Як ми і попереджали, законодавці замінили умови застосування понижуючого коефіцієнта (ПК) у 2015 році на більш життєздатні.
Однак спочатку зазначимо, що збільшилося коло виплат і платників ЄСВ:
• ПК тепер можна застосовувати в частині нарахувань не лише на зарплату та винагороди за ЦП-договорами, але і на допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах (вони ж лікарняні та декретні, які обкладаються ЄСВ за ставкою 33,2 %);
• ПК можуть застосовувати, крім ФОП-роботодавців, і звичайні фізособи-роботодавці.
А тепер про умови, які потрібно виконати, щоб застосувати ПК. Якщо з попереднім варіантом ПК ми запропонували справлятися за допомогою формул («БТ», 2015, № 10, с. 10), то цього разу формули запропонували самі законодавці. Умов, як і раніше, три, але вже інші.
Умова № 1. База нарахування ЄСВ на одну застраховану особу (далі — ОЗО) у звітному місяці (БН(зо)) збільшилася на 20 % і більше порівняно із середньомісячною базою нарахування ЄСВ на ОЗО за 2014 рік (СмБН(зо)2014).
Умова № 2. Після застосування коефіцієнта середній платіж (ЄСВ-нарахування) на ОЗО у звітному місяці (СП(зо)м) становитиме не менше середньомісячного платежу на ОЗО за 2014 рік (СмП(зо)2014).
Умова № 3. Кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не перевищує 200 % середньомісячної кількості застрахованих осіб за 2014 рік (СмК(зо)2014). Важливо: цю умову не застосовують платники ЄСВ — фізособи-роботодавці та ФОП-роботодавці.
А тепер власне коефіцієнт. Його самі платники ЄСВ розраховують за формулою:
ПК = СмБН(зо)2014 / БН(зо),
де СмБН(зо)2014 = База нарахування ЄСВ* / кількість звітних місяців у 2014 році / СмК(зо)2014;
СмК(зо)2014 = сумарна кількість застрахованих осіб, яким нараховані виплати в кожному місяці 2014 року / кількість звітних місяців платника у 2014 році;
БН(зо) = база нарахування ЄСВ у звітному місяці 2015 року / кількість застрахованих осіб у звітному місяці 2015 року, яким нараховані виплати;
СмП(зо)2014 = сума нарахованого ЄСВ за 2014 рік / кількість звітних місяців платника у 2014 році / СмК(зо)2014;
СП(зо)м = сума нарахованого ЄСВ у звітному місяці 2015 року / кількість застрахованих осіб у звітному місяці 2015 року, яким нараховані виплати.
* Сума нарахованої зарплати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за ЦП-договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності і допомоги по вагітності та пологах, на яку нараховується ЄСВ.
Важливі моменти:
• якщо коефіцієнт при розрахунку становив менше 0,4, то застосовуємо значення 0,4;
• ПК застосовується і до нарахованої зарплати (доходів) з джерел не за основним місцем роботи, тобто ЄСВ-нарахування на зарплату сумісників також «у ділі»;
• розрахований ПК і розмір ЄСВ вказуємо з трьома знаками після коми;
• показники за 2014 рік визначаємо на підставі звітності;
• якщо застосовуємо ПК, то потрібно вказати про це в ЄСВ-звіті.
Обережно, «штраф»: платники ЄСВ, які застосували ПК і не сплатили нараховані ЄСВ у встановлені строки, позбавляються права в майбутньому застосувати ПК до повного погашення недоїмки. Право поновлюється з місяця, в якому сплачена недоїмка.
Зверніть увагу: з 01.01.16 р. ПК застосовуватиметься лише до ЄСВ-нарахувань на зарплату та винагороду за ЦП-договорами (лікарняні та декретні знову «викинуть») і в розмірі 0,6. При цьому від умов немає й сліду?!
Перехідне запитання: «відколи» застосовувати новий ПК? Вважаємо, що з ЄСВ-нарахувань за березень 2015 року.
Закон діє з 13.03.15 р.