Договір суперфіцію не є підставою для стягнення плати за землю

Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Серпень, 2015/№ 32
В обраному У обране
Друк
Підприємство уклало з органом місцевого самоврядування (виконавчої влади) договір суперфіцію (право користування чужою земельною ділянкою для забудови). Чи слід сплачувати до бюджету плату за користування такою земельною ділянкою?

Ні, не потрібно.

Платником орендної плати за земділянки державної та комунальної власності (далі — орендна плата) є орендар земділянки ( п. 288.2 ПКУ). При цьому підставою для нарахування орендної плати за земділянку є договір оренди такої земділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства ( п. 288.1 ПКУ). Як бачимо, основою для нарахування орендної плати є наявність укладеного договору оренди.

Коли ж землю взято в користування для забудови на підставі договору суперфіцію, то в цьому випадку не виникає підстав для нарахування орендної плати.

Аргументуємо це тим, що незважаючи на те, що договір оренди земельної ділянки і договір суперфіцію мають подібну економічну суть, вони є різними цивільно-правовими договорами. По-перше, їх оформлення і дія регулюються різними положеннями ЦКУ (договір оренди — гл. 58 ЦКУ, договір суперфіцію — гл. 34 ЦКУ), а по друге, договір суперфіцію має особливу правову природу, яка відмінна від договору оренди. Це підтверджує ВГСУ в постанові від 17.05.11 р. № 6.

Отже, підприємство, яке уклало договір суперфіцію з органом місцевого самоврядування, не повинно сплачувати за землю в частині орендної плати.

Подібний висновок стосується і випадку, коли договір суперфіцію укладено зі звичайним суб’єктом господарювання власником такої земельної ділянки чи її орендарем (який передав вам землю за договором суперфіцію). У цьому випадку платником буде власник такої земельної ділянки (постійний землекористувач) або її орендар.

Це підтверджують і контролери у підкатегорії 112.01 ЗІР ДФСУ.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд