Строк трудового договору з мобілізованим працівником спливає: що робити?

Бєлєвцова Людмила, експерт з питань оплати праці
Бухгалтерський тиждень Травень, 2015/№ 20
В обраному У обране
Друк
Між підприємством і працівником був укладений строковий трудовий договір, строк дії якого спливає 05.06.15 р. У березні 2015 року цього працівника мобілізували. Чи можна розірвати з таким працівником трудовий договір у застережену раніше дату?

За мобілізованими працівниками зберігають місце роботи і посаду на підприємствах, в яких вони працювали на час призову. Як довго? У загальному випадку до закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року (ч. 3 ст. 119 КЗпП). Це означає, що роботодавець з власної ініціативи не може звільнити мобілізованого працівника під час проходження ним служби в зазначені строки чи за наявності інших обставин, зазначених у ч. 4 і 5 ст. 119 КЗпП.

Трудове законодавство не містить приписів щодо розірвання строкового трудового договору, укладеного з мобілізованим працівником. Тому, щоб відповісти на запитання читача, пригадаємо «природу» строкового трудового договору. Його особливість — оговорена дата закінчення (ст. 23 КЗпП). Отже, при укладанні строкового трудового договору роботодавець і працівник визначають дату звільнення останнього. При цьому вважається, що працівник надає добровільну згоду на припинення строкового трудового договору у строк, визначений сторонами.

Після закінчення терміну дії строкового трудового договору працівника звільняють на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП. Припинення трудових відносин за цією підставою не вважається звільненням з ініціативи власника.

Якщо працівника не звільнять у погоджену з роботодавцем дату, то строковий трудовий договір автоматично трансформується у безстроковий (ст. 391 КЗпП). З цього моменту «попрощатися» з працівником можна лише на загальних підставах, а застосування п. 2 ст. 36 КЗпП уже є неприпустимим.

Важливо! Розірвати строковий трудовий договір з мобілізованим працівником слід у день закінчення строку його дії. У випадку, наведеному в запитанні, такою датою є 05.06.15 р. Такої самої думки дотримується і Мінсоцполітики* (див. листи від 05.12.14 р. № 520/06/186-14 і від 14.02.15 р. № 1911/0/14-15/06).

* Одночасно Держпраці висловив іншу точку зору (див. офіційний сайт відомства http://dpu.gov.ua): останнім днем строкового трудового договору є день закінчення проходження військової служби. Тобто Держпраці проти звільнення мобілізованого працівника в день закінчення дії строкового трудового договору. Ми з цим не згодні та дотримуємося позиції Мінсоцполітики.

Причини такого висновку лежать на поверхні: трудове законодавство не містить додаткових приписів з приводу припинення строкового трудового договору з мобілізованим працівником, а тому тут діють його загальні норми. Обмеження на звільнення працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, в цьому випадку не працює. Річ у тім, що воно поширюється на звільнення працівників з ініціативи роботодавця. А припинення трудового договору у зв’язку із закінченням строку його дії не класифікується як звільнення з ініціативи роботодавця. Отже, дія строкового трудового договору припиняється в день, застережений під час його укладання.

Не забувайте провести з таким працівником остаточний розрахунок! Зазначена сума складатиметься з таких виплат:

• зарплата за фактично відпрацьований час;

• компенсація за невикористані дні щорічної відпустки, а також соцвідпустки на дітей за наявності права на неї (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР);

• середній заробіток, який зберігається за мобілізованим працівником згідно зі ст. 119 КЗпП.

Як виплатити належні мобілізованому працівнику суми, адже він призваний на військову службу, а тому здебільшого знайти його важко?

Зазначені суми можна перерахувати на банківську «зарплатну» картку такого працівника. Якщо зарплату виплачують через касу, то виплати, належні працівнику при звільненні, депонуються. Ви чекаєте на повернення мобілізованого та на його вимогу виплачуєте належні суми. В останньому випадку керуємося ст. 116 КЗпП: якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

У разі смерті працівника суму зарплати через касу виплачують членам його сім’ї (ст. 1227 ЦКУ). Член сім’ї для підтвердження свого статусу повинен надати документи: паспорт, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, іноді — довідку з ЖЕКу. Також член сім’ї обов’язково пред’являє свідоцтво про смерть працівника. Якщо члени сім’ї не звертаються на підприємство, то адміністрації доцільно надіслати поштою рекомендований лист на адресу померлого працівника. Якщо родичі померлого працівника так і не звернуться, зберігайте зарплату на рахунку підприємства або внесіть її у депозит нотаріусу (ст. 537 ЦКУ).

Також виникають труднощі з видачею трудової книжки. Серйозно поставтеся до такої процедури. Чому? На роботодавця покладено обов’язок видати працівнику трудову книжку в день звільнення (ст. 47 КЗпП). У разі затримки видачі трудової книжки з вини роботодавця працівнику виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпП).

Як же видати трудову книжку мобілізованому працівнику в день припинення строкового трудового договору? Видати її безпосередньо «на руки» працівнику ви не зможете, але «підстрахуватися» вам під силу. Допоможе п. 4.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58 (далі — Інструкція № 58). Так, якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то роботодавець цього дня надсилає йому поштове повідомлення з нагадуванням про необхідність отримання трудової книжки. Саму трудову книжку пересилати без письмової згоди працівника заборонено.

Отже, ви надсилаєте рекомендований лист мобілізованому працівнику за місцем його постійного проживання. У ньому й вказуєте необхідність отримання таким працівником трудової книжки. Так у вас з’явиться «корінець», що ви дійсно намагалися (хоча й формально) передати працівнику трудову книжку.

У листі також рекомендуємо вказати суму виплат, нарахованих при проведенні остаточного розрахунку. Тим самим виконується вимога ст. 116 КЗпП щодо обов’язку роботодавця письмово повідомити працівника про нараховані суми, що належать йому при звільненні.

Далі наведемо фрагмент з примірним текстом такого листа.

 

<…>

Шановний Олександре Петровичу!

У зв’язку з припиненням укладеного з Вами строкового трудового договору 05.06.2015 р. (п. 2 ст. 36 КЗпП, наказ від 05.06.2015 № 155-ос) повідомляємо Вас про необхідність з’явитися до ТОВ «Люкс» для отримання трудової книжки за адресою: м. Харків, вул. Іванівська, 1, кімн. 301.

Ви також можете надати письмову згоду на пересилання Вам трудової книжки поштою. У разі отримання такої згоди Вам буде направлена трудова книжка за вказаною Вами адресою.

Також повідомляємо, що сума виплат, нарахована Вам у зв’язку з припиненням трудового договору, становить 5200 грн. 87 коп.

<…>

 

Належним чином оформлена трудова книжка померлого мобілізованого працівника видається на руки його найближчим родичам під розписку або на вимогу родичів надсилається їм поштою (п. 4.3 Інструкції № 58). Якщо з якихось причин трудова книжка не була отримана родичами померлого, то роботодавець зберігає її протягом 2 років у відділі кадрів підприємства окремо від інших трудових книжок працюючих співробітників, а після закінчення цього строку — в архіві підприємства протягом 50 років (п. 6.2 Інструкції № 58).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд