Кому потрібно відзвітувати?
За загальним правилом звіт з ЄСВ «за себе» подають усі підприємці, які весь або частину 2014 року працювали на єдиному податку. Виняток:
• ФОП-єдиноподатники, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом* пенсію або соціальну допомогу. Ці підприємці звільнені від сплати ЄСВ «за себе», але за наявності в них бажання можуть стати платниками ЄСВ на умовах добровільної участі (ч. 4 ст. 4 Закону № 2464ср. ). Якщо ж такого бажання в них не було і вони весь 2014 рік не сплачували ЄСВ «за себе», то подавати порожній звіт з ЄСВ «за себе» не потрібно;
• єдиноподатники без найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період. На весь строк військової служби вони звільнені від обов’язку нараховувати та перераховувати до бюджету ЄСВ і звітувати з ЄСВ «за себе» (див. абзац перший п. 92 ч. 2 розд. VIII Закону № 2464).
* ПФУ і ДФСУ не визнають пенсіонерами за віком чорнобильців і осіб, які працюють у тяжких умовах праці, які вийшли на пенсію раніше загального пенсійного віку, установленого ст. 26 Закону № 1058. На їх думку, такі пенсіонери-ППЄПи зможуть не сплачувати ЄСВ «за себе» тільки після досягнення загального пенсійного віку (див. підкатегорію 301.04.02 ЗІР ДФСУ, лист ПФУ від 10.02.2014 р. № 3672/03-20). Але вони не мають рації. У Законі № 2464 такого обмеження немає, але пенсіонерам на пільгових умовах доведеться доводити це в суді. Позитивні судові рішення є (див. постанову ВСУ від 15.04.14 р. № 21-25а14 // «БТ», 2014, № 21, с. 8). А ось з пенсією за вислугу років ситуація інша — у тому плані, що навіть ВСУ не дозволяє застосовувати на цій підставі підприємницьке звільнення від ЄСВ (див. постанову ВСУ від 15.04.14 р. № 21-59а14 // «БТ», 2014, № 21, с. 8).
Якщо ж ви не потрапили під виняток, то відзвітувати доведеться незалежно від того, здійснювали ви підприємницьку діяльність у звітному році чи ні, отримували дохід чи рік був збитковим. Адже за кожен місяць роботи на єдиному податку має бути сплачений ЄСВ у розмірі не нижче мінімального страхового внеску. А чому він дорівнює? Добутку мінімальної заробітної плати, установленої на відповідний місяць (у всіх місяцях 2014 року — 1218 грн.), і ставки ЄСВ.
Це саме стосується і підприємців-роботодавців, які в період військової служби продовжують вести підприємницьку діяльність через уповноважену особу. Пільги, установлені абзацом першим п. 92 ч. 2 розд. VIII Закону № 2464, на вас не поширюються. Після демобілізації вам необхідно буде не тільки відзвітувати з ЄСВ «за себе», а й сплатити ЄСВ «за себе» за кожен місяць роботи на єдиному податку за період військової служби.
У який строк і за якою формою?
За ЄСВ, сплаченим «за себе», підприємці звітують, подаючи «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»
(ф. № Д5 наведено в додатку 5 до Порядку № 454).
Цей звіт необхідно подати до органу ДПІ за місцем узяття на облік. Якщо підприємець протягом року змінював місце проживання, то ф. № Д5 він подає до органу ДПІ за новим місцем проживання. Подавати копію цього звіту пенсійникам не потрібно.
Важливо! Граничний строк подання звітності за 2014 рік припадає на 9 лютого 2015 року. Строк сплати ЄСВ, нагадаємо, не прив’язаний до подання звіту.
Звіт за ф. № Д5 подається особисто підприємцем або через уповноважену ним особу одним із таких способів (п. 2.1 Порядку № 454):
• засобами електронного зв’язку в електронній формі (за наявності ЕЦП). Додатково на папері звіт подавати не потрібно;
• на паперових носіях, засвідчених підписом підприємця і скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації (якщо немає ЕЦП);
• на паперових носіях, якщо в підприємця кількість застрахованих осіб (працівників і звичайних громадян, з якими у 2014 році було укладено цивільно-правові договори) не більше 5.
Увага! Паперовий звіт за ф. № Д5 за 2014 рік уперше можна надіслати поштою. У цьому випадку форма № Д4 вважатиметься поданою в день отримання відділенням поштового зв’язку поштового відправлення з такою звітністю від платника ЄСВ (див. п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464). Звичайно, не завадило б, аби відповідні «поштові» зміни були внесені ДФСУ до Порядку № 454 (річ у тім, що в п. 2.1 цього Порядку досі значиться, що звіт, надісланий поштою, не вважається поданим). Але це вже формальність.
Як заповнити?
Підприємець, який у 2014 році працював:
• тільки на єдиному податку, заповнює у ф. № Д5 титульний аркуш і таблицю 2;
• на загальній системі оподаткування та на єдиному податку — титульний аркуш, таблицю 1* (за період роботи на загальній системі оподаткування) і таблицю 2 (за період роботи на єдиному податку).
* Про заповнення таблиці 1 звіту за ф. № Д5 див. на с. 41.
Врахуйте. Звіт за ф. № Д5 заповнюємо:
• українською мовою друкованим способом або ручкою з чорним або синім чорнилом друкованими літерами;
• у гривнях з копійками.
При заповненні полів, які складаються з клітинок, кожен з необхідних символів каліграфічно вписуємо до відповідної окремої клітинки. Символи: крапка, апостроф, кома, дефіс тощо — проставляємо в окремих клітинках.
Що слід знати про таблицю 2? У ній наводяться дані про ЄСВ у розрізі місяців звітного (2014) року. Розповімо, як заповнити окремі графи таблиці 2 звіту за ф. № Д5.
Графа 2 — тут у розрізі місяців звітного року зазначаємо самостійно визначену підприємцем суму, з якої він сплачував ЄСВ. У 2014 році така сума за місяць має бути не менше мінімальної зарплати (1218,00 грн.) і не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (20706,00 грн.)
У графі 3 проставляємо ставку ЄСВ, яку єдиноподатник застосовував до доходу за відповідний місяць (34,7 %, 36,6 %, 36,21 % або 38,11 %).
Графи 5 і 6 заповнюємо, якщо підприємець сплачував ЄСВ за ставкою 36,6 % або 38,11 % і протягом року в нього була тимчасова непрацездатність, у тому числі у зв’язку з вагітністю та пологами.
Якщо єдиноподатник здійснював свою підприємницьку діяльність у сферах, робота в яких зараховується до спецстажу, то додатково до таблиці 2 звіту за ф. № Д5 йому потрібно сформувати та подати до ДПІ таблицю 4.
Таблиці, які не заповнюєте, подавати не потрібно.
Приклад. Заповнимо таблицю 2 ф. № Д5 для підприємця, який увесь 2014 рік був платником єдиного податку (див. с. 39). Припустимо, що ЄСВ він сплачував за ставкою 34,7 % (договір на добровільну участь у соцстрахуванні не укладався).
Чи будуть штрафи за неподання звіту за формою № Д5?
У 2014 році за «зневажливе ставлення» до ф. № Д5 підприємця покарати по суті не могли.
Увага! З 1 січня 2015 року за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звіту за ф. № Д5 загрожує штраф у розмірі 170 грн. (див. п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).
Також не слід забувати про адмінштраф за ст. 1651 КпАП. З цього року його застосовують у тому числі й до фізичних осіб — підприємців. Величина адмінштрафу коливається від 510 грн. до 680 грн.
Не виключено, що податківці захочуть накласти обидва штрафи одразу. Це неправильно, оскільки йдеться про відповідальність одного й того самого виду. Але це ще доведеться доводити. Та й кожен штраф окремо теж не малий.
Тому радимо звітувати своєчасно.
Фрагмент заповненої таблиці 2 до звіту за формою № Д5
Висновки
-
Єдиноподатнику необхідно подати звіт за ф. № Д5 не пізніше 9 лютого 2015 року.
-
Для мобілізованих підприємців, а також підприємців, які є пенсіонерами за віком або інвалідами, є особливості.
-
Розрахунок суми ЄСВ, яку необхідно сплатити підприємцю за період роботи на єдиному податку у звітному році, здійснюємо в таблиці 2 звіту за ф. № Д5.
-
Санкції за «звітні» порушення підскочили до небес. Будьте уважні.
Документи та скорочення статті
Закон № 1058 — Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03 р. № 1058.
Закон № 2464 — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 р. № 2464-VI
Порядок № 454 — Порядок формування та подання страхувальниками звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 454.
ВСУ — Верховний Суд України.
ЄСВ — єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.