Незамінні є! Як правильно відкликати працівника з відпустки

В обраному У обране
Друк
Хмелевська Оксана, експерт з питань оплати праці
Бухгалтерський тиждень Червень, 2015/№ 26
Право на відпустку надано кожному працівнику. Однак якщо ти є безцінним кадром, то готуйся до того, що твій спокій можуть порушити і в цей солодкий період. Щоправда, статися це може лише для усунення форс-мажору і лише з доброї волі. Подробиці зараз дізнаєтеся.

Коли можна «потурбувати» працівника

Зазіхати на вільний час працівника в період його щорічної відпустки трудове законодавство не дозволяє. Однак це правило не поширюється на особливі випадки, коли без працівника «і ні туди, і ні сюди». Причому йдеться саме про вирішення виробничих завдань, коли він є незамінним.

Важливо! Відкликання працівника зі щорічної відпустки допускається виключно для ( ч. 8 ст. 79 КЗпП, ч. 3 ст. 12 Закону про відпустки*):

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

• запобігання стихійному лиху;

• запобігання виробничій аварії;

• негайного усунення наслідків стихійного лиха або виробничої аварії;

• запобігання нещасним випадкам, простою, загибелі або псуванню майна підприємства;

• в інших випадках, передбачених законодавством. Як правило, під ці випадки підпадають громадяни, праця яких регулюється окремими законами. Наприклад, держслужбовцям доведеться вийти з відпустки за рішенням керівника для виконання термінової та непередбаченої роботи.

Майте на увазі: наведений перелік підстав для відкликання працівника з відпустки є вичерпним. Якщо так вже сталося, що потрібний працівник відпросився у відпустку в неслушний період, то заздалегідь знайдіть того, хто виконуватиме його обов’язки. Оскільки не можна відкликати з відпустки, наприклад, бухгалтера, якщо потрібно скласти черговий звіт, або швачку — у зв’язку з напливом клієнтів.

Зверніть увагу! Навіть у дозволених випадках не можна просто зв’язатися з працівником і вимагати перервати відпустку. Працівник має дати свою згоду на відкликання з відпустки письмово.

Крім того, роботодавцем мають бути дотримані відпускні правила:

1) основна безперервна частина наданої відпустки має складати не менше 14 календарних днів. Однак це не означає, що при настанні перелічених вище обставин роботодавець чекатиме, поки працівник відгуляє 14 календарних днів. Ця умова може бути дотримана надалі при наданні невикористаних днів відпустки;

2) невикористана частина щорічної відпустки надається працівнику після закінчення дії причин, з яких його відкликано з відпустки, або за згодою сторін переноситься на інший період. Таким чином, роботодавець зобов’язаний надати працівнику можливість використати всю свою відпустку. Ця частина щорічної відпустки має бути надана працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Документальне оформлення відкликання з відпустки

Комар носа не підточить, якщо ви обґрунтуєте на папері, навіщо змусили працівника проміняти відпочинок на роботу. Тому насамперед керівник підрозділу, в якому працює працівник, повинен скласти директору доповідну або службову записку. У ній він зазначить обставини, у зв’язку з якими «прийти на допомогу» повинен саме працівник, що відпочиває. Після схвалення директора потрібно повідомити відпускника. У якій формі це робити, у КЗпП не вказано, тобто з ним можна зв’язатися по телефону. Водночас навіть якщо працівник дав згоду в усній бесіді, то від нього все одно потрібно отримати письмову згоду.

Далі відкликання працівника з відпустки оформляють відповідним наказом (розпорядженням) керівника підприємства. Уніфікована форма такого наказу не затверджена, тому наказ видається у довільній текстовій формі, далі наведемо його зразок.

Нюанси оплати праці у разі перерваної відпустки

Оплатити працю працівника, відкликаного з відпустки, потрібно з урахуванням суми відпускних за невикористану частину відпустки ( ч. 8 ст. 79 КЗпП, ч. 3 ст. 12 Закону про відпустки). Простіше кажучи, бухгалтер повинен за час фактичної роботи нарахувати працівнику заробітну плату та провести перерахунок відпускних.

Чи потрібно перераховувати середню зарплату при наданні в подальшому невикористаних днів щорічної відпустки? Так, але не завжди. Так, середню заробітну плату за ці дні необхідно розрахувати заново в разі, якщо:

• така відпустка переноситься на інший період;

• початок відпустки, наданої після закінчення дії причин, з яких працівника відкликано з відпустки, припадає на місяць, наступний за місяцем відкликання працівника з відпустки.

Приклад. Щорічна основна відпустка надана працівнику з 15.06.15 р. по 09.07.15 р. (24 календарних дні). На підставі наказу керівника та письмової згоди працівника з 25.06.15 р. відкликано з відпустки для ліквідації наслідків аварії. Відповідні роботи були завершені 30.06.15 р.

У цій ситуації у працівника залишилися невикористаними 14 календарних днів щорічної основної відпустки. Ця частина відпустки надалі не може бути поділена на частини, оскільки попередня частина відпустки (до відкликання з відпустки) становила 10 календарних днів. А основна безперервна частина наданої відпустки, як зазначалося, не може бути менше 14 календарних днів.

Залишок невикористаної відпустки за угодою між працівником і роботодавцем може бути перенесений на інший період або ж наданий відразу після усунення наслідків виробничої аварії, тобто з 01.07.15 р. При цьому в обох випадках суму відпускних за ці дні доведеться розраховувати заново.

Зауважте, донарахувавши зарплату за червень, бухгалтер повинен врахувати, що частину коштів працівник уже отримав на руки у вигляді відпускних. Про це не слід забувати при виплаті червневого доходу.

Відповідальність

Неправомірне відкликання працівника зі щорічної відпустки та/або відкликання без його згоди є порушенням трудового законодавства та може стати причиною притягнення роботодавця до відповідальності на підставі ст. 265 КЗпП — штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати (на сьогодні — 1218 грн.). Крім того, посадових осіб можуть покарати адмінштрафом у розмірі від 510 до 1700 грн. ( ч. 1 ст. 41 КпАП).

Як бачите, відкликання з відпустки має чіткий алгоритм, якого ви повинні дотримуватися.

Висновки

  • Роботодавець може відкликати з відпустки працівника, але лише у законодавчо обумовлених випадках. Для виконання поточних виробничих завдань відкликати працівника заборонено.

  • У працівника потрібно отримати письмову згоду на вихід на роботу в період його відпустки. Працівник має право використовувати не відгуляні у зв’язку з відкликанням дні відпустки в інший час.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити