У листі, що коментується, фахівці Держслужби з питань праці розповіли про терміни, у межах яких може бути накладено адмінстягнення за фактичний допуск працівників до роботи без повідомлення органу ДФСУ.
Заборона на допуск працівника до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням власника чи уповноваженого ним органу, та повідомлення про це органам ДФСУ чітко прописана у ч. 3 ст. 24 КЗпП.
За її порушення посадовим особам платника податків загрожує адмінвідповідальність у вигляді штрафу у розмірі ( ч. 3 і 4 ст. 41 КпАП):
• від 8500 до 17000 грн.;
• від 17000 до 34000 грн. — у разі повторного порушення протягом року.
При цьому строк застосування такого адмінстягнення залежить від виду порушення. Так, якщо це:
• «разове» порушення — до адмінвідповідальності можуть притягти не пізніше ніж через 2 місяці з дня вчинення правопорушення;
• «триваюче правопорушення» — не пізніше ніж через 2 місяці з дня його виявлення.
Зауважимо: якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду ( ч. 1 ст. 38 КпАП), то строк притягнення до адмінвідповідальності становить 3 місяці. Це порушення якраз і потрапляє під цей виняток.
Тому, якщо ви фактично допустили працівника до роботи без повідомлення ДФСУ і така особа продовжує у вас працювати, таке порушення вважатиметься триваючим. Відповідно, строк «розплати» за нього буде обмежений 3 місяцями з дня виявлення такого порушення.
Як вихід — працівника можна звільнити, а потім знову прийняти на роботу за всіма правилами (повідомивши органи ДФСУ). Тоді порушення перестане бути триваючим, а строк для адмінстягнення відлічуватиметься не з моменту його виявлення, а з моменту «рятівного» звільнення такого працівника.