(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 36
  • № 34-35
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
22/24
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Вересень , 2015/№ 37

ЮРЄП отримав фіндопомогу: чи буде дохід?

Підприємство — єдиноподатник групи 3 отримало поворотну фінансову допомогу. Чи потрібно її включати до доходу та коли?

Якщо підприємство раніше надало поворотну фінансову допомогу (далі — ПФД), а зараз отримує її назад, то про жодний дохід не може йтися. Адже платник отримав назад свої ж кровні, які колись вже були обкладені податками.

З відсутністю доходу в цій ситуації згодні й податківці (див. консультацію в підкатегорії 108.01.02 ЗІР ДФСУ і лист ДПСУ від 11.02.13 р. № 1990/6/17-1216).

Ну а якщо підприємство саме виступає як позичальник, то все відбувається складніше. На перше місце тут виступає п.п. 3 п. 292.11 ПКУ, який дозволяє єдиноподатникам не включати до доходу суму ПФД, яка отримана і повернена протягом 12 календарних місяців із дня її отримання.

І перше запитання, яке виникає у зв’язку з цією нормою: як обчислити 12-місячний строк, щоб зрозуміти, коли відображати дохід?

Передусім слід пам’ятати, що договір позики — це реальний договір, тобто важливе значення для нього має фактичне надходження грошей ( ст. 1046 ЦКУ). Тому й період користування ПФД для цілей оподаткування обчислюють виходячи зі строку, протягом якого підприємство фактично користувалося залученими коштами.

Звертаємо вашу увагу на два моменти.

1. Строк користування ПФД установлений у місяцях, а згідно з  ч. 3 ст. 254 ЦКУ строк, визначений місяцями, спливає відповідного числа останнього місяця строку.

2. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язаний його початок ( ст. 253 ЦКУ).

Ми знаємо, що початок строку користування ПФД розпочинається з надходження грошей від позикодавця. Отже, 12-місячний строк слід обчислювати з дня, наступного за днем отримання фіндопомоги. Наприклад, якщо гроші у вигляді ПФД надійшли підприємству-єдиноподатнику 03.09.15 р., то строк користування фіндопомогою починає обчислюватися з 04.09.15 р. Користуватися нею без «дохідних» наслідків можна аж до 04.09.16 р. включно. ПФД, повернену 05.09.16 р. і пізніше, потрібно буде включити до доходу.

Майте на увазі! Якщо ви включите ПФД до доходу, то зворотного шляху не буде: при подальшому поверненні такої фіндопомоги єдиноподатний дохід відкоригувати не можна (див. «Вісник податкової служби України», 2012, № 37, с. 25).

А що робити, якщо підприємство-позичальник ліквідовується до закінчення 12 місяців з дня отримання ПФД? Чи потрібно в цьому випадку відображати дохід?

Податківці вважають, що потрібно (див. консультацію в підкатегорії 108.01.02 ЗІР ДФСУ). При цьому вони посилаються на  ст. 112 ЦКУ. Згідно з цією нормою, у разі якщо вимога кредитора не визнана ліквідаційною комісією, якщо її не вдалося задовольнити через суд або просто не вистачило майна, заборгованість вважається погашеною та зобов’язання припиняється.

Аналогічна ситуація з ПФД, яка не повертається за домовленістю сторін: така фіндопомога фактично стає безповоротною. Таким чином, не виконується вимога п.п. 3 п. 292.11 ПКУ. Тому на день, коли заборгованість ліквідованої юрособи-єдиноподатника визнана безнадійною, їй доведеться відобразити дохід.

Не позаздриш єдиноподатникам групи 3 — платникам ПДВ. Вони, як відомо, включають до доходу кредиторську заборгованість зі строком позовної давності, що сплинув ( п. 292.3 ПКУ). У загальному випадку — це 3 роки ( ст. 257 ЦКУ).

Формально виходить, що в періоді закінчення строку позовної давності неповернену ПФД потрібно повторно включати до доходу. Але з таким зовсім уже фіскальним прочитанням норм ПКУ можна посперечатися. Адже трирічна фіндопомога фактично перетворюється на безповоротну ( п.п. 14.1.257 ПКУ), а ПФД «зникає». Тому якщо й відображати дохід за заборгованістю зі строком позовної давності, що сплинув, то потрібно відкоригувати раніше відображений дохід за не поверненою у 12-місячний строк ПФД. Але як поставляться до цього податківці, спрогнозувати складно. Так що краще повертайте ПФД до закінчення строку позовної давності.

ЮРЄП, єдиноподатник, фіндопомога, дохід додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті