(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
5/28
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2015/№ 48

Розрахунок коригування у ПДВ-звітності: справедлива думка ДФСУ

Лист ДФСУ від 16.11.15 р. № 24343/6/99-99-19-03-02-15

У листі, що коментується, контролери відповіли на запитання: в якому періоді відображати у ПДВ-декларації розрахунок коригування (РК), якщо він складений в одному звітному періоді, а зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) в наступному (у межах 15-денного строку)?

Їх відповідь потішила — у періоді складання РК.

На нашу думку, саме такий підхід відповідає системному прочитанню норм ст. 192 ПКУ.

Ні для кого не секрет, що після набуття чинності Законом № 643* загострилася проблема з вибором періоду відображення розрахунку коригування у ПДВ-звітності. Річ у тім, що цей документ додав дві нові умови для коригування податкових зобов’язань (ПЗ) постачальника та податкового кредиту (ПК) у покупця. Так, згідно з оновленим п. 192.1 ПКУ:

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.15 р. № 643-VIII.

• постачальник має право зменшити суму ПЗ на підставі РК тільки після реєстрації в ЄРПН РК до ПН — у разі «зменшуючого» РК;

• покупець має право збільшити суму ПК тільки після реєстрації постачальником РК в ЄРПН — у разі «збільшуючого» РК.

Ось у формулюванні «після реєстрації в ЄРПН» і полягає уся заковика. Адже попри те, що воно жодним чином не вказує на те, в якому саме звітному періоді постачальник і покупець отримують право відкоригувати ПЗ і ПК, податківці тлумачать її по-різному.

Інколи контролери «не помічають» інших норм ПКУ і дотримуються такої думки (лист ДФСУ від 29.10.15 р. № 23009/6/99-99-19-03-02-15, категорія 101.23 ЗІР ДФСУ):

• якщо йдеться про «зменшуючий» РК, то постачальник має право зменшити ПЗ у ПДВ-декларації того звітного періоду, в якому РК зареєстрований покупцем в ЄРПН. При цьому покупець зобов’язаний зменшити ПК у періоді складання РК;

• для «збільшуючого» РК — покупець має право збільшити ПК у ПДВ-декларації того звітного (податкового) періоду, в якому РК зареєстрований в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 днів з дати його складання. При цьому продавець зобов’язаний збільшити ПЗ у періоді складання РК.

З такою позицією погодитися важко. Адже вона є невигідною або для постачальника (у разі «зменшуючого» РК), або для покупця (у разі «збільшуючого» РК). А якщо точніше, то просто заганяє їх у стан нестачі грошей через неможливість швидко відкоригувати ПЗ або ПК.

Звичайно, ніхто не сперечається, що саме дата реєстрації РК в ЄРПН стає визначальною в разі, якщо РК зареєстрований в ЄРПН несвоєчасно (з порушенням 15-денного строку).

Але! Коли РК потрапив до ЄРПН своєчасно (протягом установлених 15 календарних днів), жодних підстав зволікати з моментом коригування немає.

Тим більше, що:

п.п. 192.1.1 ПКУ вимагає від постачальника зменшувати суму ПЗ за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок;

• а  п.п. 192.1.2 ПКУ від покупця — збільшити суму ПК за результатами такого самого періоду.

Таким чином, у  ст. 192 ПКУ закладено принцип синхронного (в одному податковому періоді) коригування ПЗ продавця та ПК покупця. Безумовно, він працює тільки у тому випадку, коли контрагенти не порушують інших норм ПКУ — своєчасно зареєстрували РК в ЄРПН.

Мабуть, саме з цієї причини, серед податкових роз’яснень уже з’являлися «хороші» роз’яснення (див. лист ДФСУ від 27.10.15 р. № 22541/6/99-99-19-03-02-15 // «БТ», 2015, № 47, с. 6), в яких контролери так само, як і в листі, що коментується, дозволяють продавцю коригувати ПЗ на підставі своєчасно зареєстрованого «зменшуючого» РК у періоді його складання.

розрахунок коригування з ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті