(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 26
  • № 25
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 21
  • № 20
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
20/28
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Липень , 2015/№ 27

Додаткова відпустка на дітей: відповіді на головні запитання

Діти — квіти життя. І щоб батьки цих «квітів», які одвічно пропадають на роботах, мали можливість провести з ними більше часу, законодавець надав їм можливість піти в «дитячу» відпустку. Що це за відпустка? Хто має право нею скористатися? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті.

Хто має право на додаткову відпустку на дітей?

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи (далі — додаткова відпустка на дітей), установлена Законом про відпустки*. Її надають окремим категоріям працівників, перелік яких з моменту появи цього Закону істотно збільшився. За 2015 рік право на відпустку на дітей мають працюючі (див. ст. 19 Закону про відпустки):

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

• жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;

• жінка, яка має дитину-інваліда віком до 18 років;

• жінка, яка усиновила дитину віком до 18 років;

• мати інваліда з дитинства підгрупи А I групи віком від 18 років;

• одинока матір** дитини віком до 18 років;

** Майте на увазі, що під категорію «одинока мати» підпадають: 1) жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблений в установленому порядку за вказівкою матері; 2) вдова; 3) жінка, яка виховує дитину без батька, у тому числі розлучена жінка, яка виховує дитину без батька, незважаючи на факт отримання аліментів, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не усиновлена.

• батько дитини віком до 18 років, який виховує її без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

• батько інваліда з дитинства підгрупи А I групи віком від 18 років, який виховує її без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);

• особа, яка узяла під опіку дитину віком до 14 років;

• особа, визначена в установленому порядку як піклувальник дитини віком від 14 до 18 років;

• особа, яка взяла під опіку інваліда з дитинства підгрупи А I групи віком від 18 років;

• один з прийомних батьків дитини віком до 18 років.

Інформацію про тих, хто мав право на додаткову відпустку на дітей до 2015 року, див. у таблиці на с. 36.

Приклад 1. Жінка, яка має двох дітей 2009 і 2014 рр. народження, перебуває у відпустці для догляду за дитиною.

Правом на додаткову відпустку на дітей може скористатися лише працююча жінка, яка має двох або більше за дітей віком до 15 років. Наша героїня з прикладу не працює (перебуває у відпустці для догляду за дитиною), а отже, права на додаткову відпустку на дітей вона не має.

Яка тривалість додаткової відпустки на дітей?

З 1 січня 2010 року тривалість додаткової відпустки на дітей становить 10 календарних днів (ст. 19 Закону про відпустки, ст. 73 і 1821 КЗпП). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Причому кожна підстава, визначена ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки, є окремою підставою. А визначаючи підстави для надання додаткової відпустки на дітей, візьміть до уваги, що одна дитина може бути врахована декілька разів.

Приклад 2. На підприємстві працює жінка, яка має двох дітей віком до 15 років. Причому одна з них є інвалідом, що підтверджується відповідними документами.

Така жінка має право на додаткову відпустку на дітей за двома підставами — як «жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років» і як «жінка, яка має дитину-інваліда». Тому вона має право претендувати на додаткову відпустку на дітей тривалістю 17 календарних днів.

Важливо! Якщо ви надаєте невикористані додаткові відпустки на дітей за роки, що передують 2010 року, їх тривалість повинна визначатися згідно з нормами законодавства, що діяли на той час. Для зручності наведемо в таблиці інформацію про тривалість додаткової відпустки на дітей у період з 1997 року по сьогоднішній час.

Тривалість додаткової відпустки на дітей

Категорія осіб, які мають право на додаткову відпустку на дітей

Рік, за який надається додаткова відпустка на дітей

1997 — 2002

2003

2004 — 2009

2010 — 2014

2015

Тривалість додаткової відпустки на дітей

Матір двох або більше дітей віком до 15 років

5 календарних днів без урахування вихідних

7 (14 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

7 (14 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

10 (17 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

10 (17 — за наявності декількох підстав) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів

Матір дитини-інваліда

Жінка, яка усиновила дитину

Особа, яка взяла дитину під опіку

Піклувальник дитини

Батько дитини, який виховує її без матері

Одинока матір*

Х

Х

Один з прийомних батьків**

Х

Х

Х

Матір інваліда з дитинства підгрупи А I групи або батько, який виховує його без матері***

Х

Х

Х

Х

Особа, яка взяла під опіку інваліда з дитинства підгрупи А I групи***

Х

Х

Х

Х

* Починаючи з 18.11.04 р. правом на додаткову відпустку на дітей можуть скористатися одинокі матері.

** З 30.03.10 р. додаткова відпустка на дітей почала надаватися одному з прийомних батьків.

*** Право на додаткову відпустку виникло з 15.01.15 р.

 

Що потрібно знати про цю відпустку?

1. Додаткова відпустка на дітей віднесена п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки до соціальних відпусток. Її надають:

• як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом;

понад щорічну відпустку;

за календарний рік незалежно від відпрацьованого у цьому році часу та дати народження дитини.

Новоприйняті працівники матимуть право на додаткову відпустку на дітей за рік, в якому вони були працевлаштовані, лише якщо в такому році до зарахування на ваше підприємство ніде не працювали або працювали в інших роботодавців, але права на додаткову відпустку на дітей тоді ще не мали, і таке право виникло в період роботи на вашому підприємстві.

Приклад 3. Працівниця підприємства має двох дітей. Одній з них у грудні 2015 року виповнюється 4 роки, а другій вже виповнилося 8 січня 2015 року 15 років.

За 2015 рік працівниці має бути надана додаткова відпустка на дітей повної тривалості (10 календарних днів). Причому вона має право її використати як до дня народження дитини, так і після.

2. Додаткова відпустка на дітей є оплачуваною відпусткою. Розрахунок відпускних на дітей проводьте згідно з Порядком № 100* (у загальному випадку — виходячи із заробітку за останні 12 календарних місяців роботи).

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

3. На додаткову відпустку на дітей поширюються загальні правила перенесення або продовження відпусток, установлені ст. 11 Закону про відпустки.

4. Строк давності, після якого працівник втрачає право на додаткову відпустку на дітей, чинним законодавством не встановлений.

5. Якщо працівник, який має право на додаткову відпустку на дітей, з якихось причин не скористався нею в рік досягнення дитиною певного віку або за декілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку пізніше чи в разі звільнення отримати компенсацію.

Приклад 4. Працівниця з 2004 по 2012 рік мала право на відпустку на дітей (як жінка, яка має двох дітей віком до 15 років). Проте нею не користувалася. У липні 2015 року вона звільняється.

При проведенні остаточного розрахунку працівниці має бути нарахована компенсація за невикористані 72 календарні дні (7 к. дн. х х 6 років + 10 к. дн. х 3 роки) додаткової відпустки на дітей.

А якщо роботодавець вирішить заощадити і не виплатить компенсацію за невикористану відпустку на дітей при звільненні?

У такій ситуації він ризикує наразитися на неприємності. По-перше, у такому разі розрахунок з працівником буде неповним. Тому в разі вирішення трудового спору на користь працівника йому доведеться виплатити середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку ( ст. 117 КЗпП). Крім того, підприємству загрожує штраф у трикратному розмірі мінзарплати ( ст. 265 КЗпП), а його винним посадовим особам і підприємцям — адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн. ( ч. 1 ст. 41 КпАП).

Якщо таке порушення вчинено відносно вагітної жінки, одинокого батька, матері чи особи, яка їх замінює та виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, адмінштраф уже становитиме від 1700 до 5100 грн. ( ч. 2 ст. 41 КпАП).

Тому краще розрахуватися з працівником повністю та спати спокійно.

Висновки

  • Усі особи, перераховані у ст. 19 Закону про відпустки, мають право на відпустку на дітей за умови, що вони працюють (безпосередньо виконують свої трудові функції).

  • Право на отримання додаткової відпустки на дітей залежить від віку дитини.

  • Додаткову відпустку на дітей надають за календарний рік незалежно від відпрацьованого у цьому році часу.

додаткова відпустка, додаткова відпустка на дітей додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті