Розраховуємо декретні з урахуванням обмежень

В обраному У обране
Друк
Димитренко Світлана, начальник відділу удосконалення законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування Міністерства соціальної політики України
Бухгалтерський тиждень Травень, 2015/№ 21
Реформи в системі соцстрахування породили масу запитань у бухгалтерів-практиків. Про те, як вони вплинули на виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, ми вже розповідали (див. «БТ», 2015, № 6, с. 30). А сьогодні поговоримо про зміни, що торкнулися розрахунку допомоги по вагітності та пологах. Основну увагу приділимо працівницям із страховим стажем менше 6 місяців. Адже з початку 2015 року при розрахунку декретних таким працівницям треба врахувати відразу два обмеження. Безпомилково визначити розмір допомоги по вагітності та пологах для «особливих» декретниць допоможе ця стаття.

Базові моменти

Перш ніж перейти до нюансів розрахунку декретних в особливих випадках, поговоримо про базові моменти для такої виплати.

1. Допомогу по вагітності та пологах виплачують за рахунок соцстрахівських коштів. При цьому роботодавець нараховує декретні, подає заявку в орган ФСС і після отримання коштів від Фонду виплачує їх працівниці.

2. Допомогу по вагітності та пологах виплачують у розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу майбутньої матусі.

3. Щоб знайти розмір допомоги по вагітності та пологах (Д), використайте просту формулу:

Д = ЗПсер х Кдн,

де ЗПсер — середньоденна зарплата, розрахована згідно з Порядком № 1266 шляхом ділення нарахованої зарплати в розрахунковому періоді на кількість календарних днів у такому періоді;

Кдн кількість календарних днів відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами згідно з листком непрацездатності.

4. Пам’ятайте і про терміни звернення для призначення соцстрахівських виплат. Комісія із соцстрахування призначить допомогу по вагітності та пологах, якщо не сплинув 12-місячний період після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Якщо ви забули вчасно подати листок непрацездатності, то в призначенні відповідної допомоги вам відмовлять. Не втрачайте пильність!

Тепер про гучні нововведення в розрахунку декретних — законодавчі обмеження за розміром суми (верхньої і нижньої планок) вказаної виплати (див. табл. 1).

Таблиця 1. Обмеження розміру декретних з 1 січня 2015 року

Обмеження розміру допомоги по вагітності та пологах

Загальний випадок (ч. 2 ст. 26 Закону № 1105)

Сумарний страховий стаж менше 6 місяців (п. 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105)

Мінімальний розмір допомоги

Не менше МЗП(1)

Не менше МЗП(1)

Максимальний розмір допомоги

Не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ(2)

Не більше 2 МЗП(1)

(1) МЗП, встановлена законом у місяці настання страхового випадку (у 2015 році: в січні — листопаді — 1218 грн., у грудні — 1378 грн.).
(2) Максимальна величина бази нарахування ЄСВ дорівнює 17 розмірам ПМПО (у 2015 році вона складає: в січні — листопаді — 20706 грн., у грудні — 23426 грн.).

 

«Декретні» обмежувачі за ст. 19 Закону № 1105: хто в зоні ризику

Обмеження у розмірі допомоги по вагітності та пологах за ст. 19 Закону № 1105 торкаються обмеженого кола застрахованих осіб — працівниць із страховим стажем менше 6 місяців* (сумарно) упродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку. Якщо конкретніше, то ці обмеження поширюються на:

* Зверніть увагу: у страховий стаж місяць включається як повний, якщо сума сплачених внесків за такий місяць не менше мінімального страхового внеску. В іншому випадку для розрахунку страхового стажу доведеться скористатися спеціальною формулою, наведеною в ч. 3 ст. 21 Закону № 1105. — Прим. ред.

• новоприйнятих працівників, які починають свою трудову діяльність;

• працівників, які впродовж 12 місяців перед «декретною» відпусткою працювали в режимі неповного робочого часу або знаходилися у відпустці без збереження зарплати, внаслідок чого розрахований страховий стаж за останній рік виявився менше 6 місяців;

• жінок, які вийшли на роботу після відпустки для догляду за дитиною до 6 років на підставі медвисновку;

• працівників, які до працевлаштування не працювали 6 і більше місяців.

Роботодавець може дізнатися про сумарний страховий стаж працівника:

• за даними ЄСВ-звітності — за період роботи у цього роботодавця;

• на підставі відомостей про страховий стаж, вказаних у довідці з ПФУ за формою ОК-5 або ОК-7, — за період роботи у попередніх роботодавців. Зверніть увагу: таку довідку в ПФУ працівник повинен отримати особисто і передати своєму роботодавцеві (лист ФСС ТВП від 17.01.15 р. № 2.4-17-92).

Вивчаємо критерії обмежень

З нашими претендентами на обмеження визначилися. Розраховуючи для них допомогу по вагітності та пологах, дотримуйтеся таких правил.

Правило 1. Для розрахунку розмірів нижнього і верхнього обмежувачів (умовно — Сmin і Сmax) мінімальну зарплату (двократний розмір МЗП), установлену в місяці настання «декретної» відпустки, ділите на 30,44*.

* Число 30,44 — це усереднена кількість календарних днів у місяці за 4 роки (три звичайних і один високосний).— Прим. ред.

Таким чином, розміри верхньої і нижньої середньоденних меж у 2015 році для декретних виглядатимуть так (див. табл. 2 нижче).

Правило 2. Допомогу по вагітності та пологах розраховують виходячи з одного з показників середньоденної зарплати.

Для цього треба спочатку розрахувати фактичний середньоденний заробіток (Сфакт) відповідно до Порядку № 1266, а потім порівняти його з Сmin і Cmax. У результаті можливі три ситуації (див. табл. 3).

Таблиця 2. Показники Сmin і Сmax на 2015 рік

Розрахунок мінімальної і максимальної середньоденної зарплати

Показник мінімальної і максимальної середньоденної зарплати для розрахунку декретних у 2015 році, грн.

січень — листопад

грудень

Сmin = МЗП : 30,44

40,01

45,27

Сmax = 2 х МЗП : 30,44

80,03

90,54

Таблиця 3. Ситуації і показники, за якими оплачують декретні

Порівняльні розрахунки

Показник, за яким оплачуємо декретні

Сфакт < Сmin

Сmin

Сфакт > Cmax

Cmax

Сmin < Сфакт < Cmax

Сфакт

 

Оскільки допомогу по вагітності та пологах розраховують відразу за усі дні «декретної» відпустки, то проводити порівняльні розрахунки для кожного з «декретних» місяців не треба.

Правило 3. Для режиму неповного робочого часу за основним місцем роботи Сmin і Cmax визначають на загальних підставах, тобто без урахування зайнятості працівниці.

Це обумовлено тим, що обмеження згідно з ч. 2 ст. 26 і п. 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105 не містять уточнень стосовно суми допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць у разі повної (неповної) зайнятості. Тобто для жінок, що працюють і на повну ставку (повний робочий день), і на 0,25; 0,5; 0,75 ставки (неповний робочий час), верхню і нижню планки розміру «декретної» допомоги застосовують на загальних підставах.

Наприклад, за основним місцем роботи жінка працює на 0,5 ставки. Попри те, що завантаження працівниці неповне, в січні — листопаді 2015 року згадані обмежувачі для неї складатимуть: Сmin = 40,01 грн., Cmax = 80,03 грн.

Тепер закріпимо теорію на практиці.

Практикум з розрахунку декретних з урахуванням обмежень

Наведемо приклади, в яких для «декретної» оплати будуть використані обмежувачі Сmin і Сmax, так звані нестандартні ситуації. Підкреслимо: усі вони стосуватимуться працівниць, у яких впродовж року перед «декретною» відпусткою страховий стаж склав менше 6 місяців.

Приклад. З 19.02.15 р. на підприємстві працює жінка (основне місце роботи). Це її перше місце роботи. Вона йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 18.05.15 р. тривалістю 126 календарних днів. Розрахунковий період: березень — квітень 2015 року, кількість календарних днів у розрахунковому періоді — 61 к. дн. (31 к. дн. + 30 к. дн.).

Використовуючи ці дані, розглянемо можливі ситуації і шляхи їх вирішення (див. табл. 4).

Таблиця 4. Приклад розрахунку декретних у різних ситуаціях

Керівництво зі спірних моментів

Пояснення на прикладі

1. Робота на повну мінімальну ставку

Якщо фактична середньоденна зарплата менше Сmin, то «дотягуємо» її до нижньої планкиmin)

Нарахована зарплата в розрахунковому періоді склала 2436 грн. (1218 грн. х 2 міс.).

Визначимо фактичну середньоденну зарплату:

2436 грн. : 61 к. дн. = 39,93 грн.
Оскільки Сфакт (39,93 грн.) < Сmin (40,01 грн.), допомогу по вагітності та пологах слід сплатити по Сmin:

40,01 грн. х 126 к. дн. = 5041,26 грн.

2. У розрахунковому періоді відпустка «за власний рахунок»

Відпустка без збереження зарплати не належить до поважних(1) причин у розумінні Порядку № 1266. Тому дні такої відпустки не виключають з розрахункового періоду

Нарахована зарплата в розрахунковому періоді склала 1218 грн. (березень повністю не відпрацьований у зв’язку з відпусткою «за власний рахунок»).
Визначимо фактичну середньоденну зарплату:

1218 грн. : 61 к. дн. = 19,97 грн.
Оскільки Сфакт (19,97 грн.) < Сmin (40,01 грн.), допомогу по вагітності та пологах слід сплатити по Сmin:
40,01 грн. х 126 к. дн. = 5041,26 грн.

3. Встановлено неповний робочий час (0,25 ставки)

При роботі в «неповному» режимі за основним місцем роботи верхній і нижній обмежувачі для оплати «декретного» лікарняного слід застосовувати без урахування зайнятості працівниці

Посадовий оклад працівниці — 1218 грн. Нарахована зарплата в розрахунковому періоді склала 609 грн. (1218 грн. х 2 міс. х 0,25).

Визначимо фактичну середньоденну зарплату:

609 грн. : 61 к. дн. = 9,98 грн.

Порівняємо Сфакт з верхньою і нижньою планками (Сmin і Сmax).

Як бачимо, Сфакт (9,98 грн.) < Сmin (40,01 грн.), тобто увесь період «декретної» відпустки оплачуємо по Сmin.

Допомога по вагітності та пологах складе:

40,01 грн. х 126 к. дн. = 5041,26 грн.

4. Неповний робочий час + неоплачувана відпустка

Попри те, що за основним місцем роботи працівниці встановлено «неповний» режим роботи, для порівняння Сфакт з верхньою і нижньою межею визначаємо Сmin і Сmax за загальними правилами, тобто без урахування зайнятості працівниці. Причому дні неоплачуваної відпустки при розрахунку Сфакт не виключають з розрахункового періоду

Посадовий оклад працівниці — 1218 грн. Працівниця перебувала у відпустці без збереження зарплати з 14.04.15 р. по 27.04.15 р. включно. Зарплата, нарахована в розрахунковому періоді, склала 464 грн. (1218 грн. х 0,25 + (1218 грн. х 0,25 : : 21 роб. дн.) х 11 роб. дн.).
Розрахуємо
фактичну середньоденну зарплату:

464 грн. : 61 к. дн. = 7,61 грн.

Порівняємо Сфакт з верхньою і нижньою планками (Сmin і Сmax).

Як бачимо, Сфакт (7,61 грн.) < Сmin (40,01 грн.). Отже, допомогу сплачуємо по Сmin:

40,01 грн. х 126 к. дн. = 5041,26 грн.

5. Фактична середньоденна зарплата перевищує верхню межу

Якщо фактична середньоденна зарплата перевищує верхню межу, то допомогу по вагітності та пологах оплачуємо виходячи з Сmax

Припустимо, що сумарний заробіток працівниці за березень — квітень 2015 року склав 7000 грн.

Фактична середньоденна зарплата склала 114,75 грн. (7000 грн. : 61 к. дн.).

Оскільки Сфакт (114,75 грн.) > Сmax (80,03 грн.), допомогу по вагітності та пологах слід сплатити по Сmax:

80,03 грн. х 126 к. дн. = 10083,78 грн.

6. У розрахунковому періоді не було заробітку

Якщо в розрахунковому періоді не було заробітку з поважної причини(1), то фактичну середньоденну зарплату визначають виходячи з посадового окладу, встановленого в місяці настання «декретної» відпустки. При цьому також порівнюють Сфакт з Сmin і Сmax

Припустимо, що в розрахунковому періоді (листопад 2014 року — квітень 2015 року) працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 6 років. Посадовий оклад — 1218 грн.

Визначимо фактичний середньоденний заробіток для розрахунку допомоги (абз. 8 п. 14 Порядку № 1266):

1218 грн. : 30,44 к. дн. = 40,01 грн.

Сфакт = Сmin, тому сума допомоги по вагітності та пологах складає:

40,01 грн. х 126 к. дн. = 5041,26 грн.

(1) Порядок № 1266 передбачає вичерпний перелік поважних причин. Це тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до 3 (6) років.

 

Як бачимо, в ситуаціях із застосуванням обмежень згідно з п. 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105 не дуже радісна картина вимальовується для жінок з високою зарплатою, в яких страховий стаж склав менше 6 місяців. А ось жінки з неповною зайнятістю отримали додатковий бонус — допомога по вагітності та пологах не може бути менше МЗП. Такі реалії сьогоднішніх соцстрахівських реформ.

Висновки

  • У загальному випадку допомога по вагітності та пологах не може перевищувати 17 розмірів ПМПО і не має бути менше МЗП, встановленої в місяці настання страхового випадку.

  • Для жінок, страховий стаж яких упродовж 12 місяців перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами склав менше 6 місяців, розмір допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинен перевищувати двократного розміру МЗП і не має бути нижчий МЗП, встановленої в місяці настання страхового випадку.

  • Верхній і нижній обмежувальні пороги обчислюють діленням одно- і двократного розміру МЗП на 30,44.

Документи і скорочення статті

Закон № 1105 — Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (у редакції Закону України від 28.12.14 р. № 77-VIII).

Порядок № 1266 — Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266.

МЗП — мінімальна заробітна плата.

ПМПО — прожитковий мінімум для працездатної особи.

ФСС ТВП — Фонд соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

ФСС — Фонд соціального страхування України.

Теги декретні
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити