунки у валюті». Це різні речі. Саме для розрахунків у валюті на території України потрібна ліцензія НБУ (п.п. «г» п. 4 ст. 5 Декрету № 15-93*).

* Декрет КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.93 р. № 15-93.

Для фіксації ціни договору в інвалюті така ліцензія не потрібна. Це неодноразово підтверджували суди (оглядові листи ВГСУ від 29.04.13 р. № 01-06/767/2013, від 17.12.13 р. № 14). Існують і роз’яснення офіційних органів (наприклад, листи Мінекономіки від 20.10.09 р. № 3804-25/544 та від 19.12.06 р. № 89-24/103), які теж підтверджували правомірність визначення ціни договору як еквівалент в іноземній валюті.

Обережно! Це було раніше — у порівняно стабільні часи.

Схоже, що Мінекономіки зреклося своєї попередньої позиції. Про це свідчить лист, що коментується.

Пославшись на положення ч. 2 ст. 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.12 р. № 5007-VI, Мінекономіки наполягає: ціни на товари, які призначені для реалізації на внутрішньому ринку України, установлюються виключно у валюті України, якщо інше не передбачено міжнародними угодами, ратифікованими Україною, та постановами КМУ.

Тому внутрішньодержавний обмін товарами (послугами) має здійснюватись за цінами (тарифами), установленими у валюті України із перерахуванням імпортної складової частини ціни (тарифу) у націо­нальну грошову одиницю.

Звісно, з таким висновком можна посперечатись, адже, прив’язавши ціну у договорі до інвалюти, все одно її перераховують у певну кількість гривень.

Однак тут треба врахувати певні ризики.

Якщо обидві сторони договору добросовісно його виконують, то ніяких проблем з інвалютною ціною не буде. Якщо ж виникне суперечка між контрагентами, яку доведеться вирішувати в суді, то можуть з’явитися певні неприємності.

Так, у згаданих вище листах ВГСУ попереджає: стягнути інфляційні нарахування (ч. 2 ст. 625 ЦКУ) на суму основної заборгованості не можна, оскільки індекс інфляції розраховується лише стосовно національної валюти України (гривні). Тобто потерпілий не зможе розраховувати на «інфляційний» бонус за порушення умов договору, в якому ціна вказана в інвалюті.

валюта, договір, ціна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті