ПДФО-новації у ПКУ: прощені кредити та продані депозити

Верховна Рада України, Жиленко Катерина, Краченко Дар’я, Децюра Сергій
Бухгалтерський тиждень Травень, 2015/№ 20
В обраному У обране
Друк
Закон України від 09.04.15 р. № 321-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов’язань»

Закон, що коментується, цілий рік боровся за виживання. Правда, зрештою практично нічого не залишилося від первісного законопроекту, адже так і не з’явився закон про реструктуризацію інвалютних кредитів у гривню.

Що ж нового тепер у ПКУ?

По-перше, до безнадійної заборгованості, як і раніше, не належить заборгованість фізосіб, які перебувають з кредитором у трудових відносинах, прощена таким кредитором, але тепер уже йдеться про всіх теперішніх і колишніх працівників, а не лише тих, хто працює/працював протягом останніх 3 років (абз. «г» п.п. 14.1.11 ПКУ).

По-друге, є зміни в лавах доходу, який не включається до загального оподатковуваного доходу, тобто не обкладається ПДФО.

Так, доходи, отримані від продажу заставного майна, майна за зверненням фінустанови через невиконання платником податків зобов’язань за договором кредиту, омине ПДФО, лише якщо це майно придбавали за рахунок такого кредиту (абз. 2 п.п. 165.1.16 ПКУ).

Продані депозити. Продаж депозиту (права вимоги на депозит) — зручний спосіб отримати кошти, вкладені до банку, раніше строку їх повернення за договором. Продати депозит можна як самому банку, так і третій особі. Так от, продавець не включає до доходу суму, отриману від продажу права вимоги на депозит (п.п. 165.1.29 ПКУ).

Тут же законодавці прописали наслідки для покупця такого депозиту: включає до доходу позитивну різницю між сумою коштів, отриманих у результаті реалізації права вимоги, і сумою витрат на придбання такого депозиту. Покупець може реалізувати своє право вимоги на депозит двома способами: забравши депозит у строк за договором або перепродавши його далі. У будь-якому випадку він уключає до доходу позитивну різницю між сумою, отриманою з банку або від продажу, і сплаченою раніше при купівлі. Причому, на нашу думку, звільнення від ПДФО працює лише для тіла депозиту, оскільки проценти за депозитом вважаються пасивним доходом та обкладаються ПДФО за ставкою 20 % згідно з  п.п. 167.5.1 ПКУ.

А ось доходи, отримані в результаті індексації депозиту (вкладу) у гривні (за прив’язкою курсу національної валюти до курсу іноземних валют відповідно до умов договору), виключили з неоподатковуваного доходу. З таких доходів доведеться сплатити ПДФО.

Також не включається до оподатковуваного доходу не лише тіло прощеного кредиту (у розмірі половини мінзарплати), а й сума процентів, комісії та/або штрафів (пені), прощених кредитором за його власним рішенням, не пов’язаним з банкрутством, до закінчення строку позовної давності (без обмеження суми) (п.п. 165.1.55 ПКУ).

І про переведення валютних кредитів у гривню (реструктуризацію). За умов падіння гривні (і відповідно дорожчання кредиту в інвалюті) перевести інвалютний кредит у гривню — дуже вигідно для позичальника. А якщо ще й банк спише частину заборгованості — то взагалі це свято.

Так от, не вважається додатковим благом і не включається до оподатковуваного доходу сума, яку кредитор пробачив (списав, анулював) за фінансовим кредитом у розмірі різниці між сумою тіла фінансового кредиту в інвалюті, визначеною за офіційним курсом НБУ на дві різні дати:

• на дату зміни зобов’язання з валюти на гривню

• і на 01.01.14 р.

Не включається до оподатковуваного доходу і сума процентів, комісії та/або штрафу, пені за такими кредитами, прощених за власним бажанням кредитора, не пов’язаним з банкрутством, до закінчення строку позовної давності.

Майте на увазі: ці правила поширюються лише на фінкредити в інвалюті, які не погашені до 01.01.14 р. і списують починаючи з 01.01.15 р. (підрозд. 1 розд. ХХ п. 8 ПКУ).

Закон діє з 07.05.15 р.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд