Повернення товарів без повернення оплати: постачальник може коригувати ПЗ з ПДВ

В обраному У обране
Друк
Катерина ЖИЛЕНКО, Дар’я КРАВЧЕНКО, Сергій ДЕЦЮРА
Бухгалтерський тиждень Листопад, 2015/№ 45
Лист ДФСУ від 08.10.15 р. № 21401/6/99-99-19-03-02-15

У листі, що коментується, податківці висвітлили поширену проблему: постачальнику потрібно провести коригування податкових зобов’язань (ПЗ) за операцією постачання неплатнику ПДВ. При цьому ситуація є «проблемною»: постачальник відвантажив товар, а покупець (неплатник) ще не оплатив його та повертає.

Пункт 192.2 ПКУ дозволяє зменшити ПЗ, коли змінилася сума компенсації на вартість товарів/послуг, наданих неплатникам ПДВ (які були такими на дату постачання). Але! Податківці тривалий час наполягали на тому, що це є можливим тільки при виконанні двох умов: (1) покупець повертає раніше отримані товари у власність постачальника, (2) постачальник видає покупцю повну грошову компенсацію їх вартості. Отже, за ситуації, коли повертається тільки товар (а оплати не було і, відповідно, її не повертають), на думку фіскалів, підстав для ПДВ-коригування немає, оскільки не відбулися обидві події, зазначені в  п. 192.2 ПКУ.

Однак згодом у консультації з категорії 101.07 ЗІР ДФСУ податківці «перейшли на бік добра» за ситуації, коли постачальник повертає неплатнику аванс, за яким ще не здійснював постачання.

Отже, фіскали, у принципі, визнають право постачальника коригувати ПЗ в операціях з неплатником ПДВ за першою (та єдиною) подією.

У листі, що коментується, контролери пішли далі і дали привід для оптимізму в ситуації, коли «туди-сюди ходили» не гроші, а товари. Вони погодилися, що при поверненні товарів від неплатника ПДВ постачальник має право скласти розрахунок коригування та зменшити нараховану суму ПЗ після його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Теги ПДВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити