Донарахування до МЗП, якщо працівника мобілізували

В обраному У обране
Друк
Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ДФСУ
Бухгалтерський тиждень Червень, 2015/№ 26
Працівника мобілізували в середині звітного місяця. Тому цього місяця йому будуть нараховані заробітна плата за фактично відпрацьовані дні та середній заробіток у зв’язку з призовом під час мобілізації. Чи потрібно дотримуватись вимоги щодо ЄСВ з мінзарплати?

У разі якщо база нарахування ЄСВ (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінзарплати (далі — МЗП), встановленого законом на місяць нарахування зарплати (доходу), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП і відповідної ставки ЄСВ. Це прямо передбачено абзацом десятим ч. 5, абзацом третім ч. 6 ст. 8 Закону про ЄСВ.

До бази нарахування ЄСВ уключаються заробітна плата, лікарняні, винагороди за цивільно-правовими договорами за виконані роботи / надані послуги ( п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). При визначенні виплат, які включаються до фонду оплати праці, слід керуватися Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, далі — Інструкція № 5 ( п.п. 5 п. 3 розд.IV Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449). У свою чергу, згідно з  п.п. 2.2.12 Інструкції № 5 оплата працівникам, які залучаються до виконання державних обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час (зокрема, проходять військову службу за призовом під час мобілізації), уключається до фонду оплати праці.

Водночас згідно з  ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ роботодавець має право не справляти ЄСВ з виплат, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Ураховуючи викладене вище, для цілей виконання вимоги щодо ЄСВ з МЗП, з розміром МЗП слід порівнювати загальну суму зарплати за фактично відпрацьований час та середнього заробітку (незалежно від того, отримує підприємство компенсацію з бюджету чи ні). У разі якщо зазначена сума менше МЗП, то ЄСВ слід донараховувати на різницю між МЗП і загальною сумою зарплати за фактично відпрацьований час з урахуванням середнього заробітку за період мобілізації.

У разі коли мобілізованому працівнику за весь місяць нарахований середній заробіток, який компенсується з бюджету, то незалежно від його розміру дотримуватись вимоги щодо ЄСВ з МЗП не потрібно. Це випливає з положень ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ.

Якщо ж роботодавець прийняв рішення не отримувати компенсацію з бюджету, то суму середнього заробітку, нарахованого за період військової служби, за призовом під час мобілізації, що припадає на весь місяць, з метою нарахування ЄСВ необхідно порівнювати з МЗП. За ситуації, коли сума середнього заробітку менше МЗП, ЄСВ нараховують виходячи з розміру МЗП і відповідної ставки внеску.

Вам може стати у пригоді

Пошта тижня «ЄСВ з «мінімалки»: нюанси застосування» «… Вимоги щодо сплати ЄСВ з мінімальної зарплати в разі, якщо база нарахування ЄСВ (крім винагороди за ЦПД) не перевищує мінзарплати, зобов’язані дотримуватись платники при нарахуванні ЄСВ:

на зарплату за ставками, установленими для звичайних підприємств, — згідно з класом профризику виробництва (36,76 — 49,7 %), для бюджетників — 36,3 %, для підприємств, які використовують працю найманих працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-спостерігачі) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, — 45,96 %, для підприємств суднобудівельної промисловості (клас 30.11 група 30.1 розділ 30, клас 33.15 група 33.1 розділ 33 КВЕД ДК 009: 2010) — 33,2 %;

на лікарняні і допомогу по вагітності та пологах за ставкою 33,2 %…».

«БТ», 2015, № 4, с. 38

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити