Нові форми декларації єдиноподатників: що, де, коли?

В обраному У обране
Друк
Олеся АЛЕКСАНДРОВА, податковий експерт
Бухгалтерський тиждень Липень, 2015/№ 30
Зараз, коли пора подання звітів у самому розпалі, і єдиноподатники вже змирилися з необхідністю подавати «застарілі» форми декларацій з ЄП, саме й з’явилися нові форми звітності для спрощенців. Що з усім цим робити, розберемося далі.

На нові форми декларацій з ЄП платники чекали давно. З початку року змінили і ставки, і умови роботи на спрощенці, а ФОП та юрособам доводилося пристосовуватися до заповнення старих форм у нових умовах.

Тепер ця проблема розв’язана, хоч і зі значним запізненням. Мінфін наказом № 578 затвердив нові форми декларації:

- для ФОП на ЄП;

- для юросіб групи 3 на ЄП;

- для сільгоспників групи 4 на ЄП.

До речі, порядку їх заповнення, як і в попередніх випадках, немає. Затверджені тільки самі форми нових бланків декларацій. Однак жодних труднощів процедура їх заповнення не становить. Усе досить зрозуміло.

Відколи?

Звичайно ж, багато хто з платників переймався: тільки-но подали декларацію на старих бланках, чи не змусять переподавати на нових?

Перейматися тут нічим. У п. 46.6 ПКУ чітко зазначено, що нові форми декларацій набувають чинності з метою заповнення звітності за податковий період, який настає за податковим періодом, в якому відбулося їх опублікування.

Старі форми до цього моменту вважаються чинними. Оскільки наказ № 578 опублікований у третьому кварталі, то нові форми звітності для єдиноподатників групи 3 повинні будуть застосовуватися за наступний період — тобто за підсумками 2015 року. А для єдиноподатників груп 1 і 2 — узагалі з 2016 року.

Але цілком можливо, податківці попросять почати застосовувати нові форми для групи 3 вже з періоду 9 місяців, а для груп 1 і 2 — за 2015 рік. Якщо на той час під нові форми встигнуть переналагодити електронну звітність. Для платників такий варіант є навіть зручнішим.

А ось якщо єдиноподатник виправлятиме помилки за попередні періоди, то потрібно буде застосовувати форму, що діє на момент виправлення помилки. Якщо це відбудеться після офіційного опублікування наказу № 578, то потрібно буде використати нову форму звітності.

Що змінилося?

Самі форми декларацій підігнали під нові умови та ставки ЄП.

ФОП на ЄП повинні будуть заповнювати декларацію у гривнях з копійками, а не, як раніше, у цілих гривнях.

Для ФОП зник розподіл авансових внесків за місяцями, тепер авансові внески з ЄП потрібно показувати загальною сумою за квартал.

А показники госпдіяльності обмежили двома рядками: обсяг доходу за звичайною ставкою ЄП і за ставкою 15 % для груп 1 і 2 і трьома рядками: за ставкою 2 %, 4 % і 15 % для ФОП-ЄП групи 3.

Для ЮРЄПів у формі декларації видалили згадки про групи 4 і 6, уключивши туди тільки третьогрупників з правильними ставками.

Як непотрібний прибрали колишній розділ IV, який з 01.01.15 р. втратив свою актуальність, оскільки був призначений для ЮРЄПів — мігрантів з однієї групи до іншої. Розділ IV нової форми призначений для виправлення помилок.

Декларацію, як і раніше, юрособам на ЄП потрібно буде заповнювати у гривнях з копійками.

Окремо зауважимо, що для платників ЄП групи 4 (сільгоспників) з’явилася своя форма звітності. Нагадаємо: вони подають декларацію за поточний рік не пізніше 20 лютого поточного року. З нею ближче до діла ми потім детальніше розберемося, оскільки форма є новою та потребує детального опису її заповнення.

Документи та скорочення статті

Наказ № 578 наказ Мінфіну «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» від 19.06.15 р. № 578.

ФОП — фізична особа — підприємець.

ЄП — єдиний податок.

ЮРЄП — юридична особа на єдиному податку.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити