(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 20
  • № 18-19
  • № 17
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/25
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Травень , 2015/№ 21

Основні засоби в окупації: що з амортизацією?

Лист ДФСУ від 31.03.15 р. № 6694/6/99-99-19-02-02-15

У центрі уваги — основні засоби (ОЗ), які залишилися на тимчасово окупованій території (ТОТ). Що робити з амортизацією таких ОЗ?

Податківці довго цитували норми ПКУ, у тому числі й минулорічні. Також фіскали заручилися підтримкою Закону про СЕЗ «Крим»*, з урахуванням особливостей якого потрібно застосовувати ПКУ на період тимчасової окупації. Для евакуйованих ОЗ діє дозвіл включати до податкових витрат 100 % амортизації (п.п. «в» п. 15.1 Закону про СЕЗ «Крим»). А для ОЗ, які залишилися на ТОТ, порядок нарахування амортизації не врегульовано.

* Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.14 р. № 1636-VII.

У результаті ДФСУ зробила такий висновок: якщо ОЗ не евакуйовані з ТОТ, то нарахування амортизації щодо них припиняється з місяця, наступного за місяцем їх виведення з експлуатації. А після закінчення тимчасової окупації можна буде знову ввести ОЗ в експлуатацію і продовжити нараховувати амортизацію. Натхнення вони черпали з п. 146.15 ПКУ у редакції до 01.01.15 р.

Що ж усім цим податківці хотіли сказати? Очевидно, вони рекомендують чинити із залишеними на ТОТ ОЗ таким чином:

• вивести такі ОЗ з експлуатації як такі, що не використовуються в госпдіяльності;

• припинити нараховувати амортизацію на ОЗ з місяця, наступного за місяцем виведення об’єкта з експлуатації;

• у разі закінчення окупації нарахування амортизації на такі ОЗ можна поновити (починаючи з наступного місяця після їх зворотного введення в експлуатацію).

Якщо ж раптом стане відомо, що об’єкт ОЗ вкрадено, пошкоджено, знищено, то можна списати такий об’єкт з балансу, а отже, визнати витрати в сумі залишкової вартості об’єкта (п. 146.16 ПКУ до 01.01.15 р.). При цьому така ліквідація не визнається постачанням для обкладення ПДВ (п. 189.9 ПКУ).

Для цього потрібні результати документально оформленої інвентаризації. А провести її вдасться тоді, коли з’явиться безпечний доступ до об’єкта ОЗ — станом на перше число місяця, наступного за тим, у якому усунені перешкоди для доступу до активів, первинних документів та регістрів бухобліку (п. 8 Положення № 879**).

** Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну України від 02.09.14 р. № 879.

Важливий момент! З 01.01.15 р. податковий облік впритул наблизився до бухгалтерського. Це стосується й амортизації. А згідно з п. 29 П(С)БО 7 амортизацію перестають нараховувати в разі вибуття об’єкта ОЗ, переведення на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію. При цьому, на думку Мінфіну, списувати залишені на ТОТ ОЗ не обов’язково. Достатньо провести процедуру зменшення корисності.

Нагадаємо: втрати від зменшення корисності потрапляють до складу інших витрат з одночасним збільшенням суми накопиченої амортизації за таким об’єктом: Дт 972 — Кт 131.

Якщо об’єкт ОЗ раніше переоцінювався, то:

• зменшення корисності в межах перевищення суми попередніх дооцінок та вигод від відновлення корисності над сумою попередніх уцінок і втрат від зменшення корисності відображається збільшенням суми накопиченої амортизації і зменшенням капіталу в дооцінках: Дт 411 — Кт 131;

• різницю враховуємо в інших витратах: Дт 972 — Кт 131.

Пам’ятайте: після зменшення корисності амортизацію нараховуємо виходячи з нової балансової (залишкової) вартості об’єкта ОЗ і переглянутого (у разі зміни) строку його корисного використання.

Ще нюанс: платники податку на прибуток з річним доходом понад 20 млн грн. повинні, а з доходом не більше 20 млн грн. можуть коригувати фінрезультат на різниці, перелічені у ст. 138 — 140 ПКУ, у тому числі і на різницю від зменшення корисності ОЗ.

основні засоби, амортизація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті